Aj vy s prichádzajúcimi letnými mesiacmi začínate uvažovať o tom, ako sa zbaviť nejakého toho kilečka navyše? Alebo patríte skôr k tým, ktorí si svoju formu radi udržiavajú počas celého roka a dbajú na to, čo zjedia? V oboch prípadoch pre vás máme pozitívne správy. Na to, aby ste si udržali skvelú figúru, nemusíte z jedálnička vyraďovať pečivo.
Diéta neznamená automatickú stopku v konzumácii pečiva. Aj s jeho kombináciou môžete prijímať hodnotnú a výživnú stravu. Napokon, každé vyvážené jedlo potrebuje aj zdroj sacharidov, vďaka ktorému telu doprajete potrebnú energiu. Samozrejme, pokiaľ je vaším cieľom zhadzovanie kíl či udržanie hmotnosti, je potrebné rozlíšiť, o aký zdroj sacharidov ide. Medzi tie diétne už tradične radíme ryžu, quinou, pohánku a obdobné prílohy, avšak ani s kvalitným pečivom netrafíte vedľa.
Aký druh pečiva môže byť vhodnou alternatívou počas diéty?
V procese chudnutia je veľmi dôležité, aby ste nesiahali hlavne po čistom bielom pečive, teda pečive zloženom výhradne z bielej múky. Takýto druh pečiva obsahuje málo vlákniny, navyše v kombinácii s nesprávnymi nátierkami vám zbytočne poženie hladinu cukru nahor prirýchlo, pričom vzápätí (zakrátko) klesne. V dôsledku tohto javu budete príliš skoro hladní, resp. budete mať tendenciu jesť niečo ďalšie, v horšom prípade dokonca siahnuť po sladkom.
Naopak, celozrnné pečivo, ktoré je vyrobené z celozrnnej múky, prípadne obsahuje aj nejakú formu zdravého tuku v podobe slnečnicových či tekvicových semienok, maku a podobne, obsahuje podstatne viac vlákniny, vďaka čomu vás nielen zasýti na dlhší čas, ale aj pre trávenie to bude prijateľnejšie.
Najideálnejšou formou pečiva, ktorú isto nájdete aj v kolónke zdravá výživa a ktorú si môžete bez obáv dopriať aj počas diéty, je kváskové pečivo. Čerstvý kváskový chlieb obsahuje prospešné kultúry, ktoré vašim črevám dodajú presne to, čo potrebujú na správne fungovanie.
TIP
Kváskové pečivo si môžete kúpiť hotové v obchode, no pripraviť si ho môžete aj doma. Na úvod postačí niekoľko základných surovín, pomôcok na kváskovanie, správny postup pri založení kvásku a v neposlednom rade samotné živenie kvásku. Možno sa vďaka tejto príprave dostanete k novej voľnočasovej vášni.
Zloženie pečiva je rozhodujúce
Pozor si treba dávať na pečivo „prezlečené“ za celozrnné. Preto si vždy prečítajte reálne zloženie toho, čo kupujete. To, že je pečivo tmavé, teda že obsahuje napríklad pohánkovú múku alebo múku z hnedej ryže, ešte neznamená, že je celozrnné. Celozrnná múka je mletá z celých zŕn – aj s obalom –, vďaka čomu si zachováva svoje priaznivé charakteristiky.
TIP
Aj keď si vyberiete zdravšiu formu pečiva, netreba to s ním preháňať, keďže každá potravina má svoje kalórie. Počas diéty skúste množstvo pečiva zredukovať na trištvrtinu až polovicu bežného príjmu.
Ak ste počas diéty zvyknutí siahať po alternatívach vo forme extrudovaných kukuričných alebo ryžových chlebíkov, potom vás asi trochu šokujeme, ale takéto výrobky sú skôr na škodu ako na úžitok a s pojmom zdravá výživa veľa spoločného nemajú. Dopriať si ich, samozrejme, môžete, no nejde o žiadne významné nutričné zázraky a telu rozhodne nedodajú výživu, akú potrebuje z dlhodobého hľadiska.
S čím si dopriať obľúbený krajec chleba počas diéty?
Keďže v rámci diéty dbáme aj na prísun tukov zo správnych zdrojov, určite by sme sa mali vyhnúť tučným smotanovým nátierkam, topeným syrom, nezrejúcim tvrdým syrom a podobne. Nepotešíme ani milovníkov salámy a iných údenín – ani tie nie sú počas diéty veľkou výhrou, preto ak sa ich nedokážete vzdať, doprajte si ich len striedmo.
Nátierky s vysokým percentom tuku už dnes ľahko nahradíte variantmi, ako sú tvarohové nátierky, ktoré obsahujú oveľa menej tuku a navyše aj nejaké tie bielkoviny. Skyr, lučina, jemný tvaroh, prípadne vegánska kokosová „smotana“ – toto všetko sú potraviny, ktoré vás ako alternatíva masla určite nesklamú.
TIP
Pripravte si lahodnú, zdravú domácu nátierku, pri ktorej budete presne vedieť, aké suroviny s akým profilom makroživín ste použili. Obľúbenú vajíčkovú nátierku si môžete napríklad pripraviť výmenou masla za kúsok tvarohovej nátierky, pridaním soli a trošky korenia podľa chuti.
Vhodnými alternatívami môže byť domáca fit mrkvová nátierka s tvarohom či tuniaková nátierka z lučiny. Skúsiť môžete napríklad aj hummus v rôznych príchutiach, prípadne si vyrobte domáci hummus z vareného cícera.
Na záver nezabudnite pridať nejakú zdravú bielkovinu vo forme vajíčok alebo chudej šunky, prípadne už spomínaných rýb, ako sú tuniak, údený losos či rôzne rybičky vo vlastnej šťave. V malom množstve si môžete dopriať aj kvalitný zrejúci syr.
Za zmienku určite stojí aj dávka čerstvej zeleniny, ktorá by pri diéte mala tvoriť ideálne polovicu vášho taniera. A preto k chlebíku smelo rajčiny, papriku, uhorku, rôzne mixy listových šalátov, reďkovku a o skvelé raňajky, desiatu či rýchlu večeru máte postarané.
Dobré vedieť
Možno ste už niekedy zachytili informáciu, že bezlepkové pečivo je zdravšie ako klasické. Tento často kolujúci mýtus však nie je pravdivý a nedajte sa ním zmiasť. Pokiaľ netrpíte ochorením, ktoré vyžaduje bezlepkovú diétu, určite vám tento typ pečiva nepomôže k chudnutiu. Naopak, bezlepkové produkty môžu často obsahovať viac tukov a cukrov v porovnaní s bežnými výrobkami.
Ak ste sa rozhodli upraviť si jedálniček, nezabudnite načúvať potrebám svojho tela a nájsť balans, ktorý vám bude vyhovovať. S odbornou úpravou stravy vám môže pomôcť lekár, prípadne nutričný špecialista – obráťte sa na nich zvlášť vtedy, ak trpíte akýmikoľvek potravinovými alergiami alebo intoleranciami. Predídete tak zbytočným zdravotným komplikáciám v snahe dosiahnuť želanú fyzickú zmenu.