Toľko skloňovaná choroba / porucha, ale ako vlastne vzniká a možno ju liečiť? Čo si všímať, čo obnáša vyšetrenie a ako sa celiakia diagnostikuje? Poďme si urobiť prehľad o tom, čo si všímať, ak celiakiu nemáme diagnostikovanú a aké signály by pre nás mali byť alarmujúce.
Čo je to celiakia?
Celiakia je autoimunitné ochorenie spôsobené trvalou neznášanlivosťou lepku – gluténu. Celiakia môže byť diagnostikovaná dieťaťu, dospelému i seniorovi. Nedá sa u nej teda povedať, že by si “vyberala” len určitú vekovú skupinu. Ak niekto s celiakiou prijme potravinu obsahujúcu lepok, jeho organizmus začne tvoriť protilátky a následne dochádza k poruche črevného vstrebávania v dôsledku zápalového poškodenia čreva.
Čo je to lepok?
Lepok je zmes bielkovín vyskytujúcich sa vo vrchnej časti zŕn pšenice, raže a jačmeňa. V ovse síce lepok nie je, ale niektoré jeho odrody obsahujú látky lepku podobné. S protilátkami, ktoré sa tvoria v tele celiatika potom reaguje veľmi podobne. Lepok, ktorý celiatik prijme spoločne s potravou sa čiastočne natrávi v žalúdku na menšie zlúčeniny – peptidy. Imunitné bunky nachádzajúce sa na sliznici tenkého čreva zareagujú na tieto peptidové štepy tvorbou protilátok.
Pokiaľ je teda v potravinách lepok, imunitný systém celiatika je pod trvalým tlakom a môžu vzniknúť aj ďalšie autoimunitné choroby. Imunitný systém sa postupne vyčerpáva, môže dôjsť k jeho zlyhaniu a vzniku závažných komplikácií. Celiakia však nie je alergia. Pojem “alergia na lepok” takisto existuje, ale jej výskyt je oveľa vzácnejší.
Rozpoznanie príznakov a samotná diagnostika
Najdôležitejším faktorom pre možnú diagnostiku celiakie je sebapozorovanie. Človek musí najprv rozpoznať, že s jeho telom niečo nie je v poriadku a začať to riešiť s odborníkmi.
Všímať by ste si mali predovšetkým:
- Či trpíte hnačkou alebo zápchou
- Či nepozorujete úbytok na váhe
- Či nie ste dlhodobo unavený
- Či netrpíte chudokrvnosťou
- Či vám nebola niekedy diagnostikovaná chudokrvnosť, nedostatok železa alebo krvných bielkovín
- Či ste nemali opakované zlomeniny
Určite nezabudnite lekára informovať, ak sa vyskytla celiakia v rodine. Rozhodujúcimi vyšetreniami sú potom sérologické vyšetrenie krvi zo žily a mikroskopické vyšetrenie vzorky sliznice tenkého čreva. Krvné vyšetrenie odhalí prípadnú existenciu protilátok, a to s presnosťou 90 – 95 %.
Vzorka sliznice je potom odoberaná z dvanástnika, a to pomocou ohybnej sondy (endoskopu). Odber nie je bolestivý ani rizikový. Vďaka obom vyšetreniam je potom možné s istotou stanoviť presnú a správnu diagnózu. Tým, že je celiakia dedičným ochorením, mali by sa poradiť s lekárom a následne prípadne nechať vyšetriť všetci členovia rodiny, ktorí majú podobné problémy.
Liečba celiakie alebo čo vlastne jesť?
Celiakia sa lieči iba dôsledným dodržiavaním bezlepkovej diéty a optimalizáciou množstva ďalších látok, ktorých množstvo kleslo v dôsledku prejavov celiakie. Vylúčením lepku z jedálnička sa organizmus “vráti do normálu”, ale len v prípade, kedy na tenkom čreve ešte nevznikli degeneratívne zmeny.
Ako alternatívu za bežné obilniny obsahujúce lepok – teda raž, pšenicu, jačmeň a ovos – možno použiť bezlepkové potraviny, ako napríklad bezlepkový chlieb alebo bagetky, ďalej ryžu, kukuricu, sóju, pšeno, pohánku, amarant a zemiaky. Nesmieme zabúdať ale aj na sladké alternatívy, napríklad bezlepkový koláč či muffiny.
Ľudia s celiakiou však môžu bez problémov konzumovať ovocie, zeleninu a mäso. Pozor ale na potraviny, v ktorých je lepok často “schovaný” bez toho, aby ho tam človek čakal.
Na ktoré potraviny si dať ešte pozor?
- Pivo a nealkoholické pivo
- Droždie
- Niektoré ryžové vločky
- Niektoré kukuričné produkty
- Kečup
- Majonéza
- Sójová omáčka
- Párky a mäsové výrobky
Aj telo celiatika si poradí s určitým množstvom lepku, ale musí ísť o skutočne malé množstvo. Obvykle sa uvádza medzi 20 – 50 mg lepku na osobu za deň. Práve preto sa ako bezlepkové výrobky môžu označovať iba také potraviny, v ktorých lepok síce je, ale v naozaj malom množstve.
Stále ale platí, že jedinou cestou pre celiatika je dôsledné dodržiavanie bezlepkového stravovania a pevná vôľa.