Strúhanka je stálicou v kuchyniach mnohých gazdín a už od nepamäti kráľovnou obľúbených slovenských pokrmov. Jej využitie je skutočne široké. Odolali by ste azda chrumkavému rezňu, vyprážanému syru či šúľancom so sladkou strúhankou? Alebo si radšej naservírujete chutný vyprážaný karfiol? Nech už sú vaše preferencie akékoľvek, mali by ste vedieť, že strúhanka má viacero druhov. Poďme sa spolu pozrieť, aké sú v nich rozdiely.
1. Jemná strúhanka
Najklasickejšou a zrejme aj najviac používanou formou je klasická jemná strúhanka, zastarane niekedy označovaná aj ako omrviny alebo ľudovo prézle. Bežne kupovaná strúhanka je „inšpirovaná“ tradičnou domácou strúhankou. V jej zložení nájdete pšeničnú múku, vodu, droždie, soľ, oleje, glukózu a látky proti hrudkovateniu.
Použitie:
Klasická strúhanka neurazí v žiadnom recepte. Hravo z nej pripravíte vyprážané jedlá, ako napríklad rezne, syr, rôzne druhy zeleniny, rovnako ju môžete efektívne použiť na zahustenie mäsových pokrmov, ako sú pečené fašírky, mäsové guľôčky a pod. Výborne sa hodí aj k sladkým jedlám ako posýpka na šúľance, tvarohové gule, pirohy a iné tradičné slovenské špeciality.
- cestíčko, trojobal, posýpka, zahusťovanie
2. Tradičná domáca strúhanka
Ak v kuchyni patríte medzi klasikov a možno aj trochu ekologicky zmýšľajúcich ľudí, vašej pozornosti nemohla uniknúť klasická domáca strúhanka. Tú si gazdiné už desiatky rokov pripravujú svojpomocne zo suchého pečiva. Často zvýši nejaký ten rožok alebo koniec chlebíka, čo už nikto nechce zjesť. Ideálnou voľbou je preto dať ich vysušiť a pripraviť z nich chutnú domácu strúhanku.
Zvyčajne sa strúhajú celé časti, teda chlieb aj s kôrkou, rožky, biele žemle a pod. V zásade však platí, že čím viac kôrky, tým viac bude strúhanka chrumkavá, no a naopak, ak ju chcete jemnejšiu, použite skôr rožky, stred chleba či žemle.
Použitie:
Domáca strúhanka je najviac podobná jemnej strúhanke, ktorú bežne kúpite v obchode – s malými odchýlkami v chrumkavosti, pokiaľ použijete aj chlebovú kôrku. Jej použitie v slaných pokrmoch je preto viac-menej rovnaké.
Pri sladkých variantoch by niekomu mohla prekážať výraznejšia chuť chlebíka. Ak sa jej chcete vyhnúť, pri strúhaní ho nepoužite. Pokiaľ sa vám nechce strúhať a naháňať po kuchyni čiastočky pečiva, odporúčame pečivo buď vložiť do kuchynského robota, alebo jednoducho zvoliť kupovanú verziu.
- cestíčko, trojobal, posýpka, zahusťovanie
3. Panko
Pre niekoho samozrejmosť pri varení, pre iného veľká neznáma. V čom je rozdiel medzi klasickou strúhankou a strúhankou panko? Odpoveďou je v zásade ich pôvod a zloženie. Panko je japonská strúhanka, najčastejšie používaná na vyprážanie mäsa, zeleniny a rýb.
Rozdiel tkvie okrem spôsobu spracovania aj v tom, že sa vyrába bez použitia chlebovej kôrky. Výsledkom výroby strúhanky panko sú veľké a vzdušné vločky, ktoré pokrmom dodávajú ľahkosť a chrumkavosť. Panko už bežne kúpite v slovenských supermarketoch.
Použitie:
Vyprážané mäso, rezne, stehná, ryby či zelenina.
- cestíčko, trojobal
4. Kukuričná strúhanka
Keď si chcete ozvláštniť tradičné vyprážané jedlá alebo sa dostať na nový level chrumkavosti, určite vyskúšajte kukuričnú strúhanku. Pod zubami vám bude príjemne chrumkať a v porovnaní s tou klasickou nenasaje až toľko tuku.
Použitie:
Môžete ju použiť rovnako ako klasické typy strúhanky. Navyše kukuričná strúhanka je prirodzene bezlepková, takže ulahodí aj tráveniu či osobám s neznášanlivosťou lepku.
- cestíčko, trojobal, zahusťovanie
5. Bezlepková strúhanka
Je alternatívou klasickej strúhanky, no ocenia ju aj tí, ktorí musia alebo sa snažia vo svojej strave obmedziť lepok. Zvyčajne sa získava sušením a strúhaním bezlepkových žemlí či iného bieleho pečiva.
Nájdete však aj verzie, ktoré nie sú z pečiva, ale obsahujú napríklad kukuričný škrob, ryžovú múku, tapiokový škrob, droždie a pod. Preto si pre istotu prečítajte zloženie, aby ste si kúpili variant presne podľa svojich preferencií.
Použitie:
Totožné s klasickou strúhankou v lepkovej verzii.
- cestíčko, trojobal, zahusťovanie, posýpka
6. Strúhanka z ovsených vločiek
Radi by ste sa vyhli pšenici alebo len jednoducho chcete vyskúšať niečo nové? V oboch prípadoch vám urobia službu ovsené vločky. Najlepším spôsobom, ako si vyrobiť takúto strúhanku, je zmiešať jemné ovsené vločky s pomletými ovsenými vločkami v pomere 1 : 4.
Použitie:
Totožné s klasickou strúhankou vo verzii s lepkom.
- cestíčko, trojobal, zahusťovanie, posýpka
Ako dodať strúhanke šmrnc?
Keď chcete pri príprave jedál prekvapiť seba či svojich blízkych novou chuťou, skúste do strúhanky pridať rôzne suroviny. Pozrite si pár tipov, ktoré sa vám v kuchyni určite zídu.
Pri príprave rezňov a mäsa môžete do klasickej strúhanky pridať napríklad:
- strúhaný syr pecorino/parmezán a bylinky,
- drvené trojfarebné korenie,
- strúhané orechy,
- sezamové semienka,
- strúhaný kokos.
Pri príprave rýb vás milo prekvapia strúhankové vylepšenia ako:
- sezamové semienka,
- parmezán.
TIP
Pri jedlách so strúhankou najčastejšie ide o tie vyprážané, preto ak ste zástancami zdravšej výživy, pri príprave odporúčame skúsiť namiesto klasického vyprážania teplovzdušnú fritézu. Použijete maximálne desatinu oleja oproti bežnému pečeniu na panvici a prekvapí vás skvelá chuť.
Pražená strúhanka
Strúhanka sa v slovenských kuchyniach často používa na prípravu slaných pokrmov, ale spomínate si na vôňu, ktorá sa šírila po celom dome, keď sa pripravovali sladké jedlá, ako napríklad šúľance, slivkové gule či slíže? Okrem maku, orechov, tvarohu či kakaa k nim neodmysliteľne patrí aj opražená strúhanka s maslom a cukrom. Jej vôňa je nostalgickou záležitosťou, pri ktorej si nejeden z nás spomenie na krásne detské časy a prázdniny strávené u starých rodičov.
Dnes sa tieto tradičné pokrmy už nepripravujú tak často ako kedysi, ale ak ste na niektorý z nich práve dostali chuť, môžete si ho pripraviť s opraženou strúhankou.
Ako opražiť strúhanku
- Na panvici rozpustite maslo.
- Pridajte strúhanku a za stáleho miešania ju smažte dozlatista. Dôležité je dávať pozor, aby sa strúhanka nepripálila. Počas smaženia ju párkrát ochutnajte, aby ste sa uistili, že nezačína horknúť.
- Po dosmažení vmiešajte do strúhanky múčkový cukor.
- Praženú strúhanku nasypte na šúľance alebo iný pokrm, pokvapkajte rozpusteným maslom a môžete podávať.
So strúhankou môžete v kuchyni vyčariť naozaj množstvo variácií. Kombinujte to, čo vám najviac chutí, skúšajte, ochutnávajte a nebojte sa nových výziev.