Francúzsko – krajina syrov, bagiet a samozrejme aj dobrého vína. Francúzsko je nepochybne známe svojim veľkým prínosom nielen do sveta gastronómie, ale aj do sveta módy či priemyslu. Zostaňme ale u gastronómie.
O jej úspechu je počuť po celom svete
Viete, že práve z Francúzska pochádza legendárny Michelinov sprievodca, ktorý vyberá tie najlepšie reštaurácie z celého sveta? Alebo to, že bola jej špičková gastronómia zaradená na svetový zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO? Áno, je to tak. Až takto vysoko siahajú gastronomické úspechy tejto európskej krajiny.
Raňajky
U raňajok väčšinou nechýba biela bageta, maslo a džem. Na pitie si Francúzi doprajú buď džús, čaj, kávu alebo horúcu čokoládu. Vedeli ste o tom, že napríklad obľúbené palacinky tiež pochádzajú práve z Francúzska? A to jak v sladkom prevedení, tak i v slanom. Ďalším typickým pokrmom, ktorý si môžete dať na raňajky či na desiatu sú francúzske toasty. Taktiež sa s nimi môžete stretnúť v slanom aj sladkom prevedení.
Polievky
Vo Francúzsku sa stretnete jak so zeleninovými polievkami, tak i s krémovými. Typická francúzska polievka je rybia – zvaná Bouillabaissa (bujabéza). Naopak medzi najznámejšiu krémovú polievku patrí Bisque, ktorá sa pripravuje z kôrovcov alebo z langúst, homárov, krabov či kreviet. Tieto polievky ste možno ešte nikdy nejedli, ale určite budete poznať Soupe à l’oignon – alebo cibuľovú polievku. Pripravuje sa z karamelizovanej cibule a hovädzieho či kuracieho vývaru.
Hlavné chody
Jednoznačne najrozšírenejšie sú palacinky, ktoré sme už spomínali. Vo Francúzsku sa tento obľúbený pokrm podáva na raňajky, ale stretnete sa s ním aj ako s hlavným jedlom. Medzi obľúbené ľahké jedlo potom patrí Ratatouille. Práve tento pokrm ocenia aj vegetariáni, pretože sa jedná o pečenú zeleninu dochutenú provensálskym korením a ďalšími bylinkami.
Určite ste už počuli o burgundských špecialitách. Jednou z nich sú slimáky varené s maslom, vínom či vývarom. Druhou – tou známejšou je potom hovädzie po Burgundsku, ktoré si obľúbili aj ostatné krajiny. Ide o varené hovädzie mäso so zeleninou v omáčke z červeného vína. Často sa do hovädzieho po Burgundsku pridávajú aj huby, mrkva či cibuľa.
Dezerty
Jemným a obľúbeným sladkým dezertom je Crème brûlée, ktoré sa veľmi podobá pudingu. Pripravuje sa zo žĺtkov, smotany, cukru a vanilky. Aby sme nehovorili len o sladkých dezertoch, poďme sa pozrieť, ako si dopriať typickú slanú francúzsku pochúťku – quiche (kiš) – slaný koláč. Jeho výhodou je fakt, že si ho ozdobíte úplne čímkoľvek, čo vás napadne. Základom je slané a jemné linecké cesto s maslovou chuťou a vôňou. Nižšie uvádzame recept na cibuľový quiche, ale ako už bolo povedané – fantázii sa medze nekladú!
- 280 g hladkej múky + trochu múky na poprášenie
- 165 g studeného masla nakrájaného na kocky
- 2 vajcia
- 250 ml smotany
- 150 g ementálu nastrúhaného nahrubo
- Soľ, čierne mleté korenie
Oddeľte 140 g masla a spoločne s múkou vytvorte posýpku. Prilejte 8 lyžíc studenej vody a vypracujte cesto, ktoré zabalíte do potravinárskej fólie a necháte v chladničke odpočinúť zhruba 30 minút. Potom z cesta vyvaľkajte guľatú placku. Tá by mala presahovať cez okraj koláčovej formy. Cesto opatrne preneste do formy a zatlačte k okrajom.
Koláč ozdobte opraženou slaninou na masle a karamelizovanou cibuľou. Pečte na 180 °C po dobu 20 minút. A ako spoznáte, že je koláč hotový? Zapichnite do jeho stredu nôž a ak ho vytiahnete bez toho, aby na ňom bolo cesto nalepené, je quiche hotový.