Rakúsko láka nielen úchvatnými horami, zjazdovkami, malebnými mestečkami či históriou, ale aj typickými regionálnymi špecialitami. Veď ako lepšie spoznať krajinu, ak nie cez jej gastronómiu a chute? Viedenský rezeň, Sacherova torta či Mozartove gule sú len zlomkom klenotov, ktoré rakúska kuchyňa ponúka. Na akých delikatesách si pochutnať v jednotlivých spolkových krajinách Rakúska?
Burgenland – krajina chuťových zážitkov a vinárskej tradície
Burgenland (hlavné mesto Eisenstadt), najmladšia spolková krajina, leží na východe Rakúska a pýši sa množstvom hradov, podmanivou prírodou či pestrou ponukou kultúrnych podujatí. Táto časť Rakúska je najslnečnejšia, vďaka čomu je hojne navštevovaná cyklistami či pešími turistami.
Pri návšteve spolkovej krajiny Burgenland si môžete pochutnať na miestnych špecialitách, ku ktorým patrí napríklad panónska rybacia polievka zo zubáča alebo sumca z Neziderského jazera. V regióne sa darí dobytku, mangaliciam, husiam, ale aj rôznym druhom zeleniny, napríklad paprike, paradajkám, zemiakom, dyniam či kapuste. V tamojšej gastronómii používajú kuchári aj ryžu a sóju pestovanú miestnymi farmármi. Obľúbenými pokrmami sú plnené kapustové závitky, dyňový guláš alebo kapustové fliačky. Burgenland je aj domovom kvalitných vín, napríklad modrej frankovky, pričom tradícia vinárstva je tam veľmi hlboko zakorenená.
Viedeň – spolková krajina i hlavné mesto Rakúska
Viedeň nie je len hlavným mestom Rakúska, ale aj mestom hudby, umenia či architektúry. Láka čoraz viac turistov z celého sveta a patrí k najnavštevovanejším mestám Európy. Viedenskí kuchári dbajú na používanie regionálnych surovín a pri výrobe pokrmov prepájajú klasickú a modernú kuchyňu. Vysokokvalitné potraviny ako čerstvé ovocie, zeleninu, ryby a mäso im dodávajú farmári z podunajskej oblasti.
Kto neochutná tradičný wiener schnitzel, teda viedenský rezeň, akoby vo Viedni ani nebol. Tento zlatistý a tenučký rezeň sa zásadne pripravuje z teľaciny a podáva sa so zemiakovým šalátom alebo s varenými zemiakmi s petržlenovou vňaťou. Po výdatnom rezni si určite doprajte aj dezert v podobe Sacherovej torty.
Vedeli ste, že?
Sacherova torta má zaujímavú históriu. Tá sa začala písať v roku 1832, keď dal knieža Metternich svojim dvorným kuchárom úlohu vyrobiť jedinečný dezert pre seba a vysokopostavených hostí. Lenže v tom čase bol hlavný kuchár chorý, a tak túto náročnú úlohu musel prevziať vtedajší 16-ročný učeň Franz Sacher. Múčnik mal úspech, preto ho neskôr uviedol i na trh. Receptúru potom upravil jeho syn Eduard, ktorý do Sacherovej torty pridal čokoládovú glazúru a marhuľový lekvár.
Dolné Rakúsko – pestrosť regiónu aj gastronómie
Dolné Rakúsko (hlavné mesto Sankt Pölten) leží doslova v srdci Európy a jeho územie pokrývajú lužné lesy, horské pastviny, jazerá, pahorkatiny, kopce i riečne údolia. Región hrá rozmanitosťou, užiť si tam môžete cyklotrasy, krásnu prírodu i históriu. A keďže ide o vinársky región, nedajte si ujsť gastronomický zážitok v podobe ochutnávky miestneho vína – vo vínnych pivniciach, v útulných krčmičkách, ale aj v michelinských reštauráciách.
Pre Dolné Rakúsko sú okrem vinohradov charakteristické aj ovocné sady, bylinkové koreniny či makové polia. Typickým ovocným produktom je mušt vyrábaný z hrušiek, ale aj rôzne výrobky z marhúľ z oblasti Wachau. Pri návšteve regiónu nevynechajte ochutnávku makových rezancov (mohnnudeln) s extra dávkou maku z regiónu Waldviertel.
Horné Rakúsko – krajina piva, chleba a remesiel
Horné Rakúsko (hlavné mesto Linz), ležiace na severe krajiny, je pomerne hornaté. Zo severu tam zasahujú české masívy, na juhu sú to Alpy, pohorie Dachstein a nachádza sa tam aj Soľná komora a krásne jazerá, napríklad Halštatské, Almsee či Mondsee. Okrem lyžovania tam turisti cestujú aj za cyklistikou, pešou turistikou, vodnými športmi či horolezectvom. Ide o rozmanitý región, ktorý okrem hôr a krásnej prírody ponúka aj oblasti bohaté na históriu, kultúru a remeslá.
Pre oblasť Horného Rakúska je charakteristické pivo z miestnych pivovarov, ktorým si domáci radi pripíjajú v pohostinstvách alebo pri konzumácii chutnej ryby z tamojších jazier. Dôležitou surovinou regiónu je aj chlieb. Ak si na jednom takom z Horného Rakúska chcete pochutnať, navštívte mlyn a pekáreň Erlachmühle v obci Mondsee. Pekáreň už niekoľko desaťročí vedie rodina Wieneroitherovcov, ktorá pečie rôzne koláče z vlastnej a vlastnoručne pomletej pšeničnej múky a chlieb z domáceho kvásku a ražnej múky. Chlebík pečú v peci vykurovanej smrekovým drevom a stále sa snažia inovovať postupy výroby. Na prípravu koláčov majitelia radi používajú sezónne ovocie, zeleninu, kvety či bylinky. V ponuke nájdete všakovaké rakúske klasiky – marhuľové či slivkové koláče, jablkovú štrúdľu, Sacherovu tortu aj bábovku.
Vedeli ste, že?
V Linzi, hlavnom meste Horného Rakúska, sa v 17. storočí začala písať história lineckého cesta. Pôvodne sa piekla linecká torta, no neskôr sa z cesta začali vyrábať aj iné druhy cukroviniek, napríklad linecké kolieska, typické vianočné pečivo. Recept na lineckú tortu po prvýkrát poznačila grófka Anna Margarita Sagramosa z Kranju do svojich ručne písaných kuchárskych záznamov, ktoré sú dnes uložené v knižnici opátstva Admont v Rakúsku.
Štajersko – zelené srdce Rakúska
Štajersko (hlavné mesto Graz) leží na juhovýchode krajiny a je známe svojou nádhernou zeleňou, mnohými jazerami a horskými údoliami. Krajina je rozmanitá a v každej jej časti môžete zažiť iné dobrodružstvo. V hornom Štajersku sa môžete vydať po stopách historickej štajerskej vodnej cesty, v okolí Grazu si užijete rytmus hlavného mesta, na východe okúsite silu termálnych a liečivých prameňov, na juhu zase vinohradnícku tradíciu.
Rozmanitosť ucítite i v miestnej gastronómii, krajina sa totiž pýši jablkovými sadmi, ale aj poľami s tekvicami, z ktorých sa vyrába tekvicový olej, používaný aj v pokrmoch. Jeho jemnú orieškovú chuť môžete okúsiť napríklad v šaláte s pečeným kurčaťom. Typické sú aj ryby z alpských vôd, bravčová krkovička s koreňovou zeleninou a, samozrejme, chutné víno. Pri návšteve Štajerska si doprajte tradičný farmársky tanier (brettljause) zložený z rôznych druhov syrov, zo šuniek, z údenín, paštét, nátierok, vajec, zo zeleniny, z chrenu a podávaný s chrumkavým chlebíkom.
Korutánsko – krajina slow food travel
Korutánsko je krajinou alpských masívov, ale aj vyše tisícky jazier, z ktorých je viac ako dvesto voľne prístupných na kúpanie. Voda v nich je čistá, vo väčšine prípadov dokonca pitná, s príjemnou teplotou okolo 28 stupňov Celzia. Turisti tento región navštevujú radi vzhľadom na všakovaké športové vyžitie, predovšetkým lyžovanie, turistiku, cyklistiku, vodné športy, ale aj kvôli historickým lokalitám či pamiatkam.
Podstatou gastronómie v Korutánsku je láska k prírode a remeslu v súlade s ekológiou. Tá sa prejavuje najmä v biologickom a trvale udržateľnom pestovaní obilia, v chove rýb, hospodárení na salašoch, ale aj pri výrobe syra. Farmári, kuchári či majitelia manufaktúr s veľkou precíznosťou vyrábajú produkty zo surovín, ktoré sa v krajine pestujú už po stáročia. Pri návšteve regiónu sa oplatí ochutnať korutánske plnené taštičky (kasnudeln), ktorých tajomstvo tkvie v syrovej plnke obohatenej o mätu.
Vedeli ste, že?
V Korutánsku miestni kuchári, remeselníci či výrobcovia potravín vyznávajú filozofiu slow food, podľa ktorej nie je dôležité len mať čas vychutnať si dobré jedlo, ale mať dostatok času aj na jeho prípravu. Ak chcete krajinu spoznávať prostredníctvom gastronómie, Korutánsko bude to pravé orechové. Môžete sa vydať do kuchýň, udiarní, pivníc, mlynov na obilie, k úľom, peciam na chlieb či k maselniciam, kde vás šikovní remeselníci zasvätia do tajov prípravy chutných pokrmov.
Salzbursko – rodisko Mozarta
Malebné dedinky a mestečká, prírodné krásy, masívne hory, divoké vodopády, krásne údolia i priezračné jazerá, to všetko ponúka spolková krajina Salzbursko (hlavné mesto Salzburg). Navyše tam nájdete cyklotrasy rôznych obťažností, podmienky vhodné na pešiu turistiku, areály na zimné športy a mnoho iného. Ak navštívite hlavné mesto, môžete tam obdivovať rôzne historické pamiatky, užiť si ruch veľkomesta alebo navštíviť múzeum významného rodáka Wolfganga Amadea Mozarta, ktoré predstavuje jeho život a dielo.
Najrôznejšie salzburské pochúťky môžete ochutnať v hostinci, reštaurácii, dokonca aj v horskej chate. Okrem miestnych špecialít, akými sú farmársky chlieb, syry či domáca pálenka, sú to aj syrové halušky alebo obľúbený dezert nockerl. Ide o sladkú dobrotu pozostávajúcu z vyšľahaných bielkov zapečených do zlatohneda, posypaných práškovým cukrom, servírovaných v keramickej miske. V Rakúsku sa vždy pripravuje čerstvá, preto si na ňu niekedy budete musieť počkať a treba ju zjesť čo najskôr, aby sa nerozpadla.
Tirolsko – mohutné štíty, divoké rokliny a nádherná príroda
Tirolsko (hlavné mesto Innsbruck), ležiace v západnej časti Rakúska, je hornatá oblasť, takmer celá pokrytá Alpami. Región ožíva najmä v zimných mesiacoch, a to vďaka bohatej snehovej pokrývke, ktorá každoročne priláka davy turistov či už na dobrú lyžovačku, na bežky, alebo na wellnessový pobyt. Tirolsko je však krásne i mimo zimnej sezóny. Ponúka vyžitie pre horolezcov, horských cyklistov či peších turistov, ktorí môžu obdivovať krásy tamojších národných parkov.
Pri návšteve Tirolska určite ochutnajte šišky (kiachl), ktoré sú delikatesou tirolských vianočných trhov, ale i počas roka. Podávajú sa buď na sladko s brusnicovým lekvárom, alebo na slano s kyslou kapustou. Ďalšou špecialitou sú tirolské syrové knedličky, ktoré môžete ochutnať v hovädzom vývare alebo samotné s kyslou kapustou a so šalátom, opekané zemiaky s hovädzím alebo bravčovým mäsom nakrájaným na kúsky a s volským okom (gröstl), no a obľúbený je aj tanier obsahujúci rôzne údeniny, syr, slaninu, bravčové mäso, chren a gazdovský chlieb. Sladkou bodkou za výdatným pokrmom môžu byť smažené jablkové krúžky posypané práškovým cukrom.
Vorarlbersko – nerozlučne späté so syrárskou tradíciou
Vorarlbersko (hlavné mesto Bregenz) je najzápadnejším územím Rakúska. Zasahuje do Álp, čím láka návštevníkov na kvalitnú lyžovačku, no vyhovie i tým, ktorí chcú spoznávať krásy regiónu prostredníctvom rôznych nenáročných trás či chodníkov poskytujúcich krásne scenérie a výhľady na okolie. Turisti môžu obdivovať aj horské dedinky a mestečká, zrúcaniny hradov či pevnosti.
Gastronómii regiónu dominujú horské syry – výrazný, vyzretý a korenistý alpkäse či bergkäse, jemnejší sura kees či lahodný heumilchkäse –, a tak si tam príde na svoje každý milovník syra. Vo Vorarlbersku sa určite vyberte po stopách syrárskej kultúry. Ochutnať ho môžete pri návšteve salaša, v reštauráciách, tradičných pohostinstvách či počas prehliadky moderných pivníc, kde môžete sledovať proces zretia syra.
Na cestách po krásnom a rozmanitom Rakúsku ochutnajte aj:
- viedenský tafelspitz (varené hovädzie mäso, ktoré sa podávalo už na rakúskom cisárskom dvore),
- viedenskú klobásu (vyrába sa z údeného hovädzieho alebo bravčového mäsa a vychutnať si ju môžete ako hlavné jedlo alebo samostatne v žemli s kečupom či horčicou),
- apfelstrudel (jablková štrúdľa, jeden z najznámejších rakúskych dezertov),
- syrové špecle (vaječné halušky doplnené strúhaným syrom a ozdobené mladou cibuľkou),
- germknödel (kysnutá ovocná knedľa plnená lekvárom, poliata maslom, posypaná cukrom a makom),
- kaiserschmarrn (trhanec),
- marillenknödel (marhuľové halušky),
- lineckú tortu,
- Mozartove gule (marcipánové guľky v čokoláde).
Prajeme vám šťastné cestovanie plné zážitkov a dobrú chuť pri objavovaní rakúskej gastronómie.
Článok o cestovateľsko-gastronomických tipoch je treťou časťou seriálu CestuJEME. Ak sa vám obsah páčil, prečítajte si aj: