Snažíte sa robiť všetko správne a dopriať svojmu dieťaťu to najlepšie? Prečítajte si, na čo si dať pozor, čo si na stravovaniu detí všímať a čomu sa vyvarovať. Aj keď sa snažíme byť tým najdokonalejším rodičom na svete, nie sme neomylní. Preto je potrebné vedieť, na čo sa sústrediť.
Oni z toho určite vyrastú…
Milujeme svoje dieťa, snažíme sa mu dopriať to najlepšie po všetkých stránkach a často si ani neuvedomíme, že náš potomok priberá na váhe rýchlejšie, než rastie do výšky. Ako možnosť sa ponúka buď len dúfať, že sa “vytiahne” alebo ideálne – neleniť a motivovať dieťa k športu a pohybu. Deťom stačí len drobná zmena v jedálničku. Nemusíte teda robiť žiadne drastické zmeny – väčšinou stačí obmedziť sladkosti a nahradiť ich ovocím alebo ich zdravšou alternatívou.
A ako svoje dieťa prinútiť k športu? Pustite sa do toho celá rodina. Zaobstarajte si bicykle, podnikajte výlety, naučte svojho potomka tie športy, ktoré ste ako malí mali radi. Podstatné je, aby ste mali športové vyžitie v každom ročnom období. Čím silnejší športový návyk v dieťati vypestujete, tým lepšie. Platí to bohužiaľ aj obrátene – pokiaľ bude váš potomok zvyknutý sedieť vo svojej izbe pri počítači, jeho telo si nenavykneme budovať svalovú hmotu. Celková kondícia sa potom môže prejaviť aj na jeho zdravotnom stave.
Jedálniček detí
Denný príjem dieťaťa mladšieho školského veku (6 – 12 rokov) by mal zodpovedať 1 000 – 2 300 kcal. Celkový príjem by mal obsahovať až 65 % sacharidov. V detskom jedálničku by mali byť sacharidy zastúpené ovocím, zeleninou a obilninami, nie sladkosťami ako takými. Pozor teda na sladké odmeny – aj cukor je totiž látka, na ktorú si naše telo môže vytvoriť závislosť.
Snažte sa deťom stravu prekladať ovocím a zeleninou – čím pestrejší jedálniček (a to doslova), tým lepšie. Nemusíte ustupovať zo svojich zvyklostí – nie je nad dobrý čerstvý rožok alebo celozrnný chlieb na olovrant – ale vždy myslite na to, aby súčasťou bežného režimu bol aj dostatok pohybu.
Celiakia u detí
Celiakia sa kedysi prejavovala v prvých 3 rokoch života. V súčasnej dobe sa však začiatok choroby posúva a prvé symptómy spravidla prichádzajú až po 3. roku. Tento posun je daný predovšetkým tým, že do veku 3 rokov deti konzumujú oveľa menej lepku, než bolo predtým zvykom.
Celiakia sa u detí prejavuje predovšetkým nadúvaním a bolesťami brucha, ale hnačky nemusia byť tak časté. Sprevádzajúcimi príznakmi bývajú u detí tiež nevoľnosti, zápcha a úbytok na váhe. Vyššie uvedené príznaky však patria medzi črevné prejavy ochorenia.
Potom ale existujú aj mimočrevné prejavy celiakie – napríklad spomalenie alebo zastavenie rastu. To je dané degeneráciou klkov, cez ktoré sa dostávajú do tela živiny. Správnou diagnostikou celiakie a dodržiavaním bezlepkovej stravy sa potom zase rast obnoví. Deti s celiakiou môžu mať tiež znížený obsah minerálov v kostiach, prejavy svalových ochorení alebo veľmi svrbivé kožné ekzémy.
Jediným liekom je teda dodržiavanie bezlepkovej stravy – zameranie sa na bezlepkové potraviny, vďaka ktorým príznaky odznejú – ak už však nedošlo k nevratnému poškodeniu napríklad črevnej sliznice.
Nemusíte byť lekár alebo veľký odborník v oblasti vývoja detí. Stačí si len všímať, či sa vaše dieťa cíti dobre, nemá problémy a v prípade nutnosti vyhľadať lekára. Pestujte spoločné športové aktivity, pretože sú nielen zdravé pre telo a myseľ, ale aj stmeľujú rodinu!
Ak by vás problematika celiakie zaujímala viac – pozrite sa na náš článok “Celiakia, jej diagnostika a ktoré potraviny môžete konzumovať v rámci diéty“, v ktorom sa dozviete napríklad o alternarnativních vhodných potravinách.