Celiakia diagnostikovaná u dospelých a seniorov a ako im pomôcť dostať ju “pod kontrolu”?
Celiakia sa v dnešnej dobe stáva takmer bežnou chorobou. Rovnako, ako sa často vyskytuje u detí, nadobúda na početnosti aj u dospelých či seniorov. Na aké príznaky si dať pozor a ako postupovať, aby ste svojej mamičke, babičke alebo strýkovi dokázali pomôcť? Ako byť vašim blízkym nápomocný pri nastavovaní nových pravidiel, ktoré celiakia vyžaduje?
Prejavy celiakie a ich delenie
Symptómy celiakie sa delia na dve skupiny – tzv. typické prejavy a tzv. atypické prejavy. Typické sú tie, ktoré prebiehajú priamo v čreve ešte predtým, než ho choroba poškodí. Atypické symptómy nastúpia vo chvíli, keď sa už na črevnej sliznici vyskytujú degeneratívne zmeny.
Po požití lepku mávajú ľudia trpiaci celiakiou zažívacie ťažkosti miernejšieho alebo ťažšieho charakteru. Môže ísť o miernu nevoľnosť, zvracanie, hnačky alebo zápchy, ale taktiež môžu nastúpiť aj neznesiteľné kŕče alebo nadúvanie. Všetky tieto príznaky môžeme označiť ako typické.
Atypickými príznakmi sú potom podvýživa, strata energie, depresie, rednutie kostí, chudokrvnosť, neplodnosť či opakované potraty.
Nepozornosť ubližuje …
Najmä u dospelých sa stáva, že svoje príznaky pripisujú stresu alebo príliš ťažkému jedlu konzumovanému v zhone. Seniori zase možné signály celiakie často prisudzujú veku. Kameňom úrazu je však autodiagnostika – prvé čo nás väčšinou napadne, je “dám si menšiu diétu”, aby sa zažívanie zase upokojilo.
Klasická diéta, ktorú si však človek bežne pri zažívacích ťažkostiach naordinuje je čierny čaj a suché pečivo. To je ale chybný krok, vďaka ktorému sa človek dostane do bludného kruhu. Ťažkosti sa totiž spravidla ešte zhoršia. Tým pádom sa predĺži aj doba, kedy dospelý alebo senior o chorobe nevie, teda ju zatiaľ nelieči.
Klky a mikroklky nezadržateľne degenerujú a môžu pacienta dostať do veľmi vážneho stavu.
1. Dostatočná osveta
Deti svoje návyky ešte len budujú a je u nich ľahšie niečo meniť. Dospelí a najmä seniori sa však budú veľmi pravdepodobne svojich dlhoročných zvyklostí odmietať vzdať. Preto budú potrebovať vás – svojich najbližších, ktorí budete studnicou informácií a zároveň morálnou podporou.
Vysvetlite im, ako celiakia vzniká a čo okrem bolestí a ťažkostí môžu byť jej dôsledky. Zároveň ich tiež informujte, že sa nemusia úplne vzdávať svojich obľúbených jedál – stačí len nahradiť niektoré potraviny inými – vhodnejšími. Seniori zároveň musia pochopiť, v čom všetkom je lepok obsiahnutý, aby sa mu mohli vyvarovať.
2. Jedálniček
Začnite tak, že si so svojou babičkou, mamičkou, tetou sadnete a necháte ju porozprávať, čo zvyčajne raňajkuje, obeduje a ako vyzerá jej denný jedálniček. To je ten najlepší začiatok. Jedlá napíšte na papier pod seba do stĺpca a do vedľajšieho stĺpčeku spíšte existujúce potraviny, z ktorých sa jedla skladajú.
Urobte revíziu pivnice, špajze, skriniek aj chladničky. Dajte si prácu s tým, že svojej babičke, tetuške alebo strýkovi vysvetlíte, prečo práve túto danú potravinu nesmie. Postupne vytvárajte pomocný zoznam “zakázaných potravín”.
Vyradené potraviny s lepkom určite nevyhadzujte. Buď si ich nechajte a namiesto nich babičke kúpte “tie nové” alebo ich niekomu darujte.
3. Nakupovanie
Potraviny, ktoré je váš blízky zvyknutý používať už máte spísané na papieri vedľa obľúbených jedál. Bezlepkové potraviny našťastie dokážu mnohé z nich nahradiť. Chlieb pre celiatikov alebo bezlepkové rožky skvelo nahradia bežné pečivo a ani váš blízky nespozná veľký rozdiel.
Ak je však babička vášnivá pekárka, určite si rada vyskúša pečenie chleba alebo domácich bezlepkových žemličiek. Ak babička nemá v obľube pečenie, určite urobia radosť aj bezlepkové koláče alebo muffiny, ktore sú v dnešnej dobe bežne k dostaniu.
Nezabudnite ale na podporu svojich blízkych aj v oblasti samotného nákupu potravín. Babička alebo dedko sú zvyknutí roky kupovať “tú múku v modrom obale”. Preto bude potreba vašej podpory, aby si zvykli na nový dizajn potravín, ktorými je potreba tie staré nahradiť. Pomôžete tak seniorom, aby sa dokázali rýchlejšie orientovať.
Najdôležitejšia je však podpora a trpezlivosť. Rovnako ako mali naši blízki trpezlivosť s nami, keď sme boli malí, ani my nemôžeme chcieť po svojej mamičke či babičke, aby si nové zvyky dokázali osvojiť úplne okamžite. Ak urobia pri nakupovaní chybu, nevyčítajte im ju.
Iba im vysvetlite, prečo túto potravinu nemôžu naďalej konzumovať a pomôžte im vybrať tú správnu. Nedávajte však priestor na zjednávanie a len na čiastočné dodržiavanie bezlepkovej stravy. Buďte dôslední a neoblomní – zdravie máme len jedno!
Tip: Vyskúšajte alebo odporúčte overené bezlepkové recepty, na ktorých si pochutnajú aj tí, ktorí sa lepku vyhýbať nemusia!