Hoci alergia na potraviny a potravinová intolerancia sa niekedy prejavujú podobne, poznať rozdiel medzi nimi je veľmi dôležité. Kým konzumácia potraviny, na ktorú máte intoleranciu, spôsobí, že sa budete „len“ cítiť mizerne, pri alergii na určitú potravinu môže byť reakcia vášho tela život ohrozujúca.
Tráviaci systém verzus imunita
Poznáte to: niečo ste zjedli a cítite žalúdočnú nevoľnosť. Napadne vám, že máte alergiu. Oveľa pravdepodobnejšie však je, že ide o potravinovú intoleranciu. Aby ste sa v budúcnosti vyhli ďalším zdravotným problémom, kľúčom k úspechu je pochopiť, v čom sa potravinová intolerancia a alergia na potraviny líšia.
Zásadný rozdiel treba hľadať v reakcii organizmu – pri alergii spôsobuje reakciu imunitný systém a pri intolerancii tráviaci systém. Rozdiely sú aj v symptómoch, ktoré sa objavia po konzumácii jedla.
Vedeli ste?
Asi aj vy na základe vlastnej skúsenosti alebo z pozorovania okolia vnímate, že počet ľudí, ktorých trápi alergia na potraviny alebo potravinová intolerancia, v ostatných rokoch dramaticky vzrástol. Nie je to len váš pocit – odhaduje sa, že nimi trpí takmer 20 % svetovej populácie. Diagnostiku, žiaľ, komplikuje fakt, že široká škála príznakov sa prekrýva s príznakmi iných ochorení.
Čo je potravinová intolerancia?
Potravinová intolerancia je sprevádzaná ťažkosťami s trávením určitých potravín, ku ktorým sa pridružuje nepríjemná fyzická reakcia. Vaše telo nedokáže potravinu v tráviacom trakte správne rozložiť alebo na ňu zareaguje prehnane citlivo. Napríklad intolerancia laktózy je stav, pri ktorom telo nedokáže rozložiť laktózu, cukor nachádzajúci sa v mliečnych výrobkoch.
Ako sa prejavuje potravinová intolerancia
Vo všeobecnosti sa príznaky potravinovej intolerancie obmedzujú na tráviace problémy. Sú menej závažné ako symptómy alergie na potraviny, niekedy dokonca môžete bez problémov zjesť malé množstvá inkriminovanej potraviny.
Medzi príznaky potravinovej intolerancie patrí:
- plynatosť,
- nadúvanie,
- hnačka,
- zápcha,
- kŕče,
- nevoľnosť.
Tieto príznaky sa zvyčajne objavia niekoľko hodín po konzumácii potraviny.
Intolerancia sa prejavuje najčastejšie pri potravinách:
- mlieko,
- obilniny, v ktorých je lepok najviac zastúpený,
- potravinárske farbivá a konzervačné látky,
- potraviny s obsahom siričitanov,
- potraviny s obsahom kofeínu a fruktózy.
Typy potravinových intolerancií
- Intolerancia laktózy. Laktóza je cukor, ktorý sa nachádza v mlieku. Ak nemáte dostatok laktázy, enzýmu, ktorý rozkladá laktózu na menšie molekuly, vaše telo ju nedokáže stráviť.
- Intolerancia fruktózy. Fruktóza je cukor prítomný v ovocí, v niektorých druhoch zeleniny a v mede. Ak takúto intoleranciu spôsobuje nedostatok enzýmu, hovoríme o dedičnej intolerancii fruktózy. Býva pomerne zriedkavá. Oveľa častejšia je fruktózová malabsorpcia, pri ktorej telu chýba bielkovina umožňujúca vstrebávanie cukru.
- Intolerancia lepku. Lepok alebo glutén je bielkovina, ktorá sa vyskytuje v niektorých obilninách. Intoleranciu lepku (známu aj ako neceliakálna gluténová senzitivita) treba odlišovať od celiakie, ktorá je autoimunitnou reakciou systému na lepok, a takisto od alergie na lepok. Príznaky týchto ochorení však môžu byť podobné.
- Intolerancia salicylátov. Salicyláty sa nachádzajú v mnohých potravinách rastlinného pôvodu, napríklad v ovocí, zelenine, bylinách a koreninách. Bežne sa vyskytujú aj v umelých arómach a konzervačných látkach, ktoré sú súčasťou zubných pást, žuvačiek a cukríkov.
- Intolerancia prídavných látok v potravinách. Výrobcovia potravín často používajú prídavné látky, ktorými zvýrazňujú chuť, zvyšujú atraktivitu potravín a predlžujú ich trvanlivosť. Len pomerne malý počet z nich spôsobuje problémy. Najčastejšie sú to dusičnany, glutaman sodný a siričitany.
Čo je alergia na potraviny?
Alergia na potraviny je reakcia imunitného systému, ktorá sa objaví krátko po konzumácii určitej potraviny. Postihuje približne 8 % detí mladších ako 5 rokov a až 4 % dospelých. Zaujímavé je, že niektoré deti z nej „vyrastú“.
Ako sa prejavuje alegia na potraviny
Aj malé množstvo potraviny spôsobujúcej alergiu môže vyvolať príznaky ako:
- brnenie alebo svrbenie v ústach;
- žihľavka, svrbenie alebo ekzém;
- opuch pier, tváre, jazyka a hrdla alebo iných častí tela;
- sipot, upchatý nos alebo problémy s dýchaním;
- bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť alebo vracanie;
- závraty, točenie hlavy alebo mdloby.
POZOR! Ak vás trápi alergia na potraviny, môže vám hroziť anafylaxia (nebezpečná ťažká forma alergickej reakcie), a to aj v prípade, že predchádzajúce reakcie boli mierne.
Čo spôsobuje potravinové alergie?
Alergia na potraviny nastáva vtedy, keď váš imunitný systém mylne považuje bielkoviny obsiahnuté v potravinách za hrozbu. V dôsledku toho sa uvoľní množstvo chemických látok, ktoré spôsobia príznaky alergickej reakcie.
Alergickú reakciu najčastejšie spôsobujú potraviny:
- mlieko,
- vajcia,
- arašidy,
- orechy (mandle, oriešky kešu, lieskové orechy, píniové oriešky, pistácie a vlašské orechy),
- ryby,
- mäkkýše,
- niektoré druhy ovocia a zeleniny.
Alergia na potraviny, potravinová intolerancia – ako si s nimi poradiť?
Samozrejme, najjednoduchším riešením, ako potravinovú alergiu alebo intoleranciu eliminovať, je vyradiť zo stravy potravinu alebo potraviny, ktoré ich spôsobujú. To sa však ľahšie povie, ako uskutoční, pričom k nájdeniu vinníka často vedie dlhá cesta. Dobrou správou je, že niekedy začne organizmus potravinu tolerovať, ak sa jej na určitý čas vyhnete a potom ju v malých dávkach znovu začnete konzumovať. Toto platí najmä v prípade potravinovej intolerancie. Pred vylúčením alebo opätovným zaradením potravín do svojho jedálnička vám odporúčame poradiť sa s odborným lekárom.