Muránske buchty sú regionálna špecialita a zároveň dôkaz, že keď je niečo výnimočne dobré, ľudia to vnímajú aj ďaleko za pomyselnými hranicami regiónu, v tomto prípade Gemera. Aká je ich história a kam sa vydať za ich ochutnávkou?
Pohľad do minulosti
Tradičné koláče z kysnutého cesta majú zvyčajne bohatú históriu. Aj muránske buchty rozprávajú svoj príbeh, hoci nesiaha až tak ďaleko do minulosti. Začal sa písať na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia. Bohužiaľ, presný dátum vzniku, resp. konkrétna udalosť, s ktorou by boli buchty späté, známe nie sú. Aj preto sa ich datovanie líši a ľudia z Muráňa sa často prikláňajú až k neskoršiemu z termínov.
Čo sa však vie presne, to sú mená prvých pekárok, ktoré sa postarali o to, aby sa muránske buchty stali vychýrenými. Dámy Magdaléna Balážiková, Gizela Barilová, Mária Fabová a Mária Sklenáriková urobili z kysnutého cesta so sladkou plnkou uprostred delikatesu, ktorú pravidelne vypekali v pohostinstve Koruna. Na plech ukladali cca 200 buchiet denne a špecifickým procesom prípravy dosiahli ich jedinečnú chuť. Vďaka tomu boli fuč už dopoludnia. Cestu k zákazníkom si postupne našli aj v lahôdkach.


Buchty z Muráňa mali otáznu budúcnosť
Problém, či ešte sladká pochúťka uzrie svetlo sveta, nastal po zrušení prevádzky Koruna. V Muráni sa produkcia buchiet pozastavila až na tri roky. No práve toto hluché obdobie bolo podnetom na obnovenie ich tradície a dokonca uchádzanie sa o ochrannú známku (úspešne – do platnosti vstúpila 29. januára 2018).
Rozhodnutie obnoviť výrobu muránskych buchiet prišlo od starostu Muráňa. Obec totiž nechcela pripustiť, aby táto regionálna špecialita známa v širokom okolí už viac neuzrela svetlo sveta. Záchrana teda prišla priamo z rodiska. Vďaka odkúpeniu domu na námestí, zabezpečeniu potrebného vybavenia a zaučeniu mladých pekárok (rady im odovzdala aj skúsená pekárka muránskych buchiet Magdaléna Balážiková) začala v roku 2017 dobrota z Muráňa opäť rozvoniavať regiónom.


Prečo sú muránske buchty unikátne?
To, v čom spočíva tajomstvo receptu, vedia len samotné pekárky. Ľudia sa však vo veci unikátnosti zhodujú na dvoch veciach – na nadýchanom, chrumkavom ceste a na bohatej plnke. Táto charakteristika vyplýva z postupu ich prípravy. Muránske buchty vraj musia pred naplnením kysnúť dvakrát a potom ešte raz pred samotným pečením. Plnkou sa nešetrí, aby ste jej chuť cítili od prvého zahryznutia až po to posledné.
A aká plnka je pre buchty z Muráňa typická? Lekvár, mak a tvaroh predstavovali akúsi klasiku, no tradícia sa v tomto smere rozšírila a postupne pribúdali ďalšie náplne, keďže bol o ne veľký záujem. Ak chcete buchty ochutnať v súčasnosti, na výber máte napríklad i orechové, nugátové, čučoriedkové, jahodové, višňové, marhuľové…


TIP
Obec Muráň je obklopená malebnou prírodou Národného parku Muránska planina. Okrem rôznych turistických či cyklistických trás si tam môžete vychutnať aj návštevu lúky plnej sysľov. Pár kilometrov za Muráňom sa v nenápadnej odbočke nachádza sysľovisko Biele vody, kde máte v letných mesiacoch možnosť naživo vidieť tieto divožijúce zvieratá. Sysle si na prítomnosť ľudí zvykli, preto sa nájdu aj odvážnejšie jedince, ktoré vám za hrsť slnečnicových semiačok či kúsok jabĺčka vylezú aj priamo na ruku. Návšteva tohto miesta bude preto zážitkom pre malých i veľkých.
Kde ich ochutnať?
Priamo v obci Muráň, v jej centre. Rožný dom uprostred obce skrýva pekáreň a predajňu v jednom. Lokálnu špecialitu posypanú cukrom si tam chodia vychutnávať ľudia z rôznych kútov Slovenska. Ich utvrdenie sa v tom, že buchty z Muráňa sú právom regionálnou špecialitou, je nielen výsledkom toho, že sa tam vracajú opakovane a o gastrozážitok sa delia s inými, ale aj dôkazom, že zachovávanie tradícií má význam i v dnešnej modernej dobe.
Milí čitatelia, mali ste už možnosť ochutnať muránske buchty? Prípadne sme vám dali tip na rodinný výlet počas leta? Dajte nám vedieť v komentároch.
4 komentáre
Prvý krát som jedol tie buchty okolo roku 1985, boli “drahé”, ale výborné, po ochutnaní sa mi cena 4,50 Kčs už nevidela vysoká. Prevádzka bola v bufete Jednoty, na križovatke s parkoviskom, ak sa dobre pamätám. Zastavovali sme sa tam pravidelne, kým nám nezrušili služobné cesty tým smerom. Kolegyňa vymámila aj tajný recept, pamätám si ho, škoda, že už na tú stranu necestujeme.
Krajčík
Dobrý deň, pán Krajčík,
ďakujeme za Váš komentár. Tešíme sa, že ste mali pozitívnu skúsenosť s touto lokálnou špecialitou. Veríme, že sa ešte naskytnú príležitosti znova ju ochutnať. 🙂
S pozdravom redakcia magazínu Penam
áno ochutnali sme ich s kolegami. Sú výborné, poriadne veľké na zahryznutie a s kopou plnky. Ochutnali sme lekvárom, tvarohové a makové.
Dobrý deň, Uršuľa,
sme radi, že Vám táto lokálna špecialita chutila. 🙂
S pozdravom redakcia magazínu Penam