Cestovanie nie je len o samotnom cieli, dôležitou súčasťou je aj príprava naň. Či už sa chystáte na krátky jednodňový výlet, turistiku, alebo vyrážate za niekoľkodňovým dobrodružstvom, vhodný výber jedla, ktoré si vezmete so sebou, vám pomôže zahnať hlad, dobiť energiu a poslúži ako palivo, ktoré vás poženie vpred. Dôležité však je, aby bolo výživné, ľahké a zároveň sýte.
Ak si chcete naplno vychutnať výlet, dodržujte tieto zásady:
- Zamerajte sa na trvalú energiu. Ak sa chystáte na náročnejší výlet, napríklad na turistiku, voľte potraviny bohaté na živiny a také, ktoré vám poskytnú energiu. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa cukrom. Namiesto toho si zabaľte dobroty bohaté na bielkoviny, komplexné sacharidy a zdravé tuky.
- Zbaľte si niečo čerstvé. Konzumovateľný obsah vášho batôžka nemusí byť striktne trvanlivý. Zvoliť môžete aj čerstvé ovocie a zeleninu.
- Hydratácia na prvom mieste. Vždy so sebou noste dostatok vody, obzvlášť keď viete, že počas výletu nebude nablízku žiaden obchod či bufet. Ideálne však je mať so sebou vlastnú fľašu, ktorú môžete po ceste doplniť.
- Vopred si naplánujte trasu výletu. Vďaka plánovaniu sa vyhnete nepríjemným situáciám. Zistíte tak vopred možnosti stravovania a to, koľko si toho do batôžka zabaliť.
Inšpirácie s chlebíkom a pečivom na cesty
Opečený chlieb s hummusom a čerstvou zeleninou
Cícerová nátierka, resp. hummus je bohatým zdrojom prírodných proteínov. Okrem toho podporuje trávenie a imunitu vďaka vyššiemu obsahu vlákniny. Aj preto je ideálnou voľbou na cesty, kde zasýti a doplní vydanú energiu. Nátierku si dnes môžete kúpiť takmer v každom obchode alebo si ju ľahko pripravíte doma. Voľte k nej opečený chlebík alebo toast, ktorý si môžete natrieť priamo na mieste.
Ak preferujete rôznorodosť, pripravte si nie jeden, ale dva typy hummusu, a to veľmi jednoducho. Nátierku rozdeľte na dve časti a do jednej pridajte nakrájanú červenú repu. Následne zmes rozmixujte. Keďže červená repa je sladká, hummus dosoľte. K chlebíku s hummusom si pribaľte chrumkavú zeleninu (mrkvu, reďkovky, uhorku či zeler), ktorá jedlu dodá neopísateľnú chuť.
TIP
Ak vyrážate na dlhšie cesty a obávate sa, že by vám zelenina mohla počas výletu zmäknúť alebo zoschnúť, vyskúšajte ju uskladniť nasledujúcim spôsobom. Misku naplňte jemne osolenou ľadovou vodou, pridajte ocot a do tejto zmesi ponorte zeleninu. Ak cestujete autom a nosíte so sebou prenosnú cestovnú chladničku, skladujte misku so zeleninou v nej. Ostane krásne chrumkavá, nevyschne ani nezmäkne.
Svieži a ľahký sendvič s hráškom
Hrášok je nielen chutný, ale aj veľmi zdravý. Obsahuje viaceré vitamíny skupiny B, vitamíny C, K, minerálne látky, draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok, železo a ďalšie telu prospešné látky. Má mnoho benefitov, poskytuje antioxidačné a protizápalové živiny, telu dopĺňa bielkoviny, bojuje proti zápche, priaznivo vplýva na nervovú sústavu a podporuje zdravie srdca. Môžete si na ňom pochutnať aj počas skvelého výletu, a to v podobe hráškovej nátierky. Do mixéra vložte hrášok, mätu, cesnak, šťavu z citróna, parmezán (alebo iný syr podľa preferencie), soľ, korenie. Mixujte približne 30 sekúnd a následne dochuťte. Potrite sendvič a navrch položte napríklad kúsok mozzarelly, avokádo alebo sušenú šunku. Nebojte sa použiť ani čerstvú zeleninu, napríklad reďkovku.
Proteínový chlebík alebo toast
Proteínové pečivo oceníte v rámci každého typu výletu, predovšetkým ak sa chystáte na náročnejšiu turistiku, výstup alebo výlet, počas ktorého plánujete viac chodiť. Do batôžka si môžete zabaliť proteínový obložený chlebík alebo toast. Potrite ho lučinou či doma vyrobenou nátierkou z tvarohu. Použite dva alebo viac plátkov šunky s obsahom mäsa minimálne 90 %, na mesiačiky pokrájajte avokádo a to uložte navrch a dozdobte zeleninou podľa chuti.
Vedeli ste, že?
Proteínový chlieb obsahuje vysoký podiel bielkovín, vďaka ktorým budete zasýtení aj po konzumácii menšieho množstva, čím predídete prejedaniu. Obsahuje aj vysoké množstvo vlákniny, prospieva tráveniu a v kombinácii so správnymi surovinami bude veľmi vhodným a vyváženým snackom počas vašich cestovateľských zážitkov.
Chrumkavá kuracia bageta
Šťastie praje pripraveným. A čím lepšie budete na výletoch pripravení, tým viac zážitkov si domov odnesiete. Ak počas objavovania krásnych lokalít pocítite hlad, stačí, ak siahnete do batoha a vylovíte pokrm, ktorý ste tak prácne pripravili. Takým môže byť chrumkavá kuracia bageta. Kuracie mäso nasoľte a okoreňte, posypte bylinkami a orestujte v celku spolu so cherry rajčinkami na panvici, následne ho nakrájajte na plátky. Na druhej panvici orestujte cibuľku, baby špenát a pridajte sušené rajčiny. Bagetu môžete potrieť bazalkovým pestom, prípadne pokvapkať olivovým olejom a poopekať z vnútornej strany. Na hotovú bagetu uložte ľubovoľný šalát, špenátovú zmes, plátky kuraťa a grilované rajčiny.
Panini s mozzarellou a so šunkou
Chute Talianska si môžete dopriať, aj keď sa aktuálne nenachádzate v tejto krásnej krajine, ale spoznávate napríklad krásy Slovenska. Pripravte si výborné zapečené panini, ktoré sa dá kombinovať prakticky s čímkoľvek. Vy to môžete vyskúšať napríklad s mozzarellou a so šunkou, pokojne sušenou. Ak nemáte špeciálny gril na panini, môžete použiť akúkoľvek grilovaciu panvicu. Nachystajte si suroviny, prelisujte cesnak, zmiešajte ho s olejom a vložte doň na plátky nakrájanú mozzarellu. Bagetu rozkrojte, naplňte ju kvalitnou šunkou, syrom, rukolou a potrite zvyškom cesnakového oleja. Následne ju položte na rozpálenú panvicu a grilujte.
TIP
V rámci plánovania výletu je potrebné premyslieť aj to, koľko jedla a akého druhu so sebou vziať. Mali by ste sa zamyslieť nad nasledujúcimi ukazovateľmi:
• Ako dlho potrvá vaša cesta/výlet/dovolenka a koľko jedla teda potrebujete pripraviť?
• Chcete si všetky pokrmy brať so sebou z domu alebo sa plánujete stravovať aj v reštauráciách či iných stravovacích zariadeniach?
• Aké jedlo obľubujú vaše deti?
• Aký priestor na jedenie budete mať počas cesty k dispozícii?
Nátierky na každý deň
Ak sa chystáte na niekoľkodňový výlet a premýšľate, čo si so sebou na cesty nabaliť, aby vaše desiate či olovranty neboli stále rovnaké, pripravte si na každý deň inú nátierku. Fantázii sa medze nekladú, a preto môžete rôzne striedať aj typ pečiva – rožok, chutný chrumkavý chlebík, toast, bagetku či večerné pečivo. Nátierky si zabaľte do dózičiek či sklenených pohárikov a môžete vyraziť. Vyskúšajte napríklad tieto:
- Budapeštianska nátierka: Zmiešajte 250 g mäkkého tvarohu s 30 g masla a so 6 lyžicami kyslej smotany, pridajte nakrájanú jarnú cibuľku, mletú papriku, osoľte a okoreňte podľa chuti. Nakoniec môžete pridať nakladanú kapiu, pokrájanú na drobné kúsky.
- Husacia alebo kačacia paštéta: Rozohrejte 50 g masla, pridajte na jemno nakrájanú cibuľku, cesnak a tymian. Restujte, kým nezmäknú. Pridajte nakrájanú pečienku a aj tú restujte domäkka. Všetko rozmixujte spolu s 30 ml smotany na šľahanie, 35 g masla, so soľou a s korením. Následne uložte paštétu do chladničky a nechajte stuhnúť.
- Šošovicová nátierka: Na oleji orestujte cibuľku a prelisovaný cesnak, pridajte 100 g červenej šošovice, nastrúhaný zázvor, kari korenie a zalejte 300 ml vody. Varte približne 10 minút, kým šošovica nezmäkne, potom rozmixujte dohladka. Nátierku osoľte, okoreňte a na záver môžete dochutiť citrónovou šťavou.
Plnené toustís
Toustís sú v súčasnosti hit, ktorý si obľúbite nielen pre tú fantastickú chuť či praktické balenie, ale aj pre možnosť ich variovania na veľmi veľa spôsobov. Vo svete majú množstvo mien, napríklad v Anglicku sú známe ako english muffins. Toustís sú už vopred prerezané, stačí ich naplniť surovinami a zapiecť v hriankovači. Sú skvelé v tom, že dokonale udržia vlhkosť a šťavu napríklad z mäsa, zo zeleniny alebo z nátierky. Vyskúšajte potrieť toustís avokádovým dipom, poukladajte listy čerstvého špenátu, údeného lososa a pridajte kolieska červenej cibule alebo petržlenovú vňať. Inou možnosťou je naplniť toustís špenátom, hruškou, kozím syrom, brusnicami a orieškami.
TIP
Svoje občerstvenie na cesty si nezabudnite dobre zabaliť. Použite to, čo máte doma, napríklad malé sklenené poháriky na drobné dobroty, ako sú oriešky (ich nevýhodou však je, že sú ťažšie), alebo plastové nádobky. Ak si chcete zabaliť chlebík, najideálnejší bude voskový obrúsok či vrecko, ktoré majú skutočne mnoho benefitov. Okrem toho, že vaše jedlo v nich ostane dlhšie čerstvé, majú aj antimikrobiálne vlastnosti, teda chránia potraviny pred baktériami, hubami, plesňami či inými mikroorganizmami.
Sladké v zdravšej verzii
Po slanej dobrote sa často objaví chuť na niečo sladké, a to predovšetkým vtedy, keď cestujete s deťmi. No aj sladký olovrant sa dá poňať zdravšie. Vyhnite sa batohu preplnenému rôznymi kupovanými sladkosťami, ako sú čokoládové tyčinky alebo keksy, ktoré obsahujú vysokú dávku cukru, stužené tuky a umelé sladidlá. Vezmite si ovocie, ktoré si vopred nachystajte a pobaľte do misiek. Na výlete potom nemusíte riešiť dodatočné umývanie. Stavte na jabĺčka, banány, bobuľové ovocie – obsahujú vitamíny, antioxidanty, vlákninu a navyše prispievajú k hydratácii. Skvelou možnosťou na zdravý sladký snack je aj kvalitné pečivo, napríklad chlebík, ktorý si nakrájajte na menšie plátky, potrite arašidovým maslom a obložte kolieskami banánu alebo jabĺčkami nakrájanými na mesiačiky.
Milí čitatelia, prezraďte nám, čo nesmie chýbať na cestách vo vašom batohu. Aký snack alebo desiata u vás držia prvenstvo? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch. Prajeme výlety plné chutí a dobrodružstiev!