Anorexia, bulímia a ďalšie poruchy príjmu potravy patria medzi najzávažnejšie psychické ochorenia detského veku. Majú mnoho tvárí a prejavujú sa mnohorakými spôsobmi. Deti a dospievajúci ich dokážu rafinovane skrývať. Žiaľ, následky môžu byť životu nebezpečné, až fatálne. Pre úspešné zotavenie je kľúčové včasné rozpoznanie a správne riešenie tohto problému.
Nemáte jasno v tom, čo všetko sú poruchy príjmu potravy (PPP)? Zásadné je vedieť, že ide o závažné psychické poruchy, ktoré ovplyvňujú fyzické zdravie aj duševnú pohodu človeka.
„Sú súborom viacerých diagnóz, najčastejšie sa stretávame s mentálnou anorexiou a mentálnou bulímiou,“ potvrdzuje detská psychiatrička MUDr. Marcela Šoltýsová. Jednoznačnú príčinu nie je ľahké určiť. „Väčšinou ide o kombináciu viacerých faktorov, napríklad genetickej záťaže, temperamentu a osobnostných čŕt, nastupujúcej puberty, nízkeho sebavedomia, introverzie, disharmonického rodinného prostredia a podobne. Tieto faktory nemusia byť zastúpené všetky, rôzne sa kombinujú.“
Typy porúch príjmu potravy
Medzi najčastejšie poruchy, ktoré sa týkajú stravovania, v súčasnosti patria:
- Anorexia nervosa (mentálna anorexia): Vyznačuje sa extrémnym strachom z priberania a skresleným vnímaním vlastného tela. Ľudia, ktorí ňou trpia, sa snažia dosiahnuť a udržať veľmi nízku telesnú hmotnosť. Do denného stereotypu si vkladajú drastické opatrenia – striktné obmedzovanie príjmu potravy, intenzívne cvičenie, ale aj iné nezdravé metódy kontroly hmotnosti.
- Bulímia nervosa (bulímia): Typické sú opakujúce sa epizódy nekontrolovateľného prejedania sa, po ktorých nasleduje kompenzačné správanie s cieľom zabrániť priberaniu na váhe. Kompenzačným správaním môže byť vracanie, nadmerné cvičenie, používanie preháňadiel alebo diuretík. Po záchvatoch prejedania často nasledujú pocity hanby a viny.
- Porucha prejedania sa (binge eating disorder): Spočíva v opakovaných epizódach nekontrolovateľného prejedania, často až do pocitu nepríjemného naplnenia. Na rozdiel od bulímie chýba kompenzačné správanie, akým je vracanie alebo nadmerné cvičenie. Ľudia trpiaci touto poruchou často jedia veľké množstvá jedla v priebehu krátkeho časového obdobia a strácajú nad týmto správaním kontrolu.
- Iné špecifikované poruchy príjmu potravy: Sú to rôzne kombinácie symptómov, ktoré nespĺňajú kritériá vyššie uvedených diagnóz, ale sú rovnako závažné a vyžadujú si liečbu.
Koho poruchy príjmu potravy ohrozujú?
Chcete si vytvoriť predstavu o tom, aké sú časté a akú vekovú kategóriu najčastejšie trápia? „Najčastejšie sa objavujú medzi 14. až 18. rokom života mladého človeka,“ hovorí odborníčka a pokračuje: „Ich výskyt sa pohybuje od 0,3 do 4,2 percenta, pričom obvyklejšie sú u dievčat a žien.“
Vedeli ste?
Aj podľa posledných údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) počty ľudí trpiacich PPP rastú. Poruchy ohrozujú predovšetkým mladých ľudí.
Podľa údajov za rok 2022 vzrástol počet novodiagnostikovaných pacientov až o 31,3 percenta. Z dát zdravotných poisťovní zasa vyplýva, že na niektorú z foriem mentálne podmienenej porušenej stravovacej schémy sa na Slovensku v roku 2022 liečilo 6 172 pacientov. Ochorenie najčastejšie trápilo mladých vo veku 15 až 18 rokov, a to najmä dievčatá, resp. mladé ženy. Nedajte sa však učičíkať, výnimkou dávno nie sú ani chlapci – aj oni môžu anorexii či bulímii pomerne ľahko prepadnúť.
Vplyv sociálnych sietí
Asi netreba zvlášť pripomínať, že najkrehkejšou skupinou mladých ľudí – a teda v najväčšom ohrození – sú v tomto prípade tínedžeri. Ich psychiku výrazne ovplyvňujú nereálne ideály krásy prezentované na sociálnych sieťach. Mnohí spájajú svoje šťastie s dosiahnutím dokonalých čŕt tváre (pri ktorých majú nezdravo vynikať lícne kosti či sánka), línie postavy alebo ideálnej váhy. Privádza ich to do nebezpečného kolotoča život ohrozujúcich diét.
Mladé dievčatá často nasledujú príklad extrémne vychudnutých modeliek a vytvárajú si mylné predstavy o tom, čo je a čo nie je zdravé jesť. Tu pomáha uvedomiť si, že dokonalé telo nie je to, ktoré vidíme na obrázkoch v módnych časopisoch alebo na sociálnych sieťach, ale také, v ktorom sa cítime dobre a zdravo.
Je dôležité uvedomiť si:
Funkčné telo je základným stavebným prvkom zdravia. Podmienkou, aby sa zdravo vyvíjalo, je pestrá a hodnotná strava v primeranom množstve, rovnako aj zdravý pohyb.
Jednostranné a striktné vynechávanie základných živín z jedálneho lístka, ktoré na sociálnych sieťach často preferujú rôzne nedôveryhodné osobnosti či skupiny, môže byť až cestou do pekla.
Ako sa poruchy príjmu potravy prejavujú?
Psychickou nepohodou podložené problémy s jedlom mávajú viaceré prejavy, líšia sa od seba v závislosti od typu poruchy.
- Fyzické príznaky: extrémny hmotnostný úbytok alebo prírastok, únava, závraty, vypadávanie vlasov, suchá koža, problémy s trávením a nepravidelná menštruácia
- Psychické príznaky: depresia, úzkosť, nízke sebavedomie, obsedantné myšlienky o jedle a telesnej hmotnosti, pocit viny a hanby
- Behaviorálne príznaky: vyhýbanie sa jedlu, skryté jedenie, vracanie, nadmerné cvičenie, používanie preháňadiel a diuretík, sociálna izolácia
Liečba musí byť komplexná
Liečba stravovacích porúch je komplexná a vyžaduje si interdisciplinárny prístup. To znamená, že by mala zahŕňať pomoc lekára, psychológa, gastroenterológa a nutričného poradcu. Dôraz sa musí klásť rovnako na znovuobnovenie ideálnej hmotnosti, uzdravenie zo somatických následkov poruchy, ako aj na obnovu stravovacích návykov a postojov k stravovaniu, hmotnosti a, samozrejme, vzhľadu.
Terapia zvyčajne prebieha ambulantne, v nutných prípadoch odborník navrhne aj pobyt v nemocnici. Úspešnosť závisí najmä od motivácie pacienta.
Pri liečbe PPP je dôležitá:
- Odborná pomoc: Kľúčovú úlohu zohrávajú psychiatri, psychológovia, dietológovia a ďalší lekári či odborníci. Účinné sú aj terapeutické postupy, ako napríklad kognitívno-behaviorálna terapia. „Súčasťou liečby sú aj psychofarmaká. Nasadzujeme ich vždy po dôkladnom zvážení benefitov a rizika liečby, v závislosti od závažnosti príznakov a aj v prípadoch, keď samotná psychoterapia nepriniesla želaný efekt,“ vysvetľuje MUDr. Marcela Šoltýsová. Väčšinou sa používajú lieky na zvládanie pridružených psychických stavov, ako sú depresia a úzkosť.
- Podpora rodiny a priateľov: Emocionálna podpora zo strany blízkych môže byť pre mladých i dospelých s PPP veľmi dôležitá. Porozumenie a empatia dokážu posilniť ich motiváciu k zotaveniu.
- Vzdelávanie: Rozumieť svojmu problému a mať o ňom dostatok informácií pomáha chorému lepšie sa vyrovnať so všetkými prejavmi a nájsť vhodné stratégie liečby.
- Zdravý životný štýl: Pravidelná a vyvážená strava, primeraná fyzická aktivita a dostatok odpočinku sú základom fyzického a psychického zdravia. Pacient potrebuje pochopiť a prijať, že hladovanie je nesprávna cesta k štíhlej línii.
- Podporné skupiny: Podelenie sa o skúsenosti s ľuďmi podobnej vekovej kategórie alebo v podobnom sociálnom postavení, ktorí prechádzajú rovnakými problémami, môže byť veľmi povzbudzujúce a terapeutické.
Náš tip:
Hľadáte pomoc pre seba alebo svoje dieťa, ktoré trpí psychickými a fyzickými ťažkosťami spojenými s poruchami príjmu potravy?
Spomedzi internetových liniek stojí za kontaktovanie portál Chuť žiť, ktorý poskytuje prevenciu, vzdelávanie, psychologické poradenstvo i podporné programy.
Výborným pomocníkom pre všetkých mladých je koncept neformálnej pomoci ID klub, ktorý spadá pod IPčko, dnes už asi najznámejšiu internetovú linku dôvery pre mladých.
Poruchy príjmu potravy sú závažné ochorenia, ktoré si vyžadujú odbornú starostlivosť a podporu. Včasné rozpoznanie príznakov a správne terapeutické zásahy môžu výrazne zlepšiť kvalitu života všetkých, ktorých trápia. Obzvlášť dospievajúcich, mladých dospelých i žien. Zvyšujú ich šance na úplné zotavenie. Je dôležité uvedomiť si, že boj s PPP je dlhodobý proces. Žiada si trpezlivosť, odhodlanie a podporu okolia.