Trochu africkej kuchyne aj u vás doma – pozrite sa, ktoré dobroty sú typické pre Maroko a ako si ich pripraviť v pohodlí domova. Preniknúť do tajov zahraničnej kuchyne, najmä tej africkej nemusí byť taký oriešok, ako sa zdá. Stačí mať tie správne ingrediencie, prípadne použiť to správne korenie.
Marocký chlieb – príloha i hlavný chod
Chlieb v Maroku je rovnako ako v Čechách národné jedlo, ktoré sa konzumuje takmer ku všetkému a pri každej príležitosti. Arabsky sa mu hovorí khobs, čo v preklade znamená chleba. Marocký chlieb uvidíte nielen ako súčasť raňajok, ale aj ako prílohu k polievke. Chlieb je tiež súčasťou kebabu alebo marockého sendviča.
Zaujímavosťou Maroka je to, že najmä v menších dedinách nie je úplne samozrejmým zvykom používať príbor. Aby bolo možné konzumovať aj jedlo, ktoré bez príboru ťažko naberiete do úst, používa sa práve marocký chlieb. Chlieb je nadýchaný a keď si kúsok odtrhnete a držíte medzi prstami, možno ním naberať potrebné kúsky mäsa a zeleniny z tajina.
Ako ho upiecť doma?
Budete potrebovať tieto ingrediencie:
- Hrubá múka (140 g)
- Hladká múka (140 g)
- Vlažná voda (150 g)
- Soľ (väčšia štipka)
- Olivový olej (2 lyžice)
- Cukor (1 lyžica)
- Droždie (zhruba 15 g)
Zmiešajte rozdrobené droždie, cukor a 2 lyžice vlažnej vody a nechajte vzísť kvások. Ideálne podmienky pre kvások dodržíte vtedy, keď ho necháte vzísť v izbovej teplote (musí byť však vyššia ako 20 °C, maximálne však 30 °C).
Pridajte do misy hrubú a hladkú pšeničnú múku (alebo hladkú chlebovú) a pridajte soľ. Doprostred urobte jamku, kam nalejete kvások, zľahka premiešajte a za stáleho miešania pomaly pridávajte vlažnú vodu. Poctivo vypracujte cesto (stačí vareškou) do hladka. Neľakajte sa, že je cesto stále lepkavé, to je v poriadku. Prilejte olivový olej a zapracujte ho do cesta.
Výsledné cesto vytvarujte do bochníku, prikryte a nechajte aspoň 30 minút vykysnúť. Potom sa môžete pustiť do tvarovania placiek. Z tohto množstva vytvoríte 2 – 3 placky marockého chleba. Až budete mať hotovo, placky umiestnite na papier na pečenie a na plech a doprajte im ešte možnosť chvíľu kysnúť – aspoň ďalších 30 minút. Medzitým si môžete predhriať rúru na 180 °C. Keď budú placky “odpočinuté”, vložte ich do rúry a pečte približne 20 minút. Že je chleba hotový spoznáte tak, že začne zlatnúť.
Svoj výtvor najlepšie skonzumujte ešte v ten istý deň – to je chlieb krásne vláčny a zároveň chrumkavý. Do druhého dňa síce vydrží, ale veľmi rýchlo tvrdne, takže ho bude pravdepodobne potrebné znovu rozpiecť v rúre.