Kurkuma pochádza z južnej Ázie a je známa svojou výraznou žltou farbou, typickou ostrou, až štipľavou chuťou, prenikavou vôňou a vynikajúcimi liečivými vlastnosťami. Veľmi často sa používa v thajskej či indickej kuchyni a môže byť aj skvelou ingredienciou do domáceho pečiva. Akých päť benefitov môže vniesť do vašej kuchyne i zdravia? Kam všade ju možno pridávať?
Kde sa vzal indický šafran?
Kurkuma, indický šafran, má dlhú a bohatú históriu a jej použitie sa datuje už od roku 3000 p. n. l. Najstaršie informácie o nej sa vzťahujú k Indii, kde bola posvätnou rastlinou. Používala sa pri náboženských obradoch, v rámci skrášľovacích procedúr, ako liečivo a až neskôr ako korenina v kuchyni.
V čínskej medicíne je kurkuma známa tisícky rokov a hovorí sa jej aj voňavý poklad alebo žltý ženšen, v ajurvédskej zase zlatá bohyňa. V oboch slúžila ako liek na širokú škálu problémov – od zápalov až po tráviace ťažkosti. V stredoveku sa ako korenie rozšírila do Európy i zvyšku sveta najmä vďaka obchodným cestám.
Vedeli ste?
O kurkume sa ako o byline so všetkými kvalitami šafranu zmienil vo svojich denníkoch aj slávny cestovateľ Marco Polo.
Benefity kurkumy
Kurkuma obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok, z ktorých má zrejme najdôležitejšiu úlohu bioaktívna látka kurkumín. Je to silný antioxidant s protizápalovými účinkami a práve on je nositeľom typickej žltej farby. Okrem kurkumínu obsahuje vitamíny (skupiny B, vitamín C a E), minerálne látky (železo, draslík, horčík, zinok), esenciálne oleje (napríklad tumerón či atlantón) a vlákninu, ktorá zlepšuje črevnú mikroflóru a pozitívne vplýva na trávenie.
Vďaka tomu, že kurkuma obsahuje tak veľa zdraviu prospešných látok, má jej konzumácia a použitie v kuchyni viaceré zdravotné benefity:
- Podporuje trávenie. Črevnú mikroflóru môže výrazne narušiť nezdravý životný štýl, pitie alkoholu, príjem vysokého množstva cukru, stres alebo aj liečba antibiotikami. Veľkým pomocníkom dokáže byť práve kurkuma, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu tráviaceho systému – podporuje tvorbu žlče, čím uľahčuje prirodzené trávenie.
- Účinkuje protizápalovo. Predovšetkým vďaka kurkumínu, ktorý pôsobí ako prevencia i liek. Kurkumín dokáže korigovať aj niektoré zmeny súvisiace so starnutím mozgu.
- Ako antioxidant posilňuje imunitný systém. Pomáha neutralizovať voľné radikály v tele a preventívne posilňuje imunitu.
- Podporuje nervový a kardiovaskulárny systém. Kurkuma má pozitívne účinky na duševnú rovnováhu a správne fungovanie kardiovaskulárneho systému.
- Pomáha pri kožných ochoreniach. Je výborným pomocníkom pri rôznych kožných ochoreniach – pri ekzéme, akné, psoriáze. Dokáže zosvetliť tmavé kruhy pod očami, pomáha hojiť rany, redukovať jazvy a rozjasňuje pleť. Antioxidačné zlúčeniny v nej dokážu napraviť poškodenia spôsobené slnkom a spomaliť proces starnutia.
Tip:
Chceli by ste si dať kurkumu na pokožku, no neviete, či na ňu nie ste alergickí? Pred tým, ako sa pustíte do aplikácie na väčšie plochy kože, spravte si test na zápästí alebo vnútornej strane ruky. Ak necítite pálenie, svrbenie ani iný typ podráždenia, môžete ju používať ďalej. Ak sa však niektorá z týchto reakcií objaví, urýchlene si očistite pokožku a korenie – či už ako domáci liek zmiešaný s olejom, alebo v hotovom pleťovom prípravku – už nepoužívajte.
Kam kurkumu pridávať?
Kurkumu môžete použiť ako prísadu do jedál v sušenej, ale aj čerstvej podobe, nastrúhanú či nakrájanú. Často je pridávaná do pokrmov ázijskej kuchyne (najmä indickej, thajskej a malajzijskej), čiže ak ste jej milovníkmi, isto u vás nájde uplatnenie. Kurkuma je veľmi univerzálna, a tak ju do každodenného života môžete zaradiť skutočne jednoducho.
Skvelo sa hodí na dochucovanie mäsových jedál, pretože uľahčuje trávenie bielkovín. Taktiež ňou môžete ochutiť ryžu, šošovicu, cícer, pečené zemiaky, krémové polievky a omáčky. Ak kurkumu pridáte do domáceho pečiva, nielenže bude výborne chutiť, ale poskytne vám aj viaceré zdravotné benefity.
Kurkuma si našla využitie aj v sladkých pokrmoch. Skvelo sa hodí do koláčov rôzneho druhu, dokonca aj do lineckých koliesok, do domácich proteínových tyčiniek či sladkého chlebíka. V zimných mesiacoch je v Indii hitom kurkumové mlieko, nazývané aj zlaté. Tento zázrak, ktorý kombinuje kurkumu s horúcim mliekom a ďalšími koreninami, ako sú zázvor či škorica, upokojuje telo aj dušu, podporuje celkové zdravie a imunitu.
Domáci banánový chlebík s kurkumou
Pripravte si v pohodlí domova jednoduchý a rýchly banánový chlebíček, ktorý bude chutiť všetkým členom domácnosti. Jeho vôňa šíriaca sa ráno po byte zobudí a vyláka z postelí všetky hladné krky. Môžete si ho dopriať s maslom, džemom, ovocím, tvarohom alebo len tak samotný s čajom.
Na prípravu potrebujete:
- 100 g hladkej celozrnnej pšeničnej múky
- 50 g polohrubej pšeničnej múky
- 50 g hladkej špaldovej múky
- ½ ČL jedlej sódy
- prášok do pečiva
- 1 ČL mletého zázvoru
- 1 ČL mletej škorice
- ½ ČL čerstvo zomletého nového korenia
- 1 ČL mletej kurkumy
- 50 ml rozpusteného oleja
- 50 g hnedého cukru
- 1 ČL vanilkového extraktu
- 3 – 4 ks zrelých banánov
- 2 vajcia
- ¾ ČL morskej soli
Postup:
- Maslom vymažte formu na chlebík a rúru rozohrejte na 180 °C.
- Múky preosejte do misky, pridajte prášok do pečiva, jedlú sódu, soľ, zázvor, škoricu, čerstvo zomleté nové korenie a kurkumu.
- V druhej miske zmiešajte a vymieste olej s cukrom, vanilkovým extraktom, popučenými banánmi a vajíčkami tak, aby vznikla jemná hmota.
- Obsah oboch misiek zmiešajte dokopy a naplňte ním formu na pečenie chleba alebo biskupského chlebíčka (tzv. srnčí chrbát). Ak máte formu na pečenie z priľnavého materiálu, nezabudnite ju natrieť olejom alebo maslom a vysypať múkou.
- Pečte cca 50 – 60 minút.
- Chlebíček krájajte a podávajte vychladnutý.
Kurkuma si našla výsostné miesto v kuchyniach mnohých národov už v minulosti. Ľudia oceňovali jej mnohoraké blahodarné a zdravotné benefity, priaznivý vplyv na pokožku či duševnú pohodu. Neváhajte po nej siahnuť aj vy. Môžete experimentovať a pridávať ju do bežných receptov, ktoré v domácnosti obľubujete, alebo skúste pripraviť lahôdky, ktoré u vás nie sú bežné. Možno objavíte nové chute, ktoré si obľúbi každý člen rodiny.
Prajeme vám dobrú chuť.
*Použité obrázky sú ilustračné.