Snažíte sa vylepšiť svoje stravovacie návyky? Ak sme celý život zvyknutí stravovať sa určitým spôsobom – či už zdravším alebo menej zdravým – je veľmi ťažké z ničoho nič náš spôsob stravovania úplne zmeniť. Vždy platí pravidlo “zaraďovať zmeny postupne”. Na čo sa ale ešte sústrediť?
Pomer živín
Optimálny pomer živín v dennom príjme potravín by mal zahŕňať 20 – 30 % bielkovín, 30 % tukov a 40 – 50 % sacharidov. Ide o orientačné množstvo – presné čísla si môžete vypočítať tak, aby korešpondovali s vašou váhou, výškou a vekom. Potom už záleží na vašom zámere, či chcete dodržiavať kalorický deficit s cieľom redukovať váhu alebo sa naopak snažíte pribrať alebo len vylepšujete svoje stravovacie návyky a chcete telu dopriať “to najlepšie”.
Prvé krôčiky
Zamyslite sa nad tým, či to, čo jete, je vo väčšine prípadov zdravé alebo nie. Stáva sa vám veľmi často, že sa neudržíte, dáte si niečo naozaj nezdravého a potom si to vyčítate? Skúste vnímať svoje telo a začať pracovať na novom náhľade na svet. Žiadne z nezdravých jedál si nemusíte vyčítať, ak sa nestáva pravidelnou a častou súčasťou vášho jedálnička.
Pre telo je najdôležitejšia pohoda a tej dosiahnete jedine v prípade, že sa nebudete obviňovať a trýzniť, ale dokážete so svojim telom spolupracovať. Odmenou vám potom bude dosiahnutie cieľa, ktorý ste si stanovili.
Ak si uvedomujete, že sú vaše súčasné stravovacie návyky úplne nesprávne, začnite ich meniť postupne, nie naraz. Razantné zmeny sú dlhodobo neudržateľné – vy aj vaše telo si musíte začať zvykať skutočne pomaly. Začnite napríklad tým, že vymeníte nezdravé (alebo žiadne) raňajky za zdravé a k ostatným denným jedlám pridáte trochu zeleniny.
V dnešnej dobe existuje niekoľko možností ako nezdravé potraviny obmeniť, napríklad biele pšeničné pečivo možno obmeniť za celozrnné pečivo, ktoré je nutrične kvalitnejšie.
Chudnúť neznamená trápiť sa
Väčšina z nás prechádza na “zdravšie stravovanie” s cieľom schudnúť a cítiť sa lepšie. V tomto prípade si však musíme dať pozor na veľký omyl, ktorý nás raz dostihne. Myslíme si totiž, že chudnutie znamená “mať hlad a trýzniť sa”. Opak je pravdou. Najprv je potrebné začať prvými krôčikmi a “prenastaviť” vlastný mozog tak, aby pochopil, že jedlo nie je zlo a nemusia po ňom nasledovať dlhé dni plné výčitiek.
Nie je predsa nevyhnutné úplne vynechávať pečivo, cestoviny – stačí sa len zamerať na kvalitnejšie produkty, ktorými sú fitness potraviny, bielkovinový chlieb či zdravé sušienky. Nemožno žiť s vedomím, že už si nikdy nesmiete dať žiadnu bábovku či inú sladkosť. Tým vystavujete telo stresu, ktorý mu potom bráni začať fungovať tak, ako by ste v skutočnosti chceli. Čím menej budete jesť a cítiť sa hladní, tým viac bude telo v strese a bude si uchovávať zásoby energie “na horšie časy”.
Dostatok pohybu
Pri redukcii váhy stále platí pravidlo kalorického deficitu – inými slovami musíte mať vyšší výdaj ako príjem. Pohyb nemusí znamenať iba posilňovňu a kruhové tréningy – tomu sa nevyhnete v prípade snahy pribrať. Na účely redukcie alebo postupného získania kondície opäť začnite zľahka, a to pohybom, ktorý vám je príjemný. Zájdite si na dlhšiu prechádzku, vyjdite si na výlet na bicykli alebo si zájdite zaplávať.
Pohyb vás nabije energiou a v kombinácii s úpravou stravovania sa začnete cítiť lepšie. Odmenou vám bude nielen lepšia kondícia, ale ako bonus aj krajšia postava a predovšetkým vnútorná pohoda!