Chutná domáca nátierka je skvelou voľbou, ak ide o rýchle a zdravé zasýtenie. Využijete ju v každej situácii – či už na raňajky, alebo na večeru, spolu s chrumkavým chlebom, ako pohostenie pre návštevu a aj na oslavách, záhradných párty a posedeniach. A ak k nej ako bonus nakrájate chutnú a farbami hýriacu zeleninu, máte vyhraté. Aké zdravé nátierky môžete ponúknuť sebe, svojej rodine či priateľom?
Reďkovková nátierka s cibuľkou
Reďkovka patrí medzi najstaršie pestované plodiny a na jej zdravotné účinky nedali dopustiť už starí Egypťania, ktorí ju dokonca spolu s cibuľou a cesnakom používali ako platidlo pre robotníkov stavajúcich pyramídy. K jej benefitom patrí napríklad to, že obsahuje množstvo minerálnych látok a vitamínov (vápnik, draslík, fosfor, zinok, horčík a železo), pomáha pri zápche, znižuje cholesterol, aktivizuje mozog a pôsobí antibakteriálne. Reďkovky sú nízkokalorické, vďaka čomu sú veľmi vhodné pri diéte či detoxe, sú zásobárňou vody a vlákniny. Pozor si však treba dávať na ich konzumáciu vo veľkom množstve, pretože si tým môžete privodiť tráviace ťažkosti.
Vedeli ste, že?
Reďkovka nie je obľúbenou plodinou len v našich končinách, milujú ju napríklad aj v Mexiku, kde ju však povýšili na úplne iný level. Neslúži totiž len na konzumáciu, ale aj ako vianočná ozdoba. Od roku 1897 sa každoročne 23. decembra usporadúva v mexickom meste Oaxaca vianočný trh nazvaný La Noche de Rábanos, teda Noc reďkoviek. Remeselníci z nich vyrezávajú vianočné betlehemy, tradičné mayské motívy či rôzne zvieratká a následne ich predávajú na spomínanom vianočnom trhu.
Na prípravu reďkovkovej nátierky budete potrebovať:
- zväzok reďkoviek
- menšiu cibuľu
- syr cottage
- lučinu
- plátok šunky
- pažítku alebo petržlenovú vňať
Postup:
- Reďkovky umyte a nastrúhajte, cibuľu a šunku nakrájajte na malé kúsky a zmiešajte so syrom cottage a s lučinou.
- Všetko spolu vymiešajte, ozdobte pažítkou alebo vňaťou a natrite na chrumkavé pečivo.
Cuketová nátierka s cesnakom
Cuketa je veľmi bohatá na vitamíny A, B, C, E a K, vlákninu, horčík, draslík, fosfor, mangán, selén, sodík, vápnik, železo atď. Ide o nízkokalorickú potravinu, ktorá je tvorená prevažne vodou v dužine. Cuketa má antibakteriálne účinky, bojuje proti zápalu, podporuje imunitu, chráni zuby a kosti, výrazne ovplyvňuje peristaltiku čriev, čím podporuje trávenie. Je aj dôležitou súčasťou jedálnička ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom, vysokým cholesterolom, reumou, cukrovkou a dnou (zápalové ochorenie kĺbov). Najzdravšou časťou tejto plodiny je šupka, ktorá obsahuje najviac výživných látok, preto ak máte chemicky neošetrenú cuketu zo záhradky či od lokálnych pestovateľov, šupku určite zachovajte.
Zdravotné účinky cukety sú významne badateľné aj v dermatológii. Cuketa obsahuje množstvo antioxidantov, ako napríklad luteín a zeaxantín, ktoré chránia bunky a kožu pred voľnými radikálmi. Luteín okrem toho chráni pleť pred slnkom a UV žiarením, rovnako zabraňuje úbytku buniek. Riboflavín zase pozitívne ovplyvňuje tvorbu kolagénu. Na to, aby sa správne vstrebal, slúži vitamín C.
Dobre vedieť
Ak máte doma napríklad v letnom období prebytok cukiet, môžete si z jednej vyrobiť domácu masku na tvár, na ktorú vám postačia tri suroviny: cuketa, citrónová šťava a med. Cuketu rozmixujte, pridajte k nej pár lyžíc medu a trochu citrónovej šťavy. Zmes dôkladne zamiešajte a nechajte chvíľu odstáť. Následne ju naneste na vyčistenú pleť, nechajte približne 15 minút pôsobiť a opláchnite teplou vodou.
Na prípravu cuketovej nátierky budete potrebovať:
- jednu menšiu cuketu
- 100 g lučiny
- 1 PL masla
- menšiu cibuľu
- strúčik cesnaku (počet strúčikov je ľubovoľný – podľa chuti)
- soľ, korenie, kurkumu, drvenú rascu – na dochutenie
Postup:
- Začnite cuketou, ktorú umyte, odkrojte konce a nastrúhajte aj so šupou nahrubo.
- Cibuľu nakrájajte najemno.
- Na panvici ohrejte maslo a orestujte na ňom cibuľu, následne pridajte cuketu.
- Zmes ochuťte, pridajte cesnak a restujte približne 5 – 10 minút.
- Hotovú cuketu nechajte vychladnúť a následne ju vložte spolu s lučinou do mixéra a rozmixujte.
- Chutná krémová nátierka je na svete. Na záver ju môžete dochutiť.
Mrkvový hummus
Mrkva pochádza z regiónu Strednej Ázie a z Kazachstanu, Kirgizska alebo Turkménska sa cez Perziu a Pakistan rozšírila do celého sveta. Táto chutná a zdravá plodina sa v slovenských kuchyniach vyskytuje pravdepodobne dosť často. A to je perfektné, pretože je zásobárňou antioxidantov, vitamínov, minerálov či vlákniny – obsahuje napríklad vitamíny skupiny A (retinol), skupiny B, skupiny E, kyselinu askorbovú a listovú. Podobne ako vyššie spomínané potraviny, aj mrkva je nízkokalorická, má minimálne zastúpenie cukrov a tukov. K jej ďalším benefitom patrí aj to, že napomáha pri srdcovo-cievnych ochoreniach, optimalizuje hladinu cholesterolu v krvi, vďaka vitamínu A vyživuje sietnicu a zlepšuje činnosť čriev.
Vedeli ste, že?
V dobových záznamoch nenájdeme žiadnu zmienku o pôvode oranžovej farby mrkvy. Bola mrkva odjakživa oranžová alebo bola táto farebná odroda vyšľachtená až neskôr? Existuje legenda, ktorá tvrdí, že v takejto farbe ju vyšľachtili holandskí pestovatelia na počesť kráľa Viliama III. Oranžského. No je to len legenda, na ktorej môže, no nemusí byť ani kúsok pravdy. Faktom je, že oranžová farba existovala odjakživa, no neexistovalo pomenovanie farby. To sa v Európe vyskytlo až s prvým importom pomarančov, teda farba dostala pomenovanie podľa nich. Odpoveď teda znie, že oranžová mrkva bola odjakživa oranžová, akurát neexistovalo pomenovanie tejto farby, preto nie je v dobových záznamoch spomínaná.
Na prípravu mrkvového hummusu budete potrebovať:
- 1 PL olivového oleja na varenie
- 1 strúčik cesnaku
- mrkvu (cca 300 g)
- cícer (cca 200 g)
- šťavu z polovice stredne veľkého citróna
- soľ, čierne korenie, rascu – na dochutenie
Postup:
- Rozohrejte olej, pridajte doň pretlačený cesnak a približne minútku popražte.
- Pridajte mrkvu, cícer a rascu – za stáleho miešania opekajte cca 5 minút.
- Zmes zalejte 150 ml vody a opekajte 5 minút. Keď všetka voda vsiakne, odstavte hrniec z ohňa.
- Vychladnutú zmes vložte do mixéra a mixujte dohladka.
- Hotový hummus dochuťte soľou, korením a citrónovou šťavou.
Avokádová nátierka
Avokádo je ovocie, ktorému sa hovorí aj aligátoria hruška – nielen vzhľadom na tvar, ale aj pre jeho zelenú kožovitú šupku. Jeho chuť je veľmi špecifická a neutrálna, s jemným nádychom orieškov. Práve vďaka neutrálnosti chuti ho možno pridať do slaných pokrmov, ale aj do sladkých dezertov. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a predpokladá sa, že slúžilo na to, aby ho jedli zvieratá. Tie následne vylúčili kôstku, ktorá sa opäť zakorenila do zeme, čím bolo zabezpečené ďalšie množenie ovocia. Keďže avokádo je pomerne veľké, muselo byť určené mohutným zvieratám, ktoré už vyhynuli, alebo prešlo evolúciou a kedysi bolo menšie a mäkšie. Ovocie sa postupom času rozšírilo do celého sveta a stalo sa obľúbenou a vyhľadávanou pochúťkou. Svoj oficiálny názov však dostalo až v roku 1915 v Kalifornii.
Avokádo obsahuje množstvo vitamínov (A, B, C, E, K) a minerálov (draslík, fosfor, železo, vápnik, horčík), málo cukru a dostatok vlákniny. Ide o potravinu s nízkym glykemickým indexom a väčším množstvom tuku. Tuk však je mononenasýtený, teda prospešný – pomáha korigovať a znižovať hladinu cholesterolu. Okrem toho avokádo pomáha udržiavať zdravé črevá, je prospešné pre činnosť srdca a chráni pečeň.
Vedeli ste, že?
Avokádo sa považuje za tzv. materskú potravinu – ide o jedinú potravinu na planéte, ktorá je zložením najpodobnejšia materskému mlieku.
Na prípravu avokádovej nátierky budete potrebovať:
- 1 zrelé avokádo
- 120 g syra cottage
- 1 – 2 strúčiky cesnaku
- šťavu z citróna
- soľ a korenie – na ochutenie
- vajíčka namäkko či natvrdo, prípadne stratené vajcia – na ozdobenie (nie je to povinná súčasť receptu)
Postup:
- Všetky suroviny vložte do mixéra a rozmixujte dohladka.
- Natrite na bagetu alebo chutný chrumkavý chlebík a navrch môžete poukladať na plátky pokrájané vajce natvrdo alebo celé vajíčko namäkko, či stratené vajce.
Prajeme vám dobrú chuť!