Ťažko povedať, odkiaľ sa k nám dostal zvyk vychutnávať si horúce langoše pečené v hojnom množstve rozpáleného oleja uprostred leta. Ale je to tak – mnohým ľuďom sa chuť langošov spája s oddychom na kúpalisku alebo s ubytovaním v letnom kempe. Iní ich čerstvosti a vôni nedokážu odolať skôr počas rôznych trhov a hodových slávností.
Nech to vnímate akokoľvek, tie najlepšie si môžete vychutnať priamo doma, dokonca v zdravšej kváskovej verzii. Skúste ich pripraviť sebe alebo aj hosťom, ktorých očakávate. Hladný nezostane nik. Prinášame vám zaujímavý recept z kategórie kváskovanie pre pokročilých.
Suroviny
Na cesto:
- 600 g hladkej múky Penam
- 100 g ražného rozkvasu
- 300 ml mlieka
- 100 g rozpučených čerstvo uvarených zemiakov alebo zemiakového pyré z predošlého dňa
- 2 vajcia
- 60 g bravčovej masti (môžeme ju nahradiť aj iným tukom, napríklad maslom alebo rastlinným tukom)
- 1 ČL soli
Na obloženie:
- kyslá smotana
- strúhaný syr
- zmes oleja, soli a cesnaku
- ajvar
- kečup
Ako na to?
- Večer si z ražného kvásku pripravíme rozkvas a necháme ho do rána rozkvasiť.
- Na druhý deň ráno vymiesime zo všetkých surovín cesto, ktoré sa začne odliepať od okrajov misy, ale stále bude trochu lepkavé na dotyk. Premiestnime ho do misy s uzáverom a necháme kysnúť, kým viditeľne nenarastie a nezdvojnásobí svoj objem. Asi po 2 hodinách kysnutia môžeme proces spomaliť v chladničke – cesto tam pokojne vydrží až do druhého dňa.
- Keď cesto narastie, vyklopíme ho na jemne pomúčenú pracovnú dosku a rozdelíme na 8 rovnako veľkých porcií. Každú zľahka premiesime, vytvarujeme do guľky a všetky guľky necháme pod fóliou asi 1 až 2 hodiny podkysnúť.
- Keď je cesto pripravené a správne vykysnuté, do kastróla dáme dostatok tuku, aby v ňom langoše mohli plávať (môžeme použiť olej, bravčovú masť, prípadne ich kombináciu), a rozpálime ho na cca 150 až 160 stupňov Celzia.
- Z vykysnutých batôžkov cesta naťahovaním vytvoríme okrúhle placky – v strede tenké, po okrajoch hrubšie – a pomaly ich z oboch strán opekáme v rozpálenom tuku.
- Vysmažené langoše vyberieme a necháme na mriežke odkvapkať od prebytočného tuku.
Apropo, kvások a rozkvas – čo o nich treba vedieť?
Ražný kvások je prírodné kypridlo, vďaka ktorému môžeme pripraviť kysnuté cesto bez pridania priemyselného droždia. Pripravuje sa len z ražnej múky a vody. Pôsobením externých podmienok – teploty, baktérií, ktoré sú prirodzene prítomné vo vode, vzduchu a v múke –, ale aj času vznikne kvások plný živých zdraviu prospešných mikroorganizmov, vďaka ktorým cesto pekne nakysne a narastie.
Ražný kvások treba pred použitím do pečenia nakŕmiť. Primiešame doň rovnaké množstvo ražnej múky a vody, čím poskytneme „potravu“ baktériám v kvásku. Tie začnú vyrábať CO2 a zmes začne rásť a vytvárať bublinky. Takýto aktívny kvások nazývame rozkvas. V tomto štádiu je pripravený na použitie do akéhokoľvek receptu.
Domáce kváskové langoše servírujeme ešte teplé a potreté napríklad olejom s cesnakom alebo kyslou smotanou a posypané nastrúhaným syrom.
Práca s ražným rozkvasom je náročnejšia, no výsledný efekt stojí za námahu. Neváhajte sa s nami podeliť o svoje úspechy pri príprave najlepších domácich langošov. Ozaj, s čím ich máte najradšej? Prezradíte nám svoju obľúbenú kombináciu surovín, ktorými ich natierate, alebo dobrôt, ktoré si kladiete na povrch?
Mama, blogerka, nadšená cukrárka a pekárka. Stojí za blogom sladkého a slaného pečenia www.sistersbakery.sk a je autorkou kníh Takmer zabudnuté recepty a Takmer zabudnuté recepty 2. Zbiera staré kuchárske knihy, zaujíma sa o kulinársku históriu a najviac ju teší, keď ľuďom okolo nej chutí.