Ak sa z kváskovania stane vášeň, je dosť možné, že budete ako pokročilí pekári túžiť po rozšírení svojej kuchynskej výbavy. Hoci vám pri kváskovaní postačia aj základné pomôcky, ktoré má väčšina z nás doma, pre tých skúsenejších sme pripravili praktického sprievodcu všetkým kuchynským náčiním, ktoré pri pečení kváskových dobrôt ocenia. Poďte sa s nami pozrieť na bežné i menej bežné pomôcky na kváskovanie.
UNIVERZÁLNE POMÔCKY
Nádoby na uskladňovanie potravín
Základ pre nás predstavuje múka, ktorú je najlepšie mať uskladnenú v uzatvárateľných nádobách – najmä v letných mesiacoch, keď sú rôzni škodcovia premnožení a pri nesprávnom uskladnení môžu spôsobiť nemalé škody.
TIP
Na uskladňovanie múky sú vhodné rôzne sklenené alebo plastové uzatvárateľné nádoby. Tie budete potrebovať aj na suroviny ako soľ, cukor, kakao, slad, orechy, zrniečka a pod.
Pomôcky na preosievanie múky
Múku je vhodné po kúpe preosiať. Robí sa to preto, aby sa prevzdušnila, a zároveň preosievaním zistíme, či sa v nej nenachádzajú škodcovia.
Nádoba alebo misa na prípravu pred miesením
Pred miesením je vhodné zmiešať v samostatnej nádobe suché suroviny, prípadne pri príprave chleba potrebujeme takúto nádobu na to, aby nám v nej prebehla autolýza (zmieša sa múka s vodou a nechá sa dve hodiny odpočívať).
Kuchynský robot
Pri kváskovom pečení sa len veľmi ťažko zaobídete bez kvalitného kuchynského robota, ktorý prácu s cestom značne zjednoduší. Na trhu je obrovský výber a nie vždy sa viete orientovať v ponuke. Ako prvý parameter by ste mali zhodnotiť, koľko cesta budete naraz miesiť, a podľa toho si treba vybrať, akú veľkú misu robota potrebujete. Ďalším parametrom je výkon robota, ktorý by mal byť pri kváskovom pečení väčší ako pri pečení napríklad trených ciest. Nesiahajte preto po najlacnejších a menej výkonných robotoch, lepšie je staviť na zlatú strednú cestu. Ak však pravidelne pečiete veľké množstvá, je dobré poobzerať sa po výkonnejších robotoch.
Plechy na pečenie
Plechy na pečenie budete potrebovať na pečenie najmä bežného sladkého a slaného pečiva, ale aj na pečenie chleba, ak nezvolíte inú možnosť pečenia. Je dobré mať viac plechov, keďže pri pečení bude potrebné jeden plech použiť na záparu, ktorá sa robí pri pečení kváskového pečiva a chlebov tak, že na rozhorúčený plech, ktorý umiestnite na spodok rúry, sa vyleje voda.
TIP
Pečivo kysne priamo na plechoch, a preto aj keď budete piecť postupne, nie je dobré s nakysnutým pečivom manipulovať, ale mať dostatok plechov, na ktorých bude kysnúť a po nakysnutí sa bude aj piecť
Kameň na pečenie
Kameň na pečenie sa používa najmä pri chleboch, chlebových bagetách, ciabatte, pizzi a iných pekárenských výrobkoch, ktoré vyžadujú vysokú počiatočnú teplotu pečenia. Kameň na pečenie je možné kúpiť priamo k typu rúry alebo si ho zaobstarať u kamenára, prípadne sa dá kúpiť kameň, ktorý je určený na pečenie na grile.
Papier na pečenie
Papier na pečenie budete potrebovať pri pečení na plechu, prípadne pri prekladaní chleba do nádoby. Používa sa na to, aby sa pečivo alebo chlieb neprilepili o podložku, na ktorej pečieme.
TIP
Na pečenie chleba je potrebný papier na pečenie, ktorý znesie vysoké teploty, prípadne teflonová podložka na pečenie, ktorá je určená na viacnásobné použitie a nahradí papier na pečenie.
Lopata na chlieb a pizzu
Pri manipulácii s nakysnutým chlebom alebo pečivom, prípadne pizzou je pri vkladaní do rúry alebo vyberaní vhodné mať lopatu na chlieb, inak by sme sa mohli pri manipulácii popáliť.
Vrecko na chlieb a pečivo
Po upečení sa chlieb necháva vychladnúť a je potrebné ho uskladniť. Na uskladnenie je najlepšie ľanové vrecko, prípadne včelobal, ktorý sa vyrába potiahnutím ľanovej látky voskom. Takto si chlieb a pečivo dlhšie uchovávajú čerstvosť. Ak nemáte ani ľanové, ani voskové vrecko, postačí aj bežné mikroténové.
Nádoby na uskladnenie výrobkov
Na uskladnenie sladkého a slaného pečiva sú vhodné rôzne plastové nádoby, dózy alebo krabičky na to určené. Pečivo v nich vydrží dlhšie čerstvé.
Kuchynské stierky, varešky, miešačky
Budete ich potrebovať pri delení cesta, spracovávaní cesta, natieraní krémov a ďalšej manipulácii s cestom.
Teplomer do chladničky a teplomer do rúry
Keďže niektoré kváskové chleby a pečivá vyžadujú pri pečení alebo kysnutí v chladničke presnú teplotu, je dobré zaobstarať si teplomer do rúry a chladničky, keďže niektoré spotrebiče vykazujú inú teplotu, ako je reálna.
Teflonové rukavice
Pri manipulácii s horúcimi plechmi, formami, nádobami sa veľmi často stane, že sa popálite. Preto treba používať teflonové rukavice, najlepšie také, ktoré sú až po lakeť. Môžete si zaobstarať i rukavice, ktoré sa predávajú na grilovanie.
Rozprašovač na vodu
Kváskové chleby a pečivo pečené na plechu sa pečú so záparou. Množstvo zápary môžeme zvýšiť, ak chlieb pred vložením do rúry postriekame rozprašovačom s vodou. Rozprašovač sa vám zíde aj vtedy, keď chcete chlieb alebo pečivo posypať zrniečkami – najprv ho postriekate vodou, až potom vyváľate v zrniečkach.
Kuchynská váha
Potrebujeme na správne odváženie množstva surovín.