Ako najlepšie upiecť domáci chlieb? Prezradí vám to náš sprievodca pečením v rôznych typoch rúr – v plynovej, elektrickej i teplovzdušnej.
Pečenie domáceho chleba je nielen prospešná, ale aj veľmi uspokojujúca činnosť. Po tom, ako zmiešate základné suroviny – múku, vodu, soľ a droždie –, vyvstáva otázka, ako chlieb správne upiecť. Výsledná kvalita nezávisí len od cesta, ale aj od typu rúry, ktorú používate. Odpovieme vám, ako najlepšie piecť chlieb v rôznych typoch rúr (plynová, elektrická a teplovzdušná).
Príprava cesta na domáci chlieb
Skôr ako sa pustíte do samotného pečenia, zopár slov k príprave cesta. Základom dobrého chleba je:
- kvalitná múka (najčastejšie sa používa chlebová múka, ale môžete experimentovať s rôznymi druhmi – ražná, špaldová, celozrnná),
- droždie (ideálne je použiť čerstvé droždie, ale môžete aj sušené či kvások),
- soľ a voda (nevyhnutné na správnu konzistenciu a chuť cesta).
Dajte si pozor na správny pomer surovín a dôležitý je aj čas kysnutia. Ak viete pripraviť kvások, môžete ho použiť namiesto droždia, aby ste dosiahli ešte bohatšiu chuť a lepšiu výživovú hodnotu chlebíka.
Vedeli ste?
Vedeli ste, že naše prababičky dávali chlieb kysnúť pod perinu? Vďaka tomuto triku bol vždy pekne v teple a nakysol presne tak, ako má.
Keď je cesto nakysnuté a pripravené, prichádza na rad výber správneho postupu pečenia v závislosti od rúry, ktorú máte doma.
1. Pečenie chleba v plynovej rúre
Plynové rúry sa vyznačujú prirodzeným sálavým teplom, čo je pri pečení chleba ideálne, ale nie vždy poskytujú rovnomerné rozloženie tepla. Ak chcete dosiahnuť ideálny výsledok, je vhodné riadiť sa týmito tipmi:
- Predhriatie. Plynovú rúru je potrebné predhriať na vysokú teplotu (220 až 240 °C), čo zabezpečí správny začiatok pečenia a podporí tvorbu chrumkavej kôrky.
- Vlhkosť. Dôležitým trikom pri pečení chleba je vytvorenie pary. Naspodok rúry môžete vložiť malý pekáč s vodou, ktorý vytvorí paru a pomôže chlebu „nadýchnuť sa“.
- Umiestnenie. Chlebík umiestnite do stredu rúry a pravidelne kontrolujte, či sa pečie rovnomerne. Rátajte s tým, že v polovici pečenia bude treba nádobu s chlebom otočiť o 180°.
- Čas pečenia. Zvyčajne to trvá okolo 30 až 40 minút. Počas posledných 10 minút môžete znížiť teplotu na 200 °C, aby sa chlieb dopekal rovnomerne a aby sa nevytvorila príliš tmavá kôrka.
Tip:
Plynové rúry majú tendenciu vysúšať spodnú časť chleba. Použite tzv. pizza kameň na pečenie pri vysokých teplotách alebo silikónovú podložku, aby sa predišlo pripekaniu spodku.
2. Pečenie chleba v elektrickej rúre
Elektrické rúry sú v domácnostiach veľmi rozšírené a poskytujú pomerne rovnomerné rozloženie tepla.
Postup:
- Predhriatie. Rovnako ako plynovú, aj túto rúru je kľúčové predhriať na vysokú teplotu (220 až 240 °C).
- Para. Na to, aby sa podaril kvalitný chlieb, je aj tu dôležitá para. Pri elektrických rúrach môžete na spodnú priečku umiestniť nádobu s horúcou vodou alebo počas prvých 10 minút pečenia niekoľkokrát nastriekať vodu na steny rúry.
- Umiestnenie. Elektrické rúry majú rovnomernejšie rozloženie tepla, preto nie je nutné chlieb otáčať. Najlepší výsledok dosiahnete, ak ho len umiestnite do stredu rúry.
- Čas pečenia. Asi po 10 minútach môžete znížiť teplotu na 200 °C a piecť ďalších 20 až 30 minút. Ak chcete veľmi chrumkavú kôrku, nechajte chlieb v rúre o niečo dlhšie (ale dajte pozor, aby sa nespálil).
Tip:
Ešte chrumkavejší chlieb upečiete použitím funkcie grilu. Zapínajte ju iba na posledné 2 až 3 minúty pečenia. Neodchádzajte od rúry a chlebík po celý tento čas naozaj pozorne sledujte, aby sa nepripálil.
3. Pečenie chleba v teplovzdušnej rúre
Teplovzdušné rúry fungujú s ventilátorom, ktorý sa stará o cirkuláciu horúceho vzduchu vnútri rúry. Tým sa zaručuje veľmi rovnomerné pečenie. Napriek tomu je v týchto rúrach niekedy vhodnejšie aplikovať systém zatvoreného pečenia, aby sa chlieb príliš nevysušil a nepopraskal. Dôležité je poznať konkrétnu rúru a podľa skúseností s ňou zvoliť vhodnú metódu.
Postup klasického otvoreného pečenia:
- Predhriatie. Teplovzdušnú rúru predhrejte na 200 až 220 °C. Ventilátor rýchlo distribuuje teplo, takže nie je nutné využívať extrémne vysoké teploty.
- Para. Aj v teplovzdušnej rúre je potrebná para. Na začiatku pečenia vložte do rúry pekáčik s vodou alebo ňou postriekajte jej steny. Niektoré teplovzdušné rúry majú funkciu para integrovanú. Je to veľká výhoda, pokojne ju počas prvých 20 minút nechajte zapnutú.
- Čas pečenia. Keďže ventilátor rozdeľuje teplo rovnomerne, chlieb sa upečie o niečo rýchlejšie. Najvhodnejšia teplota je v rozmedzí 190 až 230 °C, avšak za ideálnu teplotu na pečenie chleba v teplovzdušnej rúre sa zvyčajne považuje o 25 °C nižšia ako v tradičných rúrach. Po prvých 10 až 15 minútach pečenia teda môžete teplotu znížiť na 180 až 190 °C a pokračujte v pečení ešte asi 20 minút.
- Rotácia. V teplovzdušnej rúre chlieb spravidla nie je potrebné otáčať, lebo teplo sa šíri rovnomerne.
Tip:
Ak chcete dosiahnuť skutočne remeselnú kôrku, po 25 až 30 minútach vypnite ventilátor a nechajte chlieb dopiecť pri klasickej teplote. Kôrka bude ešte chrumkavejšia.
Ako zistiť, že chlieb je hotový?
Nezávisle od typu rúry je dôležité vedieť, kedy je chlieb dokonale upečený. Tu sú niektoré postupy a triky, ako to zistiť:
- Teplota. Vnútorná teplota chleba by mala dosiahnuť okolo 90 až 95 °C. Na jej meranie použite teplomer na pečenie.
- Farba kôrky. Kôrka by mala byť zlatohnedá a pevná na dotyk.
- Zvuk. Poklopte po spodku chleba. Ak znie duto, je hotový.
Otvorené alebo zatvorené pečenie?
Existujú v podstate dva systémy, resp. spôsoby, ako chlebík upiecť. Ktorý zaručí najlepší výsledok?
Otvorený systém
Pri otvorenom systéme chlebík pečiete na papieri na pečenie, na doske určenej na pečenie chleba alebo na teflónovej fólii. V tomto prípade používajte presné časovanie postupov tak, ako sme uviedli vyššie.
Zatvorený systém
Pri zatvorenom systéme chlebík uložíte do jenskej misy, smaltovaného pekáča, keramickej formy a pod. Podstatné je, aby mala nádoba vrchnák, ktorý k nej prislúcha a sedí presne a pevne. (Len pozor na nekvalitné výrobky a prípadne plastové súčiastky na nich.) Pri smalte netreba formu vopred predhrievať, pokiaľ však dávate chlieb do skla, je vhodné nádobu najprv predhriať v rúre, aby sa chlieb zbytočne nezachladil. Mohlo by to negatívne ovplyvniť jeho kvalitu.
Pri zatvorenom systéme pečiete po celý čas na rovnakej teplote, teda zhruba na 220 až 230 °C. Približne 10 minút pred koncom dajte vrchnák dole a nechajte kôrku dopiecť tak, ako ju máte najradšej.
Prajeme vám úspešné pečenie a voňavý chlieb priamo z vašej, skutočne domácej kuchyne. Ak chcete, podeľte sa s nami o svoje skúsenosti, podnetné tipy či triky na prípravu chleba.