Smørrebrød predstavujú tradíciu obložených chlebíkov, ktoré sa stali symbolom dánskej kuchyne. Sú bohato zdobené a chutné a žiadne kulinárske srdce im len tak jednoducho neodolá. Vychutnajte si kombinácie chleba s rôznymi obloženiami, ktoré spájajú tradičné ingrediencie s tými modernými. V článku sa dozviete niečo o histórii chlebíkov a tiež sa môžete inšpirovať novými či zaujímavými kombináciami, ktorými ohúrite rodinu, priateľov či návštevu.
Smørrebrød ako umelecké dielo
Smørrebrød sú obložené chlebíky alebo sendviče, ktoré v doslovnom preklade znamenajú „maslový chlieb“. Základ tvorí na tenké kúsky nakrájaný ražný chlieb (rugbrød) štedro potretý maslom, husacou masťou alebo inou nátierkou. Následne je chlieb obložený hlavnou zložkou – oku lahodiacimi kombináciami ingrediencií: zeleninou, mäsom, vajíčkami, rybami či morskými plodmi alebo syrom, a napokon v závere dozdobený bylinkami, jedlými kvetmi či inými prísadami.
Dobre vedieť
Tajomstvo Dánov v príprave fantastických smørrebrød spočíva aj v tom, že na krajce ražného chleba pridávajú polevu, ktorá môže byť rybacia, mäsová či zeleninová, čím sa sendvič stáva šťavnatejší. Dáni odporúčajú použiť pri konzumácii smørrebrød vidličku a nôž, pretože chlebíky podľa nich nie je vhodné chytať do rúk.
História dánskych obložených chlebíkov
Smørrebrød sú medzi Dánmi obľúbené už od 80. rokov 19. storočia a ich pôvod môžeme hľadať medzi robotníckou triedou, ktorej v tých časoch slúžili ako výdatný obed. Títo ľudia potrebovali počas dňa dostatok energie na vykonávanie svojej práce, preto bolo nevyhnutné, aby sa dobre zasýtili. K tomu im slúžil chutný ražný chlieb s maslom či živočíšnym tukom, ktorý si obložili zvyškami obeda z predchádzajúceho dňa. Často išlo o vysmážanú rybu alebo mäso.
Postupom času sa smørrebrød vyvinuli z jednoduchého pracovného obeda na dánske potravinárske remeslo. To preslávil Oskar Davidsen, pôvodne obchodník s vínom v Kodani, ktorý koncom 19. storočia začal tento pokrm ponúkať svojim zákazníkom. A úspech sa dostavil veľmi rýchlo – jeho smørrebrød boli dokonca populárnejšie ako víno, ktoré predával. V roku 1888 si tak otvoril obchod s obloženými chlebíčkami a v ponuke mal vyše 150 alternatív.
Vedeli ste, že?
V Dánsku je v súčasnosti mnoho reštaurácií, ktoré sa tematike obložených chlebíčkov venujú, a kuchári si k nim môžu spraviť dokonca aj certifikáciu či odbornú klasifikáciu známu ako Open Sandwich Master. Veľký dôraz sa kladie najmä na vizuálnu stránku smørrebrød, používanie najlepších sezónnych surovín a čerstvosť.
Ako pripraviť smørrebrød doma?
Tieto obložené chlebíky si môžete pripraviť aj v pohodlí domova a potešiť nimi rodinu, návštevu či priateľov na spoločnom posedení či oslave. Budete potrebovať ražný chlebík, ktorý natriete bohatou vrstvou masla alebo inou nátierkou – paštétou, smotanovým syrom či hummusom. Použiť môžete aj krémovú omáčku, ako majonézu, bylinkovú omáčku či skyr. Fantázii sa medze nekladú, preto ak chcete, môžete pridať ľubovoľnú zeleninu alebo na plátky nakrájanú uhorku. Následne môžete vrstviť vami zvolené ingrediencie, napríklad na tvrdo uvarené vajcia, plátky varených zemiakov, syr, mäso, krevety, ryby či údeného lososa. Vo finále chlebík ozdobte čerstvými bylinkami, klíčkami, chrumkavou praženou cibuľkou, kaparami alebo citrónom.
Za klasické kombinácie na smørrebrød sa považujú napríklad:
- Kombinácia šunky a šalátu z mrkvy a hrášku, môže sa pridať aj špargľa
- Pečené hovädzie mäso s majonézovo-horčicovou omáčkou a do chrumkava opraženou cibuľkou
- Krevety a vajcia
- Paštéta s varenými šampiňónmi a slaninkou
- Bravčové pečené mäso so sladkokyslou červenou kapustou
- Nové zemiaky s kyslou smotanou alebo majonézou a do chrumkava opraženou cibuľkou
- Sleď, reďkovky a cibuľka
Tipy na rybacie obložené chlebíčky smørrebrød
Nakladaný sleď, reďkovka a cibuľka
Chlebík natrite bohatou vrstvou masti alebo masla, pridajte šalát, nakladané slede a na krúžky nakrájané reďkovky, ktoré podporia chrumkavosť a ostrosť sendviča. Pokračujte cibuľkou (zvoliť môžete napríklad červenú), ktorá sa k sleďom perfektne hodí, a dozdobte čerstvými bylinkami, klíčkami či mladými zeleninovými výhonkami.
Krevetový/lososový s avokádom
Kombinácia kreviet/lososa s avokádom je dokonalá. Natrite chlebík vrstvou masla alebo majonézy, položte naň ľubovoľný šalát, poukladajte bohatú vrstvu avokáda a naň uložte krevety, prípadne údeného lososa. Dozdobte kôprom a plátkom citróna.
TIP
Ak avokádo pre vás nie je to pravé orechové, pokojne ho nahraďte vajíčkami. Tie môžete napríklad uvariť na tvrdo a nakrájať na kolieska či mesiačiky, alebo pripravte stratené vajce, ktoré po rozkrojení dodá vášmu smørrebrød ešte väčšiu krémovosť.
Tipy na vegetariánske obložené chlebíčky smørrebrød
S mladými zemiakmi
Smørrebrød s mladými zemiakmi, to je dokonalá kombinácia, ktorú si isto zamilujete. Ražný chlebík potrite maslom, pridajte vrstvu šalátu a nakrájané varené zemiaky. Tie skvelo doplní kyslá smotana, prípadne majonéza, pažítka a osmažená chrumkavá cibuľka.
S repou a feta syrom
Chlebík potrite maslom a pridajte bohatú vrstvu rukoly. Pokračujte uvarenou červenou repou a syrom, môžete použiť slaný grécky feta syr, alternatívou môže byť aj kozí. Chlebík v závere pokvapkajte medom a ozdobte klíčkami či výhonkami mladej zeleniny.
Tipy na mäsové obložené chlebíčky smørrebrød
S pečeným hovädzím mäsom
Základom tohto fantastického chlebíka je opäť maslo či iná nátierka. Pridajte šalát podľa preferencie, bohatú vrstvu pečeného hovädzieho mäsa, majonézovo-horčicovú omáčku, reďkovku nakrájanú na kolieska, prípadne karamelizovanú cibuľku, a dozdobte klíčkami, cherry rajčinkami alebo mladými zeleninovými výhonkami.
S mäsovými guľkami
Podobne ako pri tvorbe iných smørrebrød vezmite mäkučký ražný chlieb a natrite ho maslom. Pokračujte pridaním šalátu a mäsových guliek alebo menších fašírok. Tie môžete aranžovať viacerými spôsobmi – ak preferujete menšie kúsky, nakrájajte ich na plátky, ak väčšie, prekrojte guľky na polovicu a poukladajte na chlebík. Ozdobte nakrájanou červenou kapustou a uhorkou (čerstvou alebo kyslou, podľa chuti).
Tipy, vďaka ktorým budú vaše smørrebrød dokonalé a lahodné:
- Na prípravu smørrebrød používajte vždy ražný chlieb nakrájaný na tenké plátky.
- Pred prípravou môžete chlieb jemne opiecť, dávajte si však pozor, aby vám z neho nevznikla hrianka.
- Dáni chlieb mastia slaným maslom. Ak ho doma nemáte, nezúfajte, použite klasické a po natretí ho posoľte.
- Pri vrstvení jednotlivých ingrediencií používajte soľ a viaceré kombinácie korenín – smørrebrød má mať rôzne príchute a textúry, ktoré sa vzájomne prepájajú a vytvárajú sendvič, kde spolu všetko ladí. Ak však používate prísadu, ktorá je prirodzene slaná, napríklad sleď, losos alebo šunka, treba tomu prispôsobiť aj množstvo ďalšej pridanej soli či korenín.
- Smørrebrød by mal lahodiť oku, preto je veľmi dôležité venovať pozornosť ukladaniu jednotlivých zložiek. Zároveň by mal byť rovnako chutný ako krásny.
- Pri vrstvení ingrediencií je potrebné okrem vizuálnej prezentácie myslieť aj na ich teplotu, teda napríklad neklásť teplé mäso na jemné lístky rukoly.
- Ak chcete, aby boli chlebíčky vizuálne dokonalé, hustejšie omáčky, napríklad majonézu, skúste vložiť do plastového vrecka, odstrihnúť roh a dávkovať presne na tie miesta, na ktoré chcete.
- Zdobte – na záver chlebíky ozdobte výhonkami mladej zeleniny, klíčkami, čerstvými bylinkami, kaparami, žeruchou, jedlými kvetmi či smaženou cibuľkou.
- Jedzte sendvič ako Dáni, teda pomocou vidličky a noža.
Tak čo, vyskúšate svoju rodinu či návštevu pohostiť unikátnymi obloženými chlebíčkami s názvom smørrebrød? Vyhrajte sa s jednotlivými kombináciami, objavte nové chute, vyskladajte si obložený chlebík, ktorý vašich známych ohúri nielen vizuálne, ale predovšetkým chuťovo. Držíme vám palce, prajeme dobrú chuť – a budeme radi, ak sa svojimi výtvormi pochválite v komentároch.