Francúzsko je rozmanitá krajina, ktorú tvorí dokopy trinásť regiónov. Tie ponúkajú všetko, po čom výletník túži – more, hory, mesto i vidiek, historické a kultúrne pamiatky, dedičstvo, tradície, fantastické vína, no najmä vynikajúcu kuchyňu. Vďaka rôznorodosti regiónov si na svoje príde skutočne každý, stačí si len vybrať tú správnu lokalitu. Vydajte sa spoznávať Francúzsko vo všetkých jeho farbách a objavte unikátne chute, ktoré ponúka.
Osobitosť národa nie je daná len históriou či kultúrou, dotvára ju typická kuchyňa. Francúzsko je medzinárodne uznávané pre svoju bohatú gastronomickú tradíciu – dokonca natoľko, že v roku 2010 bola zaradená spolu s rituálmi a prístupom k jedlu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Potešenie zo stolovania patrí k francúzskej identite. Obyvatelia tejto očarujúcej krajiny sú naviazaní na tri jedlá denne – raňajky, obed a večeru. Na akých delikatesách si pochutnávajú v jednotlivých regiónoch?
Bretónsko – región tradícií a príbehov
Bretónsko (hlavné mesto Rennes) leží na severozápade Francúzska a hrdí sa mnohými historickými stavbami a pamiatkami, malebnými kamennými domčekmi, priezračným tyrkysovým morom a bielym pieskom. Región je známy tradíciami, príbehmi o námorníkoch a keltskými legendami.
Ak ho navštívite, pochutnajte si na miestnych špecialitách, ku ktorým patria kvalitné morské plody, najmä ustrice, kraby a homáre. K najkvalitnejším plodinám, ktoré miestni farmári dopestujú, patria cukrová repa, čakanka, karfiol, pór a artičoky. Typické sú aj tradičné palacinky crêpes na rôzne spôsoby, vždy pripravené kreatívne či už v sladkej, alebo slanej verzii. Za ochutnanie stojí aj bretónsky rybí guláš zo šiestich druhov rýb.
Akvitánia – degustácia vína a surfovanie
Raj pre milovníkov vína región Akvitánia na juhozápade krajiny a jeho hlavné centrum Bordeaux vás doslova pohltia. Región ponúka krásne pláže (vhodné aj na surfovanie), ochutnávky vín, spoznávanie historických miest, ale aj krásnu prírodu.
K degustácii vína patria aj chutné pokrmy, ktorých je v oblasti neúrekom. Miestni v jedlách používajú dve hlavné suroviny – vykŕmenú husaciu alebo kačaciu pečeň a hľuzovky, ktoré dávajú do polievok, omáčok, paštét alebo plniek k mäsu. Typická je aj jahňacina najvyššej kvality, ovčie syry, kurčatá z voľného chovu, holuby, hovädzie mäso a sušené slivky.
TIP
Ak región navštívite, vyhraďte si čas na degustáciu miestnych vín zo skutočne širokého výberu hrozna. Každé víno je špecifické vďaka tomu, že oblasť má ideálne podmienky na pestovanie vínnej révy. Pre Bordeaux sú typické odrody ako merlot, sauvignon či muškát. Počas výletu si môžete obzrieť prestížne svetoznáme vinárstva, ale aj malé rodinné podniky pýšiace sa históriou a dôrazom na poctivé remeslo.
Krajina Loiry (Pays de la Loire) – kolíska francúzskej renesancie
Francúzsky región Pays de la Loire (hlavné mesto Nantes), spájajúci krajinu a tradície, patrí k turisticky najvýznamnejším. Jeho jadro tvoria meandre legendárnej kráľovskej rieky Loira, zapísanej do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, zámky, cykloturistika, kultúra, hudobné festivaly, piesočnaté pláže a, samozrejme, gastronómia. Tú prepájajú dva elementy – zem a voda.
Pobrežným oblastiam regiónu dominujú ryby a morské plody, k najobľúbenejším patria ustrice, kôrovce či sardinky. Pre pevninu sú typické sladkovodné ryby, napríklad šťuka v omáčke z bieleho masla, ale aj bravčové mäso, oškvarky, teľacie stehno a iné mäsové a údenárske špeciality, ku ktorým sa ako príloha najčastejšie podávajú skoré zemiaky a fazuľa. Obľúbené sú aj syry, koláč z Nantes, želé z Anjou, jablčná dreň či rôzne druhy sušienok.
Provensalsko a Azúrové pobrežie – levanduľová krajina a pláže francúzskej Riviéry
Saint Tropez, Cannes, Nice, Monako či Marseille, teda hlavné mesto regiónu – skvosty Azúrového pobrežia, ktoré svojou atmosférou uchvátia nielen prostredníctvom kinematografie, ale aj v realite. Nachádzajú sa tam najkrajšie pláže krajiny, polia pokryté provensalskými levanduľami, prístavy pre jachty či skalnaté zátoky. A dych vám vyrazia nielen miestne scenérie, ale aj gastronómia.
Oblasť je jedným z najväčších pestovateľov a dodávateľov kvalitných citrusov, zeleniny, olív, ovocia a byliniek. Preto by bol hriech, ak by ste v lokalite neochutnali ryby či morské plody pripravované na stredomorský štýl – s bylinkami, cesnakom, artičokami, paradajkami, baklažánom, olivami, kaparami, s extra panenským olivovým olejom. Do jedál sa bežne používa aj levanduľa, obľúbené sú hľuzovky, tradičné sedliacke polievky, dusené mäso, ale aj známa francúzska špecialita, ktorou je zeleninový pokrm ratatouille. Vyskúšajte aj vývar z morských plodov ochutený soľou, korením, cibuľou, rajčinami, šafranom, feniklom, šalviou, tymianom, bobkovým listom a pohárom bieleho vína. K chutnému jedlu si doprajte pastis, čo je typický provensalský likér s chuťou anízu.
Vedeli ste, že?
Raňajky nie sú pre Francúzov také dôležité ako obed či večera. Vystačia si s jedným croissantom a kávou. Naopak, obed je o niečo bohatší – často sa skladá z predjedla, hlavného jedla a zakončený je lahodným syrom alebo dezertom. Najdôležitejším jedlom pre Francúzov je jednoznačne večera, ktorá sa zvyčajne podáva po siedmej hodine večer. Ešte dôležitejšie než jedlo je to, s kým ju miestni strávia. Výsledkom je, že kulinársky zážitok môže trvať dlhé hodiny.
Auvergne Rhône Alpes – krajina sopiek a zasnežených vrcholkov
Francúzsky región Auvergne Rhône Alpes (hlavné mesto Lyon) obdarovala príroda vysokými štítmi, hlbokými údoliami a krištáľovo čistými jazerami. Na svahoch Mont Blancu vyvierajú zdroje pramenitej vody Évian, na svoje si tam prídu milovníci zimných športov, termálnych kúpalísk či turistiky. Kochať sa môžete impozantnou alpskou scenériou, prírodnými rezerváciami, ale aj vinohradmi v Beaujolais.
V gastronómii dominuje jednoduchosť a používanie čerstvých surovín. Typické sú sladkovodné ryby, kuracina, divina a syry. Na svojich cestách ochutnajte aj miestne údeniny – salámy, šunky a klobásy –, orechové koláče či vyprážané cukrové pečivo. Typickým alpským jedlom je teplá syrová zmes v hrnci fondue savoyarde, do ktorej si namočíte chrumkavé pečivo, ale aj zapekané zemiaky so smotanou, syrom, s maslom a tymianom.
Île de France – región hlavného mesta a srdce Francúzska
Île de France je najbohatší a najľudnatejší región, kultúrne a politické srdce Francúzska. Jeho hlavným mestom a zároveň hlavným mestom krajiny je Paríž, jedno z najnavštevovanejších miest na svete. V meste pulzuje život, stačí sa prejsť jeho ulicami plnými histórie či umenia a obzrieť si Eiffelovu vežu, Notre-Dame, baziliku Sacré Coeur na Montmartri, Víťazný oblúk, Invalidovňu a mnoho iného.
Čo sa týka gastronómie, región nemá úplne jednotnú identitu, no je mekkou, ktorá turistov priťahuje rôznorodosťou kulinárskeho umenia. Nájdete tam rôzne tematické trhy, bistrá, reštaurácie, dokonca mnohé s michelinskou hviezdičkou. Ak sa teda neviete rozhodnúť, gastronómia ktorého regiónu vám najviac učarovala, vyberte sa objavovať zákutia, kultúru, históriu a chute Île de France. Ponúka azda všetky druhy jedál obľúbených naprieč krajinou, ale i svetom. Samozrejme, miestni sa môžu pochváliť aj receptmi či potravinami, ktoré sú príznačné práve pre ich región. Pochutnajte si napríklad na syre Coulommiers typu brie, na teplom sendviči croque monsieur, ktorý bol po prvýkrát servírovaný v roku 1910, či na francúzskej cibuľovej polievke.
Vedeli ste, že?
Francúzska verzia cibuľovej polievky sa v krajine prvýkrát objavila už v 17. storočí. Legenda hovorí, že kráľ Ľudovít XV. vyhladol počas pobytu vo svojom loveckom zámočku a jediné, čo tam našiel, bola cibuľa, šampanské a maslo, z ktorých pripravil spomínanú polievku. Do dnešnej verzie sa už síce šampanské nepridáva, no stále je veľmi populárna. Ak chcete počas výletu v regióne ochutnať kráľovské jedlo, cibuľová polievka bude to pravé orechové.
Normandia – región severu s bohatým kultúrnym a historickým dedičstvom
Normandia (hlavné mesto Rouen) vznikla v roku 2016 zlúčením dvoch susedných regiónov – Hornej a Dolnej Normandie. Severné pobrežie Francúzska bolo silno ovplyvnené odvekými škandinávskymi vpádmi, čo sa podpísalo aj na obyvateľoch, ktorí sú veľmi vytrvalí, zdržanliví, ale i pohostinní. Obdivovať tam môžete alabastrové pobrežné skaly, útesy, malebné prístavy, pláže i všadeprítomnú históriu, ktorá vás zavedie aj do čias Johanky z Arku.
Obyvatelia Normandie sa hrdia výbornými mliečnymi produktmi – smotana, mlieko, syry a maslo sú kľúčové suroviny, využívané vo viacerých miestnych pochúťkach. Príznačné pre región je aj pestovanie jabĺk – často sa používajú na výrobu calvadosu (destilát z jablkového muštu), prípadne sa z nich vyrábajú krémové omáčky a pečie sa z nich fantastický normandský koláč. Základom kuchyne sú aj morské plody, mäso z oviec a jahniat pasených v slaných močiaroch pozdĺž pobrežia. Na svojich cestách vyskúšajte aj normandský ryžový nákyp, jaterničky z oblasti Vire, svätojakubské mušle či haringy, čerstvo ulovené a vypražené.
Na cestách po očarujúcom Francúzsku ochutnajte aj:
- flambované špeciality,
- rôznorodé syry – plesňové, brie, kozí syr, ementál a iné,
- obrátený francúzsky jablkový koláč tarte tatin – jemné maslové cesto so skaramelizovanými jablkami,
- francúzske šampanské – absolútna špička pre milovníkov vína,
- paštéty,
- tradičnú francúzsku bagetu, napríklad so šunkou a s maslom, ale aj na rôzne iné spôsoby,
- makrónky rôznych príchutí a farieb,
- morské plody – mušle, ustrice, slávky, homáre, ryby,
- olivy a fantastický panenský olivový olej,
- slaný koláč quiche,
- žabacie stehienka – pochúťka domácich, často kombinovaná s cesnakom a limetkovou šťavou,
- slimáky – často varené s cesnakom, maslom a petržlenovou vňaťou,
- crème brûlée – základ tvorí smotana na šľahanie, vaječné žĺtky a cukor, na povrchu dominuje karamelová krusta,
- madlenky, teda dezert z piškótového cesta v tvare morských lastúr.
Prajeme vám šťastné cestovanie plné zážitkov a dobrú chuť pri objavovaní francúzskej gastronómie.
Článok o cestovateľsko-gastronomických tipoch je druhou časťou seriálu CestuJEME. Ak sa vám obsah páčil, prečítajte si aj: