Cestovanie je oslobodzujúce. Prináša nám do života radosť, zážitky, nové priateľstvá a nespočetne veľa spomienok na nádherné lokality. K objavovaniu krás tej-ktorej krajiny však patria aj miestni ľudia, ich zvyky, kultúra a, samozrejme, lokálna gastronómia. Ako sa hovorí, láska prechádza cez žalúdok, takže nejedna spomienka na dovolenku sa nám viaže práve s fantastickým jedlom, ktoré počas nej ochutnáme. Viete, čo je typické pre španielsku kuchyňu a rozhodne to stojí za vyskúšanie?
Španielsko je krajina hrajúca farbami a jeho návšteva nebude zlým nápadom v žiadnom ročnom období. Rozmanitosť jednotlivých 17 autonómnych regiónov vrátane Kanárskych a Baleárskych ostrovov vás ohromí tak ako pokrmy, ktoré tam ochutnáte. Na čom si teda pochutnať v niektorých častiach tejto krásnej krajiny?
Zelené Španielsko – kraj mýtov a legiend
Severná časť Španielska, nazývajúca sa aj España Verde, teda zelené Španielsko, je typická lesmi, drsnými útesmi, divokými pobrežiami, štyrmi ročnými obdobiami, silným dažďom, mýtmi, legendami a púťami. Pod túto oblasť spadajú regióny Astúria, Galícia, Kantábria a prímorská časť regiónu Baskicko. Každý je iný, rozmanitý a unikátny, no spájajú ich vidiecke, farmárske produkty a morské plody, jedinečné svojimi vlastnosťami a kvalitou.
Astúria je typická tradíciami. Zamilujú si ju nielen turisti, ale aj surfisti. Typickým a veľmi tradičným pokrmom oblasti je fabada, kráľovná všetkých jedál, pripravovaná z fazule, klobásky, zo salámy chorizo a z bravčového mäsa. Z miestnej kuchyne ochutnajte aj polievky, ktoré zahrejú najmä v jesennom a zimnom období, napríklad pote de castañes mayuques, hustý gaštanový vývar s jemne sladkastou chuťou.
Samozrejmosťou sú ryby – či už morské, alebo sladkovodné –, morské plody, ale aj chuťovky ako morský ježko. Z mäsitých pokrmov dominuje hovädzina, kura či divina. Dôležitú súčasť astúrskej kuchyne tvoria syry, ktoré sa vyrábajú na miestnych farmách a sú vyvážané aj na zahraničné trhy. Pripravujú sa z kravského alebo kozieho mlieka a najznámejším je plesňový syr cabrales. V regióne Astúria rozhodne nevynechajte dezerty. Ochutnajte napríklad ryžový puding alebo aj mandľové pečivo, orieškové sušienky a druh tmavého chleba panchones de Carnaval. Na sangriu zabudnite, z nápojov dominuje cider.
Kantábria je bohatá na históriu, umenie a prírodné oblasti. Jej kuchyňa predstavuje kombináciu morských pochúťok, produktov z mlieka a zeleniny. Lahodné maslo a syr, to sú delikatesy, ktoré na svojich cestách určite ochutnajte. Dominujú aj ryby a morské plody a typickou špecialitou sú sardinky či kalmáre v atramente s cibuľou.
Vedeli ste, že?
Maslo je v regióne Kantábria veľmi dôležitou súčasťou kuchyne, často sa vyrába na miestnych farmách z lokálnych produktov. Obyvatelia oblasti ho jedli už pred 2 000 rokmi, keď ho Rimania, vtedajší civilizovaní ľudia, používali len ako ochranu pred slnkom.
Galícia patrí k najnavštevovanejším regiónom Španielska, a to vďaka svojmu hlavnému mestu, ktorým je Santiago de Compostela. Ide o jedno z najvýznamnejších pútnických miest, ktoré ročne navštívia státisíce pútnikov z celého sveta. Dôležitou súčasťou a zároveň atrakciou regiónu je aj jeho kuchyňa a kuchári, ktorí sa vyznačujú odbornosťou a profesionalitou.
Vedeli ste, že?
Dôležitosť a význam gastronómie sa v Galícii prejavujú aj velebením miestnych produktov v podobe slávností, ktorých sa v priebehu roka usporadúva vyše 300. Konajú sa napríklad počas zberu úrody či náboženských sviatkov. Pre miestnych sú také dôležité, že boli uznané za národné zaujímavosti, pričom priťahujú davy nielen miestnych, ale aj turistov.
Ak zavítate do pobrežnej časti Galície, nevynechajte návštevu tradičných rybárskych trhov, kde nájdete širokú ponuku morských rýb a plodov, napríklad tuniaka, makrelu či iné. Pre vnútrozemie sú typické plodiny ako gaštany, vlašské a lieskové orechy či mandle, huby, čučoriedky a lesný med. Ochutnajte galícijský vývar, sviečkovicu pripravovanú z mladého teľacieho mäsa či kohúta z voľného výbehu nazývaného kapún – ide o vykastrovaného, starostlivo chovaného a kŕmeného kohúta, ktorý je v tejto lokalite špecialitou počas Vianoc.
A aby ste mohli vyhlásiť, že ste skutočne ochutnali všetky typické jedlá Galície, nemôžete vynechať empanadas – smažené alebo pečené pečivo so sladkými či slanými náplňami. Napriek tomu, že sú známe skôr z Latinskej Ameriky, predpokladá sa, že pochádzajú práve z Galície. Ich názov vychádza zo španielskeho slova empanar, čo znamená zabaliť chlieb. Často bývajú plnené mäsom, morskými plodmi či pripravené na vegetariánsky spôsob s čiernou fazuľou a kukuricou.
Madrid – srdce Španielska
Madrid nie je len sídlom španielskeho kráľa, je to hlavné mesto krajiny, jej srdce, a to doslova – leží vo vnútrozemí presne v strede Španielska. Návštevníkom ponúka bohatú históriu, majestátne katedrály, unikátnu architektúru, múzeá a galérie a, samozrejme, gurmánske zážitky. Ak hľadáte všetky chute Španielska na jednom mieste, neobíďte tržnicu Mercado de San Miguel, kde si vaše oči a chuťové poháriky prídu na svoje (ovocie a zelenina hrajúce všetkými farbami, olivy, čerstvé ryby, mäso, údeniny, bylinky, sušené ovocie a mnoho ďalšieho).
Zájdite na typické madridské raňajky, ktoré tvorí biela káva a toast s maslom alebo olivovým olejom. Obľúbeným raňajkovým pokrmom sú i dlhé tyčinky churros vyrábané zo pšeničnej múky, z vody a zo soli, ale aj zemiaková omeleta (obe jedlá sú súčasťou aj iných regiónov Španielska). Napriek tomu, že Madrid sa nachádza vo vnútrozemí, typickým jedlom sú tam aj ryby a morské plody. Najcennejšou strukovinou v regióne je cícer, ktorý sa používa do mnohých tradičných pokrmov, napríklad do guláša.
Katalánsko a jeho klenot Barcelona
Katalánsko je veľmi rôznorodé, nájdete tam majestátne vrcholy Pyrenejí, históriu, krásne pláže a Barcelonu, hlavné mesto vyrážajúce dych, typické architektúrou Gaudího. V katalánskej kuchyni sa používajú suroviny totožné so surovinami ostatných stredomorských regiónov – rajčiny, cesnak, čerstvé bylinky či olivový olej. Dôležitou surovinou je ryža, rôzne katalánske údeniny a dary mora. Tým, že sú jednotlivé časti regiónu rozmanité, je taká i jeho gastronómia. No a kde inde ju ochutnať, ak nie v hlavnom meste Katalánska, teda v Barcelone? Po návšteve najznámejších pamiatok, akými sú bezpochyby bazilika Sagrada Familia, park Güell či ulica La Rambla, budete potrebovať doplnenie energie napríklad miestnymi pochúťkami.
Pre lokálne reštaurácie (nielen v Katalánsku) je typické, že vám na stôl automaticky položia predjedlo, ktorým si skrátite čakanie na hlavný chod. Môže ním byť katalánsky chlieb či bageta potreté paradajkami a olivovým olejom. V horúcich dňoch ochutnajte osviežujúci šalát esqueixada vyrobený zo slanej tresky, z cibule, papriky, rajčín, olív a octu alebo studenú polievku gaspacho. Nevynechajte katalánske syry a údeniny, napríklad typický jamón, a, samozrejme, fantastické víno. Ako dezert si doprajte crema Catalana, čiže katalánsky krém. Ide o vanilkový puding s chrumkavou vrstvou skaramelizovaného cukru na povrchu.
Región Valencia – rodisko slávnej paelly
Vo Valencii dominuje stredomorská strava na čele s olivovým olejom, so zeleninou, s koreninami, ryžou, ovocím, čerstvým mäsom, rybami a darmi mora. Jej najlepším produktom je ryža, ktorá tam má skutočne bohatú históriu. Preto by váš výlet do regiónu alebo jeho hlavného mesta s rovnomenným názvom nebol tým pravým orechovým, ak by ste neochutnali paellu, ktorú Španieli pripravujú na viacero spôsobov – mäsovú, s morskými plodmi či čiernu s atramentom zo sépie. Varia ju v typických okrúhlych a tenkých panviciach rôznych veľkostí (podľa toho, pre koľko osôb je určená), v ktorých ju aj servírujú. Nesmú chýbať čerstvé suroviny, špeciálna ryža na paellu či šafran. Pravidlom je, že spodná časť pokrmu (nazývaná socarrat) by mala byť mierne skaramelizovaná, nie však pripálená – na základe toho spoznáte rozdiel medzi priemernou a fantastickou paellou. Pravidlom prípravy výbornej paelly je tenká vrstva ryže. Panvice sú totiž uspôsobené pre párny počet ľudí. Ak by ste do panvice pre štyri osoby pridali viac ryže, aby sa z nej najedol aj piaty človek, bude paella príliš hustá, zmení sa jej chuť a v konečnom dôsledku i kvalita.
Vedeli ste, že?
Paella má dokonca zápis v Guinessovej knihe rekordov. Zaslúžil sa oň valencijský šéfkuchár Antonio Galbis a jeho tím, ktorý v roku 2001 uvaril v Madride najväčšiu paellu vôbec. Najedlo sa z nej až 110 000 ľudí, pričom obsahovala 6 000 kg ryže a 12 500 kg mäsa.
Vo Valencii či v iných mestách regiónu ochutnajte aj typickú zemiakovú tortillu de patatas, a ak vám zachutí, môžete si ju ľahko pripraviť aj doma. Obsahuje len pár surovín – zemiaky, olivový olej, cibuľu, vyšľahané vajcia a soľ. Typickými pre tento prímorský región sú aj ryby a morské plody, ktoré si tam môžete do sýtosti užiť.
Na cestách po krásnom Španielsku ochutnajte aj:
- Tapas – chuťovky alebo menšie porcie jedla, najčastejšie olivy, sušená šunka jamón, smažené kalmáre, syry, ančovičky na citróne, krevety, mušle, chlieb a iné
- Fideuà – typ španielskej cestoviny varenej v panvici na paellu, populárna v Katalánsku a vo Valencii, najčastejšie v kombinácii s morskými plodmi
- Patatas bravas – biele zemiaky nakrájané na kocky, vyprážané v oleji, zvyčajne pokvapkané pikantnou omáčkou
- Chorizo – španielska bravčová saláma
- Jamón ibérico – sušená šunka z čiernych iberských prasiat
- Jamón serrano – sušená šunka z bielych prasiat
- Queso manchego – najstarší syr v Španielsku, vyrábaný z mlieka oviec plemena Manchego (existujú štyri varianty tvrdosti podľa toho, koľko zrejú)
- Rioja – mimoriadne kvalitné a celosvetovo veľmi dobre hodnotené červené víno pochádzajúce z oblasti La Rioja
- Croquetas – krokety s rôznymi náplňami, napríklad so syrom, s kuracím mäsom, rybou alebo so šunkou
- Sangría – nápoj z červeného vína, ovocnej šťavy a s kúskami ovocia (sangria)
Prajeme vám šťastné cestovanie plné zážitkov a dobrú chuť pri objavovaní španielskej gastronómie!