Tradičná Veľká noc na Slovensku
Jej neodmysliteľnou súčasťou je oblievačka, ktorá je v dnešnej dobe výsadou hlavne pre východné Slovensko. Chlapci a muži polievajú vodou a parfumom ženy vo svojej rodine a okolí. Ďalšou tradíciou je tiež jemné vyšibanie korbáčom. Cieľom týchto zvykov je, aby boli dievčatá celý rok zdravé a krásne. Dievčatá a ženy potom chlapcom či mužom dávajú výslužku – čokoládové vajíčka, maľované vaječné škrupiny, stužky na korbáč alebo peniaze. Vajíčka – kraslice symbolizujú nový život, prebudenie a plodnosť.
Každá rodina má vo zvyku variť iné druhy jedál. Obľúbená je syrová hrudka, varená šunka, vajcia ovocný koláč, ale aj ostatné druhy sladkých koláčov. Pre východné Slovensko je napríklad typický koláč paska, ktorý je v tvare barančeka a nahradzuje chlieb. Stoly sú teda plné najrôznejších dobrôt a nemal by na nich chýbať ani domáci zemiakový šalát.
Slovenské Vianoce
Vianocami je myslené obdobie od 24. decembra – Štedrého dňa – až do 6. januára, kedy je sviatok Troch kráľov. Vyvrcholením vianočných sviatkov je však Štedrý deň čiže Kračún, Vilija či Dohviezdny deň a Štedrý večer čiže Dohviezdny večer. Na slávnostnej tabuli nesmie chýbať kapustnica, opekance (bobaľky) – malé bochníčky veľkosti orechov, ktoré sa pečú z kysnutého cesta a následne sa konzumujú sparené a posypané makom.
Ďalšou súčasťou menu sú tiež oblátky, ktoré sa jedia s medom a cesnakom. Nechýba ani ryba a zemiakový šalát. Tradičného kapra však mnshuoho rodín nahrádza inými druhmi rýb.
Ako správne pripraviť slovenské opekance (bobaľky)?
Pripravte si klasické kysnuté cesto a nechajte ho vykysnúť zhruba hodinu. Z cesta vyvaľkajte tenké valčeky asi 1 cm široké, a potom ich nakrájajte na kúsky tiež veľké 1 cm. Tieto kúsky potom umiestnite na vymastený plech – vždy ich ukladajte na plech tou stranou, kde ste daný kúsok odrezali z valčeka. Po upečení dajte vychladnúť. Opekance môžete umiestniť do veľkej sklenenej nádoby alebo do plátenej šatky a nechajte ich odpočinúť na chladnom mieste.
3 hodiny pred štedrovečernou večerou opekance sparte v horúcej vode, sceďte a nasypte do veľkej misy. Misu potom postavte na hrniec s vodou varenou na miernom plameni. Opekance prelejte rozpusteným maslom, horúcim mliekom, posypte mletým makom a oslaďte práškovým cukrom. Mlieko lejte opatrne, aby sa stihlo krásne vsiaknuť. Potom už len stačí občas zamiešať a nechať v pare “dôjsť”. Opekance musia byť mäkké, ale nie rozmáčané.
Tip: Medzi ďalšie tradičné sladké pečivo, ktoré patrí k obľúbeným vianočným pochúťkam je zaiste makovník. Vyskúšajte náš osvedčený recept na túto slovenskú klasiku.