Pečivo – dnes už úplne samozrejmá vec. Od kedy ale vlastne poznáme chlieb alebo iné formy pečiva? Dnes ho vnímame inak, ale čo všetko mohol znamenať alebo skutočne symbolizoval v histórii ľudstva?
Kedy sa začalo pečivo objavovať?
Pečenie chleba bolo vynájdené už v mladšej dobe kamennej (v neolite). Samozrejme bol potrebný riadny intelektuálny vývoj ľudského myslenia, aby bolo tento vynález vôbec možné objaviť. Pečivo nájdeme znázornené v podobe piktogramov, ktoré sa datujú do obdobia starovekého Egypta a Číny.
K čomu všetkému sa využíval?
Vzhľadom k faktu, že chlieb bol pre chudobných takmer jedinou dostupnou potravinou a pre bohatých úplne bežnou súčasťou každodenného života, využíval sa chlieb naozaj ku všetkému, pretože bol braný ako stredobod všetkého – gastronómie, náboženstva, mágie, politiky … A v akom slova zmysle?
Chlieb bol napríklad v starovekom Egypte spolu s majetkom a cennosťami pochovávaný so zosnulým. Egypťania verili na znovuzrodenie a chceli, aby mal zosnulý všetko potrebné. V starovekom Ríme bol zase chlieb súčasťou náboženských ceremónií a vtedy ho pravidelne obetúvali za zosnulých. Židia potom prinášali každú sobotu do svätostánku 12 nekvasených chlebov, ktoré však mohli konzumovať len kňazi. Zmienku nájdete aj v eposu o Gilgamešovi – vývoj sveta sa tam totiž prirovnáva k starnutiu chleba.
Najviac však chlieb preslávilo hlavne Kresťanstvo. Chlieb je zmieňovaný nielen vo väčšine modlitieb, ale aj v množstve výrokov. Napríklad Ježiš, ktorý o sebe vyhlasoval “ja som chlieb života” a veril, že v prenesenom slova zmysle nasýti všetkých hladných a smädných.
Chlieb však prenikol aj do pohanských rituálov – najmä do jarného sviatku, kedy sa piekol chlieb plodnosti a mal podobu mužského falusu. Pohania však silne ctili aj letnú slávnosť žatvy, ktorej symbolom bol takisto chlieb, ale tentoraz formovaný do tvaru celej mužskej postavy, ktorá mala spodobňovať boha žatvy.
Ak si vezmeme dejiny novoveku, obyvatelia Newfoundlandu považujú chlieb za ochranu proti vílam. Chlieb je tiež spomenutý v základnej listine práv a slobôd Anglicka – a nielen tam. Figuruje vo väčšine dôležitých dokumentov a sloganov naprieč novovekými dejinami.