Chlieb má oproti inému pečivu pri skladovaní výhodu – jeho hrubšia kôrka mu dokáže predĺžiť životnosť o pár dní. Napriek tomu sa občas stane, že splesnivie alebo stvrdne skôr, ako ho stihneme skonzumovať. Ako tomu predchádzať? Inšpirujte sa niekoľkými užitočnými tipmi, ako skladovať chlieb a pečivo.
Ako skladovať chlieb v papierovom obale
Papierové vrecká výborne poslúžia na prenos chlebíka z obchodu domov, najmä ak je ešte teplý a potrebuje vychladnúť. Hneď po jeho vychladnutí by ste však od papierového obalu mali upustiť. Prečo? Chlieb v ňom rýchlo stvrdne. Táto možnosť je vhodná, iba ak viete, že ho skonzumujete počas jedného dňa – vtedy máte vďaka papierovému vrecku záruku chrumkavej kôrky.
Chlieb v mikroténovom vrecku
Najčastejšia, no najmenej vhodná voľba, ak chcete docieliť čo najdlhšie uskladnenie chleba. Dôvodom je vysoká vlhkosť. Plastový obal je nepriedušný, vlhkosť sa v ňom kumuluje a spôsobuje rýchle zmäknutie kôrky, tzv. zgumovatenie pečiva. V dôsledku vlhkosti však vzniká aj ďalší neželaný problém pri skladovaní, a to pleseň, ktorá sa tak na pečive dokáže tvoriť oveľa rýchlejšie ako pri iných spôsoboch skladovania.
TIP
Ak kupujete chlieb, ktorý je ešte teplý, nikdy ho nedávajte do igelitového vrecka, pretože tým skrátite jeho životnosť a zaparením dokonca ovplyvníte samotnú chuť – chlieb po dopečení stále pracuje, vyparuje sa z neho voda, „získava chuťové vlastnosti“.
Látková utierka a uzatvárateľné vrecká
Návod na skladovanie chleba našich prastarých mám sa aj po mnohých rokoch ukázal ako najúčinnejší. Ľanová, prípadne bavlnená alebo konopná utierka umožní chlebíku dýchať, nevytvára príliš suché ani vlhké prostredie. Chlieb nestačí prikryť, je potrebné do utierky ho zabaliť, preto sú vhodné aj vrecúška, na ktorých konci je sťahovacia šnúrka. Tvorba plesne je v tomto prípade eliminovaná na minimum. Je to však podmienené výmenou/praním utierky či vrecúška aspoň každé 3 dni.
TIP
Záleží na druhu tkaniny a rovnako aj na pracom prostriedku, v ktorom bude praná. Používajte neparfumované pracie prostriedky, utierky perte bez aviváže. Aj keď alternatívou môžu byť po domácky vyrobené vrecká na chlieb, zaobstarať by ste si mali iba pravý ľan, 100 % bavlnu alebo konopnú látku. V opačnom prípade sa na pečive môžu objaviť drobné chĺpky alebo budú negatívne ovplyvnené podmienky skladovania.
Voskové obaly a vrecúška
Sledujete nové trendy? Vraciate sa k tradíciám? Pýtate sa, ako skladovať chlieb vo voskových obaloch a vrecúškach? Látka napustená včelím voskom (zvyčajne v kombinácii s rastlinnými olejmi) patrí k certifikovaným obalom na styk s potravinami. Najmä v posledných rokoch sa ukázala ako jedno z vhodných riešení na uskladnenie chleba. K dispozícii sú voskové utierky, ale aj vrecúška. Tento spôsob uskladnenia má jedno ale – musíte si dať pozor na údržbu, resp. vyvarovať sa omrviniek v rohoch vrecka, ktoré sa tam vďaka „mastnejšiemu“ povrchu môžu kumulovať a bez pravidelného odstránenia meniť na patogén.
Chlebník a dózy na chlieb
Chlebníky sa vyrábajú z rôznych materiálov (drevo, kov, plast, keramika), no pri skladovaní chleba nejde ani tak o materiál ako skôr o ich udržiavanie v čistote (aj keď čo sa týka vhodnosti, plast sa drží na chvoste). Chlebník je výborným riešením, pretože pečivo je vďaka nemu na tmavom mieste, čo prospieva jeho kvalite.
Zároveň však kopíruje prostredie bývania, to, či je vaša domácnosť vlhkejšia alebo suchšia. Aj to je dôvod, prečo nestačí pečivo len tak vložiť do chlebníka, ale treba ho zabaliť do látkovej utierky/vrecka (v krajnom prípade mikroténového vrecka, ktoré musí byť otvorené – vtedy treba počítať s oschnutým krajom chlebíka).
Čím väčší, tým lepší? To záleží na tom, koľko pečiva v chlebníku skladujete. Zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu je v súvislosti so zachovaním jeho kvality smerodajné. Ak bude chlebník malý a vy ho zároveň preplníte, zvýšite v ňom vlhkosť a tým znížite životnosť pekárenských výrobkov.
Chladnička verzus mraznička
Väčšina z už menovaných metód má svoje pre a proti, no pri skladovaní chleba v chladničke hovoríme len o nevýhode. Zostarne v nej niekoľkonásobne rýchlejšie. Optimálne podmienky na skladovanie chleba predstavuje suché a tmavé miesto plus teplota 20 až 25 °C. Chladnička sa s tým nesnúbi.
Hoci sa nájdu odporcovia metódy zmrazovania chleba, pravdou je, že patrí k tým zaručeným, ktoré pomôžu udržať chlieb čo najdlhšie čerstvý. Základom je zmrazovať ešte čerstvé, no vychladnuté pečivo pri teplote aspoň –18 °C (ak by teplota nebola dostatočne nízka, došlo by ku kryštalizácii škrobu, k odparovaniu vody a k chemicko-fyzikálnym procesom, ktoré by zmenili chuť chleba a očakávané výsledky skladovania).
TIP
Dobrou voľbou pri zmrazovaní sú uzatvárateľné plastové vrecká. Nezabudnite z nich čo najviac vytlačiť vzduch a označiť ich dátumom vloženia do mrazničky – chlieb by sa v nej nemal skladovať dlhšie ako 6 mesiacov. Je dobré vopred ho nakrájať na krajce, keďže nie vždy sa oplatí rozmrazovať celý bochník. Vtedy sa však čas uskladnenia skráti o polovicu, teda na 3 mesiace.
Dĺžka zachovania kvality pečiva závisí nielen od spôsobu skladovania, ale aj od toho, o aké pečivo ide. Napríklad taká pšeničná múka má iný stupeň vymletia, preto tmavý chlieb a tmavé pečivo vydržia dlhšie čerstvé. Okrem toho disponujú o čosi hrubšou kôrkou. Z toho dôvodu lepšie chráni, a teda udržiava čerstvosť stredu pečiva. To, či bude chutné aj na druhý alebo tretí deň od kúpy, však nemajú v rukách iba pekári, ale aj vy. Možno nastal čas poobzerať sa po kvalitnej látkovej utierke či vrecku. Alebo patríte k tým, ktorí už dlhodobo využívajú ich benefity a pravidelne si doprajú nezameniteľnú chuť slovenského chleba či iných lahodných výrobkov od našich šikovných pekárov?