Predstavte si, že si s priateľmi sadnete na víno a k nemu si dáte paletu zrejúcich syrov. V priebehu niekoľkých minút vám sčervenie pokožka, zle sa vám dýcha, máte kŕče v bruchu. Nepomôžu hlboké nádychy ani prechádzka na čerstvom vzduchu. Myslíte si, že ide o otravu jedlom alebo chrípku. Na vaše prekvapenie to však môže byť aj porucha 21. storočia – histamínová intolerancia.
Možno ste o niečom takom nikdy nepočuli, možno áno. Možno sa vám už niečo podobné stalo. Rastúci záujem o túto tému ide zrejme ruka v ruke so zvýšenou informovanosťou o existencii potravinových alergií a intolerancií a s dopytom po pochopení ich mechanizmov. Poďme však od začiatku.
Čo je histamín?
„Histamín je biogénny amín prirodzene sa vyskytujúci v našich bunkách, konkrétne najviac v špeciálnych bielych krvinkách – mastocytoch. Je nevyhnutný na správne fungovanie nášho organizmu,“ vysvetľuje klinická imunologička a alergologička MUDr. Ivana Knížatová, PhD.
Vedeli ste, že?
Histamín prijímame aj stravou, a to v malom množstve, ktoré je obvykle dobre tolerované a neškodné. Ak je toto množstvo vyššie a náš organizmus ho nevie dostatočne rýchlo odbúrať, hovoríme o histamínovej intolerancii.
Ako vzniká histamínová intolerancia?
„Na odbúravanie exogénneho, teda zvonku prijatého histamínu, slúži enzým diaminooxidáza (DAO), ktorý sa vyskytuje hlavne v bunkách sliznice tenkého čreva. Ak je z nejakých dôvodov narušená aktivita tohto enzýmu, organizmus nestíha zvonku prijatý histamín odbúrať a dochádza k prejavom histamínovej intolerancie,“ pokračuje lekárka. Navyše v strave sa môžu nachádzať aj iné biogénne amíny s podobnými účinkami ako histamín. Niektoré látky v potravinách a niektoré lieky môžu zasa fungovať ako uvoľňovače vlastného histamínu v tele alebo môžu blokovať diaminooxidázu.
„Histamínová intolerancia je enzymatická, respektíve metabolická intolerancia, nemá alergický alebo imunologický podklad. Pri pravej histamínovej intolerancii by mal byť prítomný nedostatok a/alebo porucha funkcie enzýmu DAO,“ dodáva MUDr. Knížatová. Nie vždy ide o patologický stav. Nadmerný príjem histamínu a jemu podobných amínov v strave pri normálnej aktivite DAO v čreve môže viesť k rozvoju príznakov aj u zdravých osôb.
Príznaky histamínovej intolerancie
Príznaky histamínovej intolerancie veľmi pripomínajú alergickú reakciu – nastupujú náhle, obvykle do niekoľkých minút, najneskôr do hodiny po konzumácii určitých druhov potravín. „Zahŕňajú širokú škálu príznakov, ktoré sa obvykle kombinujú (minimálne 2 a viac príznakov), napríklad výtok z nosa, upchatý nos, svrbenie očí, kože, začervenanie kože, žihľavka, opuch v hrdle, sťažené dýchanie, bolesti brucha, až kŕče, vracanie, hnačka, bolesti hlavy (migréna), výkyvy krvného tlaku (môže byť zvýšený aj znížený), tachykardia (búšenie srdca),“ približuje odborníčka. „Izolovaný výskyt jedného príznaku, povedzme iba bolesti brucha alebo iba migrény, iba nádchy, s veľkou pravdepodobnosťou vylučuje histamínovú intoleranciu,“ upozorňuje.
Čo je príčinou vyššieho obsahu histamínu v strave?
Za zvýšeným obsahom histamínu v strave môže byť činnosť baktérií, ktoré pri kontaminácii potravín a ich nevhodnom skladovaní (najmä rýb, mäsa, údenín) produkujú veľké množstvo biogénnych amínov. A tiež pri chemických procesoch v potravinách počas kvasenia, fermentácie či zrenia, čo sa deje prostredníctvom ušľachtilých mikroorganizmov.
„Práve to je dôvod, preto vyšší obsah biogénnych amínov nachádzame v potravinách, ktoré prechádzajú týmito procesmi, teda v zrejúcich syroch, vo víne, v pive, kyslej kapuste, čerstvom kysnutom pečive a koláčoch, kyslomliečnych výrobkoch atď.,“ približuje MUDr. Knížatová.
Existujú aj čerstvé potraviny s prirodzene vyšším obsahom histamínu. Sú to:
- špenát,
- baklažán,
- tekvica,
- rajčiny.
Z tzv. histamínoliberátorov, teda uvoľňovačov histamínu, spomeňme tieto:
- ananás,
- papája,
- citrusy,
- kakao,
- koreniny (sladké drievko, čili, kari, aníz, škorica),
- potravinové aditíva,
- protizápalové lieky (kyselina acetylsalicylová),
- jódové kontrastné látky,
- lokálne anestetiká,
- lieky na tlak (verapamil),
- lieky proti bolesti (morfín),
- lieky na kašeľ (kodeín).
Tieto potraviny a látky uvoľňujú v tele vlastný histamín nealergickým mechanizmom. Platí, že jedna potravina môže obsahovať vyššie množstvo histamínu a zároveň fungovať ako histamínoliberátor alebo blokátor DAO.
Diagnostika histamínovej intolerancie
„Pri nastolení správneho záveru je veľmi dôležitý podrobný rozbor anamnézy a časových súvislostí,“ vysvetľuje imunoalergologička. „Špecifické vyšetrenie na potvrdenie/vylúčenie histamínovej intolerancie je stanovenie sérovej hodnoty diaminooxidázy (množstvo a funkcia), ktoré však má len doplnkový význam.“ Podľa jej slov lekár musí v prvom rade vylúčiť pravú alergickú reakciu a zároveň myslieť aj na iné stavy, napríklad zriedkavé a závažné ochorenie mastocytózu. „Ak už má podozrenie na histamínovú intoleranciu, musí myslieť na prvotné príčiny, ktoré by ju mohli spôsobovať – rôzne ochorenia a stavy narúšajúce črevnú sliznicu, ako napríklad celiakia, idiopatické črevné zápaly,“ dodáva MUDr. Knížatová.
Vedeli ste, že?
Histamínová intolerancia môže byť prechodná, napríklad po prekonaní infekčnej hnačky. Diagnostiku pomáha uľahčiť aj potravinový denník či pozitívny efekt diéty so zníženým obsahom histamínu. Ak diéta nefunguje, je potrebné pátrať po iných príčinách, ktoré môžu byť vážnejšie.
Ktoré potraviny (ne)môžem konzumovať, ak mám histamínovú intoleranciu?
„Zjednodušene povedané, vyššie množstvo histamínu a jemu podobných amínov obsahujú všetky potraviny, ktoré prechádzajú procesom zrenia, kvasenia, fermentáciou, sú nakladané, konzervované alebo prihrievané,“ vymenúva lekárka nevhodné jedlá. „Napríklad kyslomliečne produkty, pivo, víno, čerstvé kysnuté pečivo, údeniny, zrejúce syry, kyslá kapusta a všetka nakladaná zelenina, sójová omáčka, tofu.“ Je vhodné vyhýbať sa alkoholu všeobecne, obzvlášť vínu, pivu, vysoký obsah biogénnych amínov je v šampanskom.
„Naopak, dobre tolerované sú sladké mlieko, maslo, tavené syry, syry typu cottage, ricotta, smotana, staršie pečivo, z ovocia jablká, hrušky, banány, čerstvo pripravené mäso, zemiaky, ryža, cestoviny,“ pokračuje MUDr. Knížatová. Vhodná je všetka zelenina okrem špenátu, baklažánu, rajčín a avokáda.
Liečba histamínovej intolerancie
„Prvoradý význam má nízkohistamínová diéta, vylúčenie blokátorov DAO a uvoľňovačov histamínu (vrátane liekov – po konzultácii s lekárom). Diéta by mala byť na začiatku prísnejšia s postupným uvoľňovaním potravín,“ hovorí odborníčka. Ak sa zistí prvotná príčina, ktorá viedla k poškodeniu črevnej sliznice, je potrebné liečiť ju. „Farmakologická liečba má doplnkový význam. Zahŕňa antihistaminiká (lieky na alergiu, ktoré blokujú účinky histamínu), probiotiká, ktoré podporujú rozvoj zdravej mikroflóry v čreve, výživové doplnky s obsahom diaminooxidázy (na našom trhu dostupný Daosin a HistApp),“ uzatvára MUDr. Knížatová.
Základom je správna diagnostika a nastavenie liečby. Ak u seba zaznamenáte niektoré z príznakov histamínovej intolerancie, obráťte sa na odborníka. Možno budete musieť pozmeniť svoje stravovacie návyky, no vystavanie nového jedálnička prispeje k zlepšeniu vášho zdravotného stavu.