PATRÍ CHLIEB DO MRAZNIČKY? ZMENÍ MRAZNIČKA VÝŽIVOVÉ HODNOTY A ŠTRUKTÚRU CHLEBA?
Dnešná doba nás núti ponáhľať sa. Ani nákup potravín často nedokážeme zaobstarávať priebežne, aledávame prednosť trvanlivým potravinám, sterilizovaným potravinám, a samozrejme tiež zamrazovaniu potravín. Má ale zmysel zamrazovať slané pečivo? Zmení sa nejako jeho štruktúra a vydrží skutočne v podobnej kvalite ako čerstvé?
ODPOVEĎ ZNIE „ÁNO“, ALE…
Zamrazený kváskový, ale aj celozrnný chlieb má často životnosť dlhšiu ako pol roka. Pamätajte ale, že je potrebné ho dať do mrazničky čo najčerstvejší. Skontrolujte, na koľko stupňov je vaša mraznička nastavená. Pre optimálne skladovanie chleba v mrazničke je nutná teplota aspoň -18 °C.
Práve pri tejto teplote zastavíte tzv. rekryštalizáciu chlebového škrobu a chlieb si po rozmrazení zachová svoje pôvodné vlastnosti a elasticitu. Ak nebýva v jednej domácnosti veľký počet stravníkov, myslite aj na dávkovanie – ideálne chlieb zmrazte po plátkoch, aby ste potom mohli rozmraziť len potrebné množstvo.
Nezabudnite na vhodný obal. Najvhodnejšie sú plastové vrecká, špeciálne vyrobené na skladovanie potravín v mrazničke. Pokiaľ tento typ vreciek nemáte, môžete použiť bežný alobal. Pre lepší prehľad si vrecko označte dátumom, kedy ste chlieb dávali zamraziť.
Pri rozmrazovaní chlieb vyberte z obalu a nechajte ho stáť na izbovej teplote. Tým sa celkom prirodzene rozmrazí a bude mať takmer rovnaké vlastnosti a štruktúru ako pred zmrazením. Práve týmto spôsobom si môžete urobiť železné zásoby.
Chlieb patrí do mrazničky, nie do chladničky. Pri skladovaní od 0 do 10 °C chlieb stráca svoju elasticitu a začne sa postupne drobiť. Ak chcete chlebu zaistiť čo najdlhšiu životnosť, dajte ho zamraziť, ale neuchovávajte ho v chladničke.
Pozn.: Pokiaľ máte radšej žemle alebo rožky, aj pre ne platia rovnaké pravidlá pre zamrazovanie. Popisované metódy tak môžete použiť aj u nich.
VPLYV NA VÝŽIVOVÉ HODNOTY
Kvalitný, najmä kváskový chlieb obsahuje niektoré zdraviu prospešné zložky, ako napríklad vitamín B6, B1, B, E, ďalej draslík, horčík, fosfor a ďalšie. Mrazením nedochádza väčšinou k žiadnej alebo len k miernej stratovosti živín. Jedná sa o stratu maximálne 0-5 % vitamínov a minerálov, ktoré v sebe chlieb má.