Pomáha chlebu udržať správny tvar počas kysnutia a dodáva mu charakteristický vzhľad s vrúbkovanou textúrou. Je to síce tradičná pomôcka na pečenie, no aktuálne zažíva zaslúženú renesanciu – ošatka na chlieb. Prečo by nemala chýbať v domácej kváskovej kuchyni? Pre ktorý typ sa rozhodnúť, keď chcete premeniť cesto na krásny bochník?
Postieľka pre chlieb
Ošatky sú nádoby, v ktorých budúci chlieb kysne v poslednom štádiu pred pečením. Slúžia na dokvasenie cesta, chránia ho pred vysušením a určujú finálny tvar chleba.
Ošatka nejde s chlebom do rúry. Nepečie sa v nej, slúži mu ako postieľka a bezpečný odpočinkový priestor až do momentu, kým ho nevyklopíte a nevložíte do vyhriatej rúry či domácej pece. Samozrejme, pri prvých pokusoch s domácim kváskovaním nemusíte mať na chlieb ošatku. V správnych podmienkach chlebové cesto pekne nakysne i bez nej. No za komfort ošatky sa vám čerstvý bochník odmení svojou dokonalou krásou.
Vedeli ste?
Kvások nemá rád kovy, na kysnutie chlebíka v kovovej miske zabudnite. Rovnaký postoj zaujmite k plastu a plastovým nádobám, pretože to, čo kvások miluje, sú prírodné materiály.
Ošatka je nápomocná jednak prírodným materiálom, z ktorého je vyrobená, a jednak svojím tvarom. Jej kónickosť nabáda cesto, aby sa dvíhalo hore, a zároveň ho krotí, pokiaľ ide o prílišnú šírku. Skrátka ho „umravňuje“ do želanej formy.
Akú ošatku si vybrať na kváskový chlieb?
Ošatky nie sú výmyslom dnešnej doby. Je však pravda, že moderné časy im prepožičiavajú moderné materiály. Rozhodovanie o najvhodnejšom ovplyvňujú i ďalšie kritériá, najmä konkrétny typ kónického tvaru a veľkosť. Ako sa vyznať v ponukách a ako si vybrať správnu ošatku?
Najskôr sa zorientujte v zdravých výrobných materiáloch. Ošatka môže byť:
- slamová,
- pedigová – vyrába sa z prútia alebo prírodného tŕstia, konkrétne z vnútornej časti ratanových lián,
- celulózová – vyrába sa z prírodnej drevnej buničiny.
Materiály ošatiek:
Slamová ošatka je v súčasnosti najmenej žiadaná, aj keď niektoré gazdinky ju stále rady používajú. Chlebové cesto v nej kysne o málinko rýchlejšie a chlieb je nižší.
Pedigová ošatka je osvedčenou klasikou na kysnutie chleba. Vyrába sa výhradne ručne. Dobre absorbuje vlhkosť z povrchu cesta, a tak je chlieb výborne pripravený na pečenie. Vďaka vrúbkom po celom obvode vyzerá po vybratí z rúry, akoby ho stvorili ruky a srdce profesionála.
Celulózová ošatka je takmer bezúdržbová a výborne drží teplo pri kvasení cesta. Bochník sa z nej dobre vyklápa, jej steny sú totiž nepriľnavé. Niektoré ošatky z celulózy môžu mať v spodnej časti vyryté vzory a tie sa prenesú na chlieb.
Aké sú veľkosti ošatiek?
Nesledujte dĺžky ani priemery. Veľkosť sa uvádza v gramoch alebo kilogramoch a ošatku si vyberáte podľa toho, akú hmotnosť bude mať upečený chlieb. Najčastejšie varianty sú od 500 do 2 000 g, pričom šikovní majstri vyrábajú ošatky aj na mieru.
Náš tip:
Ak s pečením chlebíka začínate, kúpte si menšiu ošatku. Poslúži vám, kým si vycibríte zručnosti s procesom kváskovania. Keď vám už všetko pôjde od ruky, ošatku vymeníte za väčšiu.
Ošatku si môžete vyberať aj podľa počtu členov domácnosti a podľa toho, či chcete chlieb skladovať alebo si na ďalší deň upečiete čerstvý. Skrátka potrebujete poznať chute a apetít všetkých, s ktorými doma stolujete a spoločne si pripravujete jedlo.
Pokiaľ ide o tvar ošatky, môžete si vybrať:
- okrúhly,
- oválny,
- hranatý.
Pri výbere tvaru nejde len o výslednú podobu chlebíka, ale aj o samotné pečenie. Na otvorený plech alebo kameň na pečenie chleba uložíte akýkoľvek tvar. Ak vám vyhovuje skôr uzatvorený spôsob pečenia (pekáč s vrchnákom, misa z jenského skla a pod.), zvoľte taký tvar ošatky, ktorý bude rovnaký ako tvar nádoby na pečenie alebo podobný.
Náš tip:
Ak pečiete na plechu so záparou, uprednostnite oválne alebo hranaté ošatky. Umožnia vám upiecť aj dva chleby naraz, ktoré sa zmestia vedľa seba a ušetria vám vzácny čas.
Starostlivosť aj dobrá rada
Ako postupovať, aby sa vám cesto, ktoré vložíte do ošatky, neprilepilo a aby ste ho po vykvasení ľahko vyklopili? Potierajte ošatku škrobom, resp. povtláčajte ho šúchavými pohybmi rukou po celej vnútornej ploche ošatky. Prebytočný škrob vysypte. Dobrú službu vám urobí tapiokový škrob, hoci použiť môžete aj iný, bežnejší druh.
Po každom vykvasení chlebíka sa o ošatku postarajte. Tu neplatí, že najlepší pomocník je čistá voda alebo vlhká handrička. Ošatky na chlieb nechajte prirodzene vyschnúť, a to v otvorenom priestore domácnosti (v kuchynských skrinkách, v ktorých neprúdi vzduch, by vlhká ošatka mohla začať plesnivieť). Zvyčajne schne zopár hodín, záleží na type cesta. Napríklad to zo špaldovej múky je hydratovanejšie, a tak ošatka, v ktorej kvasilo, bude schnúť dlhšie.
Ak pečiete denne, „zapracovaný“ škrob môžete pokojne nechať v ošatke, no zhruba raz za mesiac sa oplatí aj túto ošatku vyčistiť. Dobre na to poslúži drsnejšia kefka. Samozrejme, bez použitia vody, iba na sucho.
Vedeli ste?
Niektoré gazdinky do ošatky vkladajú textilnú prikrývku, aby zabránili prilepeniu cesta. V tomto prípade však musí byť pravidelná aj starostlivosť o textilnú prikrývku. Najlepšie je preprať ju v rukách iba s pracím bioprostriedkom a bez aviváže.
Ošatka na chlieb je na prvý pohľad jednoduchá pomôcka, no jej význam je nespochybniteľný. Šikovne skrotí chlebové cesto a postará sa o kvalitnú predprípravu pečenia. Budúci chutný chlebík získava pri kysnutí v ošatke požadovanú štruktúru i tvar. Piecť chlieb je čosi ako umenie – každý detail počas neho má význam. A ošatka je tým, ktorý môže vaše pekárske schopnosti vylepšiť.
Podelíte sa s nami o svoje skúsenosti a zistenia pri pečení chleba pomocou ošatky?