S pribúdajúcimi intoleranciami na pšeničnú múku sa čoraz obľúbenejšou stáva alternatíva v podobe špaldy (odborne nazývaná aj Triticum spelta). Pre jej ľahšiu stráviteľnosť si ju obľúbili i zástancovia zdravej výživy. V niektorých krajinách má dokonca väčšie zastúpenie ako pšeničná múka. Poďte s nami zistiť, odkiaľ špalda pochádza a akými vlastnosťami sa môže pýšiť.
Špalda patrí k najstarším obilninám
Považuje sa za predchodcu pšenice a za jej pravlasť sa pokladá Mezopotámia. Neskôr sa objavili zmienky, že v novoveku sa stala zrnom, ktoré si obľúbili Alamani – západogermánske kmene –, a neskôr sa udomácnila v nemecky hovoriacich krajinách a vo Švajčiarsku.
Špalda sa znovu dostala do popredia v časoch, keď sa začal presadzovať ekologický spôsob pestovania. Na Slovensko sa dostala opäť z Rakúska a Nemecka začiatkom 90. rokov minulého storočia. V niektorých krajinách sa dokonca používa viac ako pšeničná múka.
Prospešné vlastnosti
- Má veľmi dobrý vplyv na náš imunitný systém a trávenie.
- Má veľký obsah minerálnych látok, bielkovín a vitamínov, esenciálnych aminokyselín a obsahuje menej jednoduchých cukrov.
- Napriek tomu, že má vysoký obsah lepku, je veľmi dobre stráviteľná, keďže vláknina obsiahnutá v špalde podporuje črevnú peristaltiku.
Vedeli ste, že?
Špalda sa na rozdiel od pšenice pestuje v súlade so zásadami ekologického hospodárstva. Jej spracovanie je však náročnejšie ako spracovanie pšenice, a preto aj cena špaldovej múky je vyššia.
Špalda má vzhľadom na vysoký obsah lepku (35 – 50 %) veľmi dobré pekárenské vlastnosti. Nie je vhodná pre celiatikov. Jej chuť je mierne oriešková a dokážete z nej upiecť takmer všetko, prípadne ju využiť pri príprave pokrmov v kuchyni.
Najvýživnejšia špaldová múka je celozrnná
Pri celozrnnej špalde sa využívajú celé zrná vrátane ich obalových častí, teda jadro zrna, klíček aj otruby. Z hladkej špaldy sa otruby a klíčky odstraňujú. No práve tie sú zdrojom významných živín – vitamínov, vlákniny, minerálnych látok a tráviacich enzýmov. Vláknina, ktorá je obsiahnutá najmä v otrubách, nás zasýti na dlhší čas a podporuje naše trávenie.
Zo špaldovej múky môžete pripraviť rôzne jedlá a pekárenské produkty, v kuchyni je použiteľná v akýchkoľvek jedlách ako zdravšia náhrada bežnej múky. Môže byť použitá ako hladká, hrubá múka, krupica, no veľmi chutné sú aj špaldové vločky, špaldový bulgur, kernotto (špaldové krúpy) alebo špaldová kávovina – náhrada kávy.
Vhodná na pečenie i varenie
Mnohí sa boja jej pekárenských vlastností, ale sú takmer identické so pšeničnou múkou. Treba si len uvedomiť, že má veľmi rýchlu nasiakavosť a je viac rozpustná vo vode, preto pri pečení so špaldou treba ubrať z množstva pridaných tekutín.
TIP
Ak pečiete kysnuté alebo kváskové koláče, špalda je veľmi vhodnou alternatívou pšeničnej múky. Dokonca práve vzhľadom na spomínaný vysoký obsah lepku môžete so špaldovou múkou dosiahnuť lepšie výsledky ako so pšeničnou.
Na zvýšenie výživových vlastností špaldy môžete zmiešať hladkú špaldu s celozrnnou. Treba pamätať na to, že ak pečiete napríklad chlieb, čím viac celozrnnej múky pridáte, tým viac bude chlieb výživný, ale o to menej nadýchaný a hutný. Pri pečení chleba sa môžu k špaldovej múke pridať rôzne semienka, čím dosiahnete nielen zaujímavú chuť, ale aj zdravší chlieb.
Pri pečení pečiva, na aké sme zvyknutí, je vhodné používať špaldu hladkú s veľmi malým podielom celozrnnej múky. Celozrnná múka by nemala presiahnuť 10 % z množstva hladkej špaldovej múky, ak chceme získať nadýchané bežné biele pečivo, ktoré bude, samozrejme, výživnejšie ako pečivo zo pšeničnej múky. Môžete piecť aj s vyšším podielom celozrnnej špaldovej múky, avšak tak ako pri chlebe nebude mať pečivo taký veľký objem, ale bude mať príjemnú výraznú orieškovú chuť.
Využitie špaldovej múky:
- Použitie špaldovej múky je mnohostranné. Najviac je využiteľná pri pečení chlebov, bežného aj jemného pečiva.
- Z hladkej aj celozrnnej špaldy môžete piecť množstvo zdravých koláčov, či už jemné pečivo, alebo bežné sladké pečivo, ako sú vianočky, briošky, sladké sendviče, buchty, záviny, pleteničky, makovky.
- Jemné pečivo môže byť s pridaním rôzneho ovocia alebo dokonca aj zeleniny. Dajú sa z nej upiecť aj veľmi chutné slané tyčinky obalené v zrniečkach ako zdravá alternatíva večerného snacku pri pozeraní televízie.
- Pšeničnú múku môžete prakticky vo všetkom nahradiť špaldovou, ak chcete zvýšiť výživovú hodnotu upečených produktov.
- Okrem toho sa veľmi dobre využíva pri pečení palaciniek, šišiek, pirohov, prípadne na cestoviny a halušky. Môžete ju použiť na zahustenie omáčok, polievok, na prípravu zemiakových alebo iných zeleninových placiek.
TIP
Špaldová múka sa môže, samozrejme, kombinovať s akoukoľvek inou múkou. Veľmi vhodné je kombinovanie špaldovej múky pri pečení ražno-špaldových chlebov s ražou, ktorá má taktiež veľmi významné výživové vlastnosti.
Špaldové produkty sú ľahšie stráviteľné ako akákoľvek iná u nás pestovaná obilnina. Preto je špalda vhodná aj pre tých, ktorí majú zdravotné ťažkosti alebo chcú piecť a variť výživnejšie a zdravšie.
Ako je to s používaním špaldovej múky u vás, milí čitatelia? Dominuje aj vo vašej kuchyni? Do akých jedál ju najčastejšie používate? Podeľte sa s nami o svoje tipy a preferencie.
Vyštudovala strategický manažment, environmentálny manažment a dizajn. Už 25 rokov riadi spoločnosť, ktorá sa venuje oblasti realít a developmentu. Pred pár rokmi však objavila čaro kváskového pečenia a získala kvalifikáciu majster pekár. Okrem svojej profesijnej činnosti sa teda venuje i pečeniu a vedie úspešnú školu kváskového pečenia.
4 komentáre
len ma mrzí, že tu používame český názov. Pritom Špalda má tak krásny rýdzo slovenský tvar. V našej doline na západnom Slovensku to bola základná potravinová zložka.
A vždy sa volala TENKEĽ.
Dobrý deň, ďakujeme za Vašu reakciu. Slovo špalda je z hľadiska súčasnej spisovnej slovenčiny hodnotené ako spisovné. Nižšie prikladáme vyjadrenie JÚĽŠ-u publikované v Kultúre slova (2012, roč. 46, č. 1).
So slovom špalda sa v poslednom čase stretávame čoraz častejšie predovšetkým v súvislosti s rozširovaním rozličných druhov zdravších a výživnejších potravín. Pre mnohých z nás je však toto slovo, ako aj rastlina, ktorá sa ním pomenúva, neznáme. Špalda je skrátené pomenovanie druhu pšenice, ktorej botanický názov je pšenica špaldová, lat. Triticum spelta. Slovo špalda sa uvádzalo už vo 4. zväzku Slovníka slovenského jazyka z roku 1964 vo význame „pšenica s riedkymi klasmi“, pričom sa hodnotilo ako slangové slovo z oblasti poľnohospodárstva. Keďže tento druh pšenice v minulosti ustúpil iným, výnosnejším odrodám, slovo špalda sa vytrácalo z nášho jazyka. Vďaka svojim výživným zložkám a iným prednostiam sa v súčasnosti pestovanie špaldy stále rozširuje a následne aj ponuka výrobkov zo špaldovej múky, napr. chlebíčkov, cestovín, sušienok či vločiek. Skrátené pomenovanie špalda nahrádzajúce dvojslovný botanický názov pšenica špaldová možno hodnotiť ako neutrálne (i keď neodborné) pomenovanie, podobne ako pri iných kratších názvoch rastlín, napr. tekvica obyčajná patizónová – patizón, citrónovník limetkový – limetka, ľuľok baklažánový – baklažán.
Pre zaujímavosť si môžete porovnať slovníkovú klasifikáciu slov špalda a tenkeľ, pričom slovo tenkeľ sa objavuje len v historickom slovníku, resp. v starom slovníku slovenčiny ako nárečové slovo.
https://slovnik.juls.savba.sk/
https://slovnik.juls.savba.sk/
S pozdravom redakcia magazínu Penam
Dočítala som sa, že špaldová múka ako jediná , sa neukladá, to znamená, že sa z nej nepriberá. To som zistila, keď som zisťovala, z čoho priberám. Na moju kevnú skupinu 0 neg. bola veľká pravdepodobnosť múka. Začala som kupovať špaldovú a všetko robím z nej. Okrem knedlí a parených buchiet, lebo po uparení je to lepkavé. Pečiem aj chlieb, lebo ten z obchodu má obsah špaldy asi 40%. Ja si spravím 100%-ný. Velmi doporučujem konzumáciu tejto múky a samozrejme, že aj kilá idú preć.
Dobrý deň, Alenka,
ďakujeme za Váš komentár a tešíme sa z pozitívneho účinku konzumácie špaldovej múky.
S pozdravom redakcia magazínu Penam