Radi experimentujete s novými chuťami? Máme pre vás skvelé tipy, ako posunúť chlieb na nový level. Vyskúšajte tradičné, ale i odvážnejšie kombinácie, ktoré ulahodia vašim chuťovým pohárikom.
Pri výrobe domáceho chleba a pečiva sú najtypickejšie semienka, otruby, no veľmi často sa používajú aj rôzne sušené bylinky, koreniny, prípadne nakrájané kúsky zeleniny, ktoré dodajú pečivu výbornú chuť. Naše staré mamy by dozaista odporučili i slaninku či oškvarky.
Pri pečení chlebíka sa môžeme inšpirovať napríklad rôznymi chuťami spájanými s krajinami ako Taliansko a Španielsko, no mnohé súvisia práve s našou domovinou a určite teda nájdete vhodné suroviny aj vo svojej špajze.
6 tipov, ako si vylepšiť domáce pečivo
1. Závan Stredomoria
Kto by nemiloval chute a vône Talianska či Španielska? Okrem pizze a cestovín si ich však môžete hravo preniesť aj do chrumkavého domáceho pečiva. Pridajte do chlebíka nakrájané sušené rajčiny, olivy, parmezán, pesto či voňavú bazalku. Tieto suroviny môžete dať priamo do cesta. Na záverečné dopečenie chlebíka sa určite budú hodiť i rôzne tvrdé syry, ktoré mu dodajú chrumkavosť aj výnimočnú chuť.
2. Inšpirácia z domácej špajzy
Cesto na tradičný chlieb môžete ozvláštniť jednoduchými klasikami, akými sú napríklad strúhaný zemiak, oškvarky, slaninka, strúhaný syr či dokonca bryndza (stačí jej za dve čajové lyžičky na bochník).
3. Chlieb s prídavkom byliniek a korenín
Inú chuť chlebíka docielite aj vtedy, keď sa pohráte s voľbou byliniek. Nielenže cesto dokonale prevoňajú, ale pridajú mu aj lahodnú chuť. Skúste napríklad bazalku, rozmarín, oregano, tymian či petržlenovú vňať – ideálne vždy v čerstvej verzii. Do cesta ich pridajte počas miesenia.
4. Ukryte do chlebíka vitamíny
Čo by ste povedali na lákavý chlieb, ktorý vonia po cesnaku a čerstvom masle? Tieto suroviny sa do pečiva vynikajúco hodia. Rovnako dobrú prácu urobí strúhaná alebo sušená mrkva, nakrájané cherry rajčiny bez jadierok či medvedí cesnak.
5. Zdravé tuky majú navrch
Výroba chleba – či už klasického, alebo jeho zdravších variantov – je najčastejšie spájaná práve s rôznymi druhmi semienok (slnečnicové, tekvicové, ľanové, chia semienka, sezam) alebo aj s vlašskými orechmi. Výber je naozaj bohatý. Ktorúkoľvek z alternatív môžete zamiešať priamo do cesta alebo ňou posypať vrch a výživný domáci chlebík je na svete.
TIP
Ak sa rozhodnete primiešať do chleba semienka, nezabudnite ich na noc namočiť do vody. Tým docielite, že v upečenom chlebíku budú zmäknuté. Oriešky zase môžete skúsiť jemne opiecť na suchej panvici a následne ich posekané pridajte do cesta.
6. Obilniny, ktoré chutia aj dobre vyzerajú
Ak si ich nedávate ráno do kaše, určite nájdu uplatnenie v chlebe. Výroba chlebového cesta s ovsenými vločkami, otrubami, pohánkou či amarantom je veľmi jednoduchá. Pečivu dodajú pestrosť, nielen čo sa týka chuti. Tieto suroviny môžete použiť aj ako posýpku na chlebík, vďaka čomu bude vyzerať opäť inak a zaujímavo.
Pripravte si chutný domáci cesnakový chlebík podľa nášho receptu.
Budete potrebovať:
- 1 kocku droždia (+ 100 ml vody)
- 150 g hladkej múky
- 150 g celozrnnej múky
- 20 ml oleja
- 30 ml roztopeného masla
- 1 ČL soli
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 ČL nasekaných čerstvých byliniek (petržlenová vňať, jarná cibuľka)
Postup:
- Droždie rozdrobíme, vložíme do vlažnej vody a necháme napučať aspoň 10 minút.
- Nakysnutý kvások vlejeme do misky s múkou, olejom, maslom a so soľou.
- Vypracujeme polotuhé cesto a necháme ho hodinku nakysnúť zakryté čistou utierkou.
- Po vykysnutí doň vmiešame prelisované strúčiky cesnaku a nasekané bylinky.
- Takto vymiesené cesto vytvarujeme do bochníka a necháme ešte hodinu podkysnúť.
- Nakysnutý bochník potom potrieme vodou a navrchu môžeme ostrým nožom, prípadne žiletkou nakrojiť buď jednoduché čiary, alebo konkrétny vzor.
- Chlebík dáme do rúry a pečieme ho 20 minút na 220 °C.
- Potom chlieb opäť potrieme vodou a pečieme ešte 25 minút pri teplote 180 °C.
- Kto chce, môže ho na záver poprášiť trochou múky.
- Hotový chlebík necháme vychladnúť a môžeme krájať. Dobrú chuť!
Vedeli ste, že?
Chlebík môžete narezať rôznymi spôsobmi. Nemá to však len estetický význam, ale predovšetkým funkčný. Vďaka narezaniu sa počas pečenia odvádza prebytočná para a vlhkosť, čo zabráni jeho popraskaniu na nechcených miestach.
Milí čitatelia, máte obľúbené kombinácie či konkrétne recepty na prípravu chlebíka? Podeľte sa s nami o svoje overené tipy.
2 komentáre
Nie je veľa jedna kocka droždia /42 G /na 300g múky?
Dobrý deň, Katka,
ďakujeme za Vašu otázku. Štandardne odporúčame použitie 1 kocky droždia (42 g) na zhruba 1 kg múky, no recepty sa môžu rôzniť. V prípade použitia väčšieho množstva droždia na menšie množstvo múky sa môže mierne urýchliť kysnutie. Pokojne vyskúšajte náš recept, prípadne zvoľte pomer, na aký ste pri príprave zvyknutá. 🙂
S pozdravom redakcia magazínu Penam