Jeme ho často, na raňajky alebo len tak ku káve, kedykoľvek počas roka a okrem tradičnej makovej náplne aj s rôznymi inými príchuťami. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ vlastne makový závin pochádza? Načrite s nami do histórie tejto obľúbenej dobroty a jej variantov a nechajte svoj domov rozvoňať makovníkom podľa tradičného receptu.
Jeho korene siahajú do 14. storočia
Ako to už pri tradičných receptoch býva, ani pôvod makovníka nie je úplne jednoznačný. Mnohí si myslia, že k nám prišiel z Maďarska či Poľska. Aj keď je v týchto krajinách – podobne ako v celej strednej Európe – obľúbeným tradičným pokrmom, pri pátraní po jeho pôvode musíme zájsť v histórii o čosi ďalej.
Niektoré zdroje uvádzajú, že pôvod makového závinu je arménsky, no väčšina sa zhoduje, že vznikol podľa sliezskeho koláča plneného makom alebo orechmi zo 14. storočia. Tak ako ho poznáme dnes, sa stal v Európe známym o približne 200 rokov neskôr. V židovských historických prameňoch sa však uvádza, že prvá maková rolka vznikla v roku 1610 v Krakove a neskôr, v roku 1683, vo Viedni. Svoju popularitu si makovník získal najmä v 19. storočí v Uhorsku. Prvý maďarský záznam o ňom pochádza z roku 1830, keď sa objavil v Maďarskej národnej kuchárskej knihe od Istvána Czifraya.
Vedeli ste, že?
Makovník poznajú v Maďarsku pod názvom bejgli, ktorý je odvodený od pomenovania pre koláč v tvare podkovy – beigl (z nemeckého beugen – ohýbať). Práve tento koláč najviac pripomínal preslávené bratislavské rožky, nazývané aj bajgle. Podľa niektorých záznamov vznikli ako zmenšenina makovej rolády, iní zas tvrdia, že podľa bratislavských rožkov vznikol makovník. Pravdepodobné je, že vznikli nezávisle od seba, len mali rovnakého predchodcu.
Nielen chutný múčnik
Makový závin sa postupne stal obľúbeným vianočným a veľkonočným koláčom najmä v Maďarsku a Poľsku, ale aj v niektorých častiach Slovenska. Nešlo však len o jeho chuť, viazali sa k nemu rôzne ľudové povery. Mak bol symbolom bohatstva a šťastia a jeho konzumácia na Štedrý deň mala dievčatám priniesť v blízkej budúcnosti manželstvo.
Zaujímavé je, že aj keď je mak v našich končinách stovky rokov bežnou súčasťou pokrmov, v rôznych kútoch sveta je stále kontroverznou témou. V krajinách ako Taiwan, Saudská Arábia či Spojené arabské emiráty je považovaný za drogu. Nepomôže ani vysvetlenie, že existujú rôzne druhy maku a nie všetky sú vyslovene opiáty.
Dobrota podľa dávneho receptu
Aj keď mnoho rodín má vlastný recept s drobnými úpravami a v dnešnej dobe existujú záviny v rôznych podobách – od klasických makových, orechových, tvarohových či kakaových cez nutelové, marcipánové alebo gaštanové až po zdravšie špaldové či raw verzie –, my vám prinášame tip na tradičný makovník, ktorý sa vám na stole po prvom zahryznutí dlho neohreje.
Na cesto potrebujeme:
- 550 g hladkej múky
- 150 g masla
- 100 g bravčovej masti
- 60 g práškového cukru
- štipku soli
- 10 g čerstvého droždia
- 2 žĺtky
- 1 dl mlieka
Na makovú plnku potrebujeme:
- 300 g mletého maku
- 100 g kryštálového cukru
- 1 lyžička medu
- 4 lyžičky škorice
- 1 dl mlieka
- 2 balenia vanilkového cukru
- pomarančová kôra z 1 pomaranča
Postup
Cesto:
- V miske zmiešame múku, maslo, masť, práškový cukor a soľ. Do druhej misky dáme droždie, mlieko a žĺtky a vymiešame do hladka. Mliečnu zmes pridáme k múčnej zmesi a vymiešame hladké cesto. Keď je cesto hotové, pekne sa oddeľuje od rúk aj od steny misy.
- Vytvarujeme z neho 4 rovnaké „knedle“, ktoré prikryjeme fóliou a necháme aspoň hodinu odležať v chladničke. Kým cesto odpočíva, pripravíme si plnku.
- Keď je plnka hotová, cesto vyberieme z chladničky a rozvaľkáme. Hrúbka cesta by mala byť pri naťahovaní rovnomerná.
- Na natiahnuté cesto natrieme makovú plnku – jemne a rovnomerne ju rozotrieme. Potom dve kratšie strany cesta preložíme cez plnku (cca 1,5 cm) a zľahka zatlačíme. Rovnakým spôsobom preložíme jednu z dlhších strán, potom cesto rovnomerne zrolujeme.
- Závin po dĺžke popicháme vidličkou, a aby mal pekný mramorovaný, lesklý vrch, jemne ho potrieme žĺtkom (aj zboku) a necháme zaschnúť. Následne ho potrieme bielkom a necháme úplne vyschnúť. Keď uschne, pečieme makovník v rúre vyhriatej na 200 °C 15 minút, potom znížime na 170 °C a pečieme ďalších 10 až 15 minút. To, že je hotový, prezradí jeho zlatistá farba.
Plnka:
- Mak nasypeme do misky, pridáme škoricu, vanilkový cukor, citrónovú kôru a šťavu/pomarančovú kôru a voľne premiešame.
- V hrnci privedieme do varu mlieko s cukrom a medom, potom pridáme makovú zmes a premiešame výslednú plnku.
- Cesto plníme, až keď plnka vychladne.
Poznámka: Podľa niektorých receptov sa plnka nevarí, len sa zmieša mak, kryštálový cukor a citrónová kôra, aby bol makovník chrumkavý.
Prajeme dobrú chuť!
Milí čitatelia, ako je to s prípravou makovníka u vás doma? Máte rokmi overený recept, na ktorý nedáte dopustiť, alebo zvyknete staviť na hotový produkt z pekárne? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti a tipy na prípravu. Radi sa inšpirujeme.
1 komentár
Andrej’s Europien Pastry was baking makovnik in USA state Minnesota for 30 years.Isold the business to Tobies Bakery.com in Hinckly Minnesota that is still baking our Zemplinsky Orechovnik i Makovnik.