Jedlo ako základ dobrej fyzickej a psychickej kondície. Podľa čoho vyberáme pečivo, na čo si dávame najväčší pozor a čo nás môže prinútiť kupovať ten či iný druh pečiva?
Kvalitné potraviny
Asi nemusíme nijak extra rozoberať, že čím ďalej viac premýšľame o tom, čím sa stravujeme a dohľadáme si informácie. Na základe toho si sme ochotní priplatiť za kvalitu. Čo to ale sú zdravé a kvalitné potraviny? Sú to také potraviny, ktoré nám dávajú to, čo naše telo chce a čo mu z dlhodobého hľadiska vyhovuje.
Z pohľadu pečiva je vysoký dopyt po celozrnných, viaczrnných a ražných výrobkoch. Vďaka informovanosti vieme, že v sebe tieto potraviny majú telu prospešné látky. Nikdy nás samozrejme neomrzí ani sladké pečivo – nie je nad to sa zahryznúť do výbornej makovej buchty alebo orechového závinu a trochu “zhrešiť”. Predovšetkým ide o to mať dostatok pohybu.
Fitness výživa
Tak o tej počujete v poslednej dobe takmer všade – o spaľovačoch tukov, proteínových nápojoch, výživových doplnkoch, skrátka o všetkom, čo vám pomôže dostať sa do kondície a vylepšovať ju. Keď sa však na pečivo, respektíve na chudnutie, priberanie pozrieme zo širšieho uhla pohľadu, tak zistíme, že pointa je inde, než v tom, čo je “zdravé” a čo “nie je zdravé”. Podstatou je okrem dostatku pohybu to, aby sme sa dlhodobo neživili takými potravinami, ktoré by “preprogramovali naše telo do nesprávneho režimu”.
Je potrebné si uvedomiť, že každý extrém je väčšinou zlo. Ak budeme jesť len pečivo a sladkosti, budeme unavení a bez energie. Ak budeme jesť len zeleninu, budú nám pravdepodobne chýbať bielkoviny. Ani jedno nie je pre telo z dlhodobého hľadiska šťastnou voľbou.
Výber pečiva podľa typu stravovania
V minulých článkoch sme sa už zaoberali fitness stravovaním, low carb či keto stravovaním a samozrejme aj stravovaním celiatikov. Ak vyznávame keto a low carb stravovanie je naším cieľom, aby malo pečivo vyššie množstvo tukov a čo najnižší počet sacharidov. U celiakie zase dbáme na to, aby potraviny neobsahovali lepok a ak chceme dodržiavať vyvážený jedálniček alebo sme vo fitness tréningu, sústredíme sa hlavne na bielkoviny.
Vďaka rozličnosti našich potrieb sa v posledných pár rokoch dosť prispôsobil i trh. Okrem veľkého množstva bezlepkových potravín nájdeme na trhu aj napríklad večerný chlebík, ktorý je perfektnou alternatívou pečiva pri keto a low carb stravovaní, lebo neobsahuje takmer žiadne sacharidy.
Čím ďalej obľúbenejšie sú aj celozrnné, semienkové a viaczrnné pekárenské výrobky. Ale či už máme tú najlepšiu disciplínu, chute na sladké nás tak ako tak občas prepadnú. Máme dve možnosti – buď sa zmieriť s tým, že si raz za čas doprajeme niečo sladké – napríklad výbornú bábovku – alebo si skúsime doma pripraviť “zdravšiu alternatívu”. Raz za čas zhrešiť môžeme bez toho, aby sme pribrali alebo si narušili tvrdo vybudované metabolické procesy.
Otázka znie inak – nebudeme si to potom zbytočne vyčítať a trýzniť sa pocitom viny? Ak áno, urobme kompromis – nahraďme cukor ovocím a mliečnu čokoládu kakaom alebo horkou čokoládou. Aj drobnými úpravami možno vylepšiť celkovú nutričnú hodnotu sladkých dobrôt.
Nie je nad klasiku
Všetci však vieme, čo nikdy neomrzí – mäkký nadýchaný krajec chleba alebo chrumkavý rožok. Voľba je na každom z nás. Dôležité je si pamätať, že stres a pocit viny má oveľa viac “nežiaducich kalórií” než biele pečivo 😊.