ZÁSADY A MOŽNOSTI SKLADOVANIA CHLEBA – ICH VÝHODY AJ NEVÝHODY
Kto šetrí, má za tri. Toto porekadlo platí aj v prípade potravín, nie však v klasickom slova zmysle. Skôr by sme mali povedať, že ušetrí ten, čo neplytvá. Nikto z nás rád nevyhadzuje pokazené potraviny. Bohužiaľ však žijeme v tak rýchlom svete, v ktorom častokrát zabudneme jedlo správne uskladniť. Akými spôsobmi je teda možné skladovať kváskový chlieb, špaldový chlieb a iné druhy a ktorý zo spôsobov odporúčajú sami pekári?
PAPIEROVÉ VRECKO
Papierové vrecko poznáme zo všetkých obchodov a predajní – či už v klasickej celo-papierovej podobe alebo ako kombinované vrecko z papiera a plastu opatrené dierkami, aby chlieb dýchal. Kupovaný aj domáci chlieb si v papierovom vrecku zachová svoju chrumkavú kôrku, ale bude veľmi rýchlo tvrdý.
IGELITOVÉ VRECKO
Uloženie chleba do igelitového alebo mikroténového vrecka stále vedie. Kváskový alebo celozrnný chlieb si síce nezachová tak dlho svoju chrumkavú kôrku, ale drží si prirodzenú vlhkosť a len tak vám nestvrdne. V igelitovom vrecku vydrží aj niekoľko dní, ale po 3-4 dňoch sa môžu vďaka nedostatku kyslíka začať tvoriť plesne. Rovnaký efekt má aj balenie chleba do potravinovej fólie.
ALOBAL
K baleniu chleba do alobalu pristupujeme hlavne v prípade, kedy si balíme chleba na cesty. Ak nám však došli igelitové vrecká, príde alobal vhod. Rovnako ako v igelitovom vrecku nám v alobale chlieb nestvrdne a zachová si potrebnú vlhkosť.
CHLEBNÍK
Chlebník je asi tou najvhodnejšou cestou, ako najlepšie a najdlhšie uchovať chlieb a pečivo všeobecne. Podľa majstrov pekárov je však vhodné chlieb najskôr zabaliť do látkovej utierky a následne ho zavrieť do chlebníka. Pokiaľ ale nemáte chlebník, vložte svoj obľúbený chlieb do igelitového vrecka. Utierka je priedušná, ale zároveň chlieb chráni pred oschnutím.
..CENNÉ RADY SKÚSENÝCH
Namiesto utierky je možné používať tiež plátenné vrecúško (zakúpené či vlastnej výroby), ktoré pohodlne stiahnete šnúrkou. Pokiaľ si pečiete domáci chlieb alebo kupujete čerstvo upečený chlieb – teda ešte teplý -nechajte ho najprv celkom vychladnúť na vzdušnom mieste. Až potom ho zabaľte do utierky a umiestnite do chlebníka či vrecka. Chlieb vždy skladujte pri teplotách 20-25 °C. Vďaka tomuto spôsobu skladovania by vám chlieb mal vydržať minimálne jeden týždeň.
Tip: Rožky, žemle, ale i chlieb je možné aj zamrazovať. Pozrite sa na tipy, ako správne zamrazovať slané pečivo, aby si zachovalo svoju kvalitu a nutričné hodnoty v článku “Zamrazovanie pečiva – dopekanie vs čerstvé pečivo“.