Po výbornom obede by mala nasledovať sladká bodka. To už vraveli naše múdre babičky, ktoré mali vždy v zálohe nejakú tú maškrtu. Na ktoré sladké pečivo alebo múčnik si potrpíte a ktorý majú radi naši českí susedia?
Slovenský krémeš
Krémeš sa skladá z pudingového krému a dvoch medových plátov, ktoré možno nahradiť lístkovým cestom. Ak sa chcete pustiť do naozaj poctivých krémešov, dajte si prácu s ručnou prípravou medových plátov.
Čo budete potrebovať k príprave cesta?
- 280 g hladkej múky Penam
- 100 g práškového cukru
- 1 lyžičku prášku do pečiva
- 50 g rozpusteného vychladeného masla
- 2 vajíčka
- 1 lyžicu rumu
- 1 lyžicu medu
- štipku soli
Do väčšej misy príde hladká múka, soľ a lyžička prášku do pečiva – to všetko premiešajte. Pridajte práškový cukor, vajcia, rum, med, rozpustené maslo a vypracujte hladké cesto, ktoré sa nebude lepiť. Cesto vložte do igelitového vrecka a dajte odpočívať do chladničky.
Medzitým si pripravte pudingový krém:
- 1 l mlieka
- 3 vanilkové pudingy
- 250 g masla
- 4 žĺtky
- 150 g krupicového cukru
- 2 smotany na šľahanie (40%) -> ak chcete väčšiu vrstvu šľahačky, použite 3 smotany
- práškový cukor na posypanie
Z litra mlieka odlejte približne 2 dcl bokom do nádobky. Do 2 dcl rozmiešajte 3 vrecká vanilkového pudingu, kryštálový cukor a celú zmes odložte. Do hrnca nalejte zvyšnú časť mlieka, pridajte 4 žĺtky, zamiešajte a tesne pred bodom varu prilejte zmes mlieka, pudingu a cukru. Miešajte dovtedy, kým nevznikne hustý krém. Ten potom odstavte a zakryte hrniec potravinárskou fóliou.
Pečenie a sladké finále
Potom sa môžete vrátiť k cestu – rozdeľte ho na dve časti a z každej z nich vyvaľkajte plát veľkosti plechu. Plech ale otočte hore dnom, a práve na jeho dne z vonkajšej strany budete piecť. Plech teda vymastite maslom a posypte múkou. Potom na neho položte plát rozvaľkaného cesta a upečte vo vopred vyhriatej rúre na 180 °C. To isté urobte aj s druhým plátom rozvaľkaného cesta. Po dopečení nechajte pláty postupne chladnúť a medzitým dokončite prípravy krému.
Do vychladnutého pudingu zašľaháme zmäknuté maslo, ktoré musí mať rovnakú teplotu ako puding, inak by sa mohol krém zraziť. Na medový plát rovnomerne rozotrite puding, pridajte z 2 smotán vyšľahaný krém a jemne rozotrite stierkou. Prikryte druhým plátom cesta a vložte do chladničky. Druhý deň stačí poprášiť práškovým cukrom a môžete podávať!
Česká jablčná štrúdľa
Lístkové cesto vyvaľkajte na dva tenké pláty, následne prichádza na rad strúhanka, ktorou pláty jemne posypte. Potom si nastrúhajte jablká a zmiešajte ich s hrozienkami a vlašskými orechmi. Ak sú jablká príliš kyslé, posypte ich vanilkovým cukrom. Ak sú naopak príliš sladké, posypte ich trochou kyseliny citrónovej. Nezabudnite pridať škoricu.
Polovicu jablkovej zmesi položte na jeden vyvaľkaný plát lístkového cesta. Druhú polovicu potom položte na druhý plát. Jablčnú zmes na dlhšej strane prikryte cestom tak, aby sa strany cesta prekrývali. Cesto na kratších stranách štrúdle preložte tak, aby zmes nevytiekla.
Hotové dve „nohavice“ štrúdle potrite rozšľahaným vajíčkom a pečte v predhriatej rúre na 200 °C asi 20 minút.
Tip: Ak radi maškrtíte a pečiete, pozrite sa aj na ďalší nami osvedčený recept, a to na obľúbený slovenský múčnik makovník.